Dřevěné výrobky v sobě skrývají zvláštní kouzlo. A co teprve dřevěné hračky… Krásné figurky vyřezává Karel, zdobí Karla a kromě tvoření si užívají bydlení mezi loukami a lesy se třemi dětmi a fůrou zvířat. Pojďte nahlédnout do vesnické idylky, kde vznikají výrobky, co pohladí po duši, kde přebývají Jít rosou.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jsme rodina z maličké nádherné jihočeské vesničky. Jmenujeme se Karel a Karla a máme tři úžasné děti, které nás toho spoustu naučily a učit nepřestávají. No a pak naši rodinu značně rozrůstá fůra zvířat, protože zvířátka a přírodu máme moc rádi a jsme vděční, že se nám podařil splnit si sen o bydlení mezi loukami a lesy.

Jak jste se dostali k tvoření?
Máme za to, že tvoří každý a to hned od narození, stejně tak i my. Ale jednoho dne jsme se odvážili spojit manželovu lásku ke dřevu a mou touhu malovat. Dřevo má pro nás zvláštní energii, teplo a máme pocit, jako by v něm zůstávala duše stromu, kterému jsme s pokorou vděční za jeho dar a materiál pro tvoření. A tak vzniklo Jít rosou

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Především se věnujeme naší tvorbě s láskou. Profesí jsme každý jinde, ale o to více za každým kouskem dřeva, figurkou či jinou malůvkou stojí obrovská radost a velký kus srdce.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Řekli bychom, že dřevo a barvičky v našich myšlenkách vyhrály už hluboko před lety, možná už v dětství. Živě si pamatuji, jak jsem od rodičů dostala dřevěnou salaš s ovečkami, byly namalované jen tak jednoduše, ale já je považovala za malé umělecké dílo a vyhrála jsem si s nimi hodiny a tolik toužila něco podobného také umět. Ale člověk míní, život mění, :-) a tak se ke dřevu a barvám dostáváme až nyní po dlouhé cestě různými směry. To je na tom to hezké, být stále na cestě…
Moc se nám líbí technika spolupráce na přání. Nesmírně si vážíme, že nás lidé nechají nahlížet do svého soukromí a my jim do maličkých dřevěných figurek vyobrazíme celou jejich rodinu podle fotografií. Naše figurky jsou pak u tak důležitých dní, jako jsou svatby, narozeniny a výročí a my se prostě nepřestáváme kochat tím, kolik lásky a rodinné soudržnosti na světě je. A já prostě miluji, když na jeden centimetr čtvereční mám za úkol vypiplat svatební kytici nebo oblíbenou hračku. :-) Manžel zase rád vyřezává zvířátka a má rád výzvy a já obdivuji, kolik hodin dokáže strávit různým řezáním a broušením, aby vše bylo podle jeho představ.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Pokud netvoříme zrovna na přání, kde vše vypukne vyslechnutím představ a požadavků, tak to začíná nápadem. Inspirace je všude hromada, ale bohužel kvůli časové tísni je většina nápadů hlavně v hlavě. Když už se nějaké myšlence poštěstí, že spatří i světlo světa, většinou následuje malování návrhu, vytvoření šablonky, výběr dřeva, přenesení na dřevo, vyřezávání, broušení, pilování, frézování, malování v několika vrstvách a nakonec lakování.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Řekli bychom, že největšími kritiky jsme vždy sami sobě. Když si naše výtvory ukážeme navzájem, vždy je ten druhý nadšený… Když naše výtvory postoupí k naší dětské schvalovací komisi, většinou sklízíme také jen pochvaly. Takže nejdůležitější pro nás je, aby se výrobek líbil hlavně nám samotným a věděli jsme, že jsme do výroby šli na plno a s láskou.

Doporučte Fler tvůrce, které máte rádi.
Fler je opravdu magické místo. Když si vezmete, kolik energie, lásky, úsilí a času vlastní jeden ruční výrobek a znásobíte to všemi tvůrci na Fleru, vyjde z toho obrovská dávka nekonečně mocné síly. Vážíme si každého, kdo svůj čas věnuje tvorbě. Je těžké někoho vybrat, a tak aspoň vyjmenujeme ty tvůrce, jež známe osobně. Určitě to je v první řadě Zzuzanka, se kterou úzce spolupracujeme už roky, a hned na několika projektech, a moc se nám líbí její roztomilé šití pro děti. Dále je to určitě Phoebe-atelier, díky které na Fleru jsme :-) a která je nejenom moc šikovná výtvarnice, ale také nám vždy umí rozzářit den svým nehynoucím vtipem. Žasneme nad tradičním řemeslem Mařenky Krajkářky. A moc rádi nakukujeme k dalším dřevařům a výtvarníkům, protože ti jsou našim srdcím blízko. Například pod ořechem, T E L L A, PEPE dekorace a další…

Kdybyste měli upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Jeje, bereme všechny výrobky jako naše dětičky, ale pokud jeden, určitě by to byl nějaký z našich společných, třeba Liška nebo některá z našich skládaček. Protože za nimi se skrývá náš společný příběh od začátku až do konce.


 

Používáte své výrobky, nebo jste kovářovy kobyly?
Určitě, hlavně naše děti spoustu našich výrobků otestovaly, někdy si i samy navrhnou, co přesně potřebují, a my se to pak snažíme ztvárnit. A stejně tak i my s manželem se snažíme obdarovávat mezi sebou tím, že jeden pro druhého něco tajně vyrobí. :-)

Čemu se rádi věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Když netvoříme ani nepracujeme, rádi se věnujeme hlavně tomu být spolu. To máme nejraději. Zajít všichni s pejsky do lesa, k rybníku, pozorovat přírodu na naší zahradě a žasnout nad tím, který další nový divoký obyvatel se přistěhoval.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den? Každý nový. Je jedno, co přinese, co se stihne, hlavně, že je.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Naše plány jsou plnit si další své sny. Nepřestávat tvořit, protože dokud tvoříme, ať už jakkoli, žijeme.