Máte rádi humor v každé životní situaci, nebojíte se tak trošku provokovat a navíc jste blázni do originálních designových kousků? Přihořívá, přihořívá, hoří! Jste tu správně, protože právě dnes vám v rozhovoru představíme designérku, která vám padne do noty :-) Seznamte se: Magifešn.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
O sobě… osobně o mé osobě? Jmenuji se Magdaléna, zkráceně Magi. Jsem porevoluční dítě a tuto svobodu jsem se rozhodla patřičně využít :-) Své dětství jsem strávila mezi borovicemi a rákosem - v Doksech u Máchova jezera. Teď už 10 let žiju v Praze, je to krásné a inspirativní město, lidi jsou zde otevřenější umění a designu více než kde jinde a dokážou ocenit ruční tvorbu a originalitu a navíc se nebojí nosit odvážnější modely! (Nejen) přítel o mně říká, že jsem renesanční - s horou optimismu to znamená, že co se mi dostane do ruky, to mi jde. V reálu to spíš je tak, že umím hodně věcí, ale v žádné nijak úplně nevynikám, což mi ovšem dává svobodu věnovat se různým věcem. Pořadí mých nejoblíbenějších koníčků se mění téměř každý den, dnes je to kresba, malba, focení, design oblečení, vyrábění dřevěných doplňků a propagační grafika.

Jak jste se dostala k tvoření?
Už jako školková jsem byla upsána, asi jako nadějný materiál, na výtvarný kroužek. Od mala jsem byla o fous nadanější kreslířka a malířka než moji vrstevníci, což jsem prosím zdědila po své šikovné a umělecky založené mamince.
V patnácti letech jsem se odstěhovala do Prahy za studiem na střední uměleckoprůmyslové škole (obor Propagační výtvarnictví, propagační grafika) a zatímco jsem chodila na různé brigády a praxe v oboru, pokukovala jsem po alternativních obchůdcích s originální a handmade módou.
Mezi kamarády a rodinu jsem začala šířit ručně malovaná trička, tašky a polštáře. Na internet jsem občas vložila fotku hotového kousku s cílem získat kritiku či pochvalu a nakonec se mi začali ozývat lidé sami s tím, že nutně potřebují to nové tričko, boty, lampičku, peněženku,… Až nakonec za pomoci těch nejbližších vznikla moje srdcová záležitost - Magifešn.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Zásadně tvořím pro radost, ne pro peníze. Pracuji v oboru, a jelikož je práce můj koníček, neumím přesně určit, kdy během dne pracuji a kdy mám volný čas a dělám své koníčky. Prací a tvořením trávím téměř celý den každý den. Ráno vstanu a pracuji vlastně až do doby, než jdu zase spát. Zní to možná jako workoholismus nebo taky, že se celé dny jen bavím. A vlastně je pravda obojí :-)

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
To je poměrně zákeřná otázka, protože těch technik, kterým se věnuji a mám je ráda, je docela dost. Ale přece jen pokud se vrátíme k pazourku, tedy k tužce, tak té jsem věrná napříč celým životem. Ráda používám speciální grafické fixy, spreje, maluju na plátno či dřevo, je mi blízký linoryt i sítotisk, počítačová grafika jak vektorová tak rastrová a focení na film i na kartu. Kdybych řekla, že akvarel nebo tvoření fontů mě tolik nebaví, lhala bych :-)

 

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Většina mých nápadů začíná někde při cestě tramvají se skicákem v ruce. U vaření večeře dávám svému nápadu v hlavě obrysy, a když si cpu do pusy poslední sousto, druhou rukou už skicuju. Upřímně… jsem trochu špatný společník, protože se s přítelem nedokážu ani podívat na film, aniž bych u toho netvořila a zpravidla v ten nejdojemnější moment celého filmu žhavím bezostyšně skener. Jelikož jsem ale puntičkář, výsledný motiv, který můžete koupit na mém Magifešn profilu, ještě projde množstvím drobných i větších úprav. Většinou to je v řádu hodin a dní, někdy však i týdnů a měsíců. To všechno, aby se moje původní představa dokonale skloubila s výsledným výrobkem.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Rozhodně! Nejdůležitější je především moje vlastní spokojenost, protože jen s pořádnou dávkou sebekritiky se člověk může stále posouvat a zlepšovat, ale nic mě nepotěší víc než pochvala od mého přítele, starší sestry, nejlepších kamarádů a samozřejmě zákazníků, díky jejichž podpoře jsou moje koníčky zároveň i mou prací. Každý komentář, srdíčko a umístění do flerboxu či top výběru pro mě strašně moc znamená. Při každé objednávce si vesele poskakuju, a když se nikdo nedívá, tak i nadšeně tleskám. Člověku to vlévá krev do žil a nejradši by ani nespal a jen tvořil, protože vidí, že lidé to umí ocenit :-)


Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Určitě musím zmínit prodejce, který našel své poslání ve vyrábění ze dřeva, tvořícího pod jménem Gregiho dílna. S ním a jeho přítelkyní jsme totiž spojili síly a vyrábíme pod značkou WOO-DOO originální ručně vyřezávané a ručně malované dřevěné doplňky. Díky Fleru jsem však našla tolik inspirativních tvůrců, že kdybych měla všechny své oblíbence vyjmenovat, byl by to hodně dlouhý seznam. Pár jich ale stejně vyberu, protože by mi to pak možná nedalo spát :-)
Mám ráda osobitý styl Z lesa a Bla.Bla.Bla, minimalismus v tvorbě Ahoj-2012, hravé designy slastidolls, preciznost v dílně michalovic, zapálenost a zručnost Jarosa a originalitu v podání Ema Mamisu.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Těžko říct, s odstupem se mi moje starší věci už tolik nelíbí, a tak nějak tíhnu vždy k těm posledním nápadům. Vybrat jeden neumím, tak zkusím vybrat tři. Hodně blízko mám k vesmírnému motivu “Propojení”, který jsem nakreslila přesně tak, aby se líbil mně i mému milému a abychom ho mohli nosit oba :-)

Druhým mým oblíbeným motivem, který mám ráda i po letech, je liška, která říká, jestli si nedáme náhodou foxtrot, a třetí… nemůžou být čtyři? Dobře, a třetí je asi tričko pro (ne)křehké víly s trochou sarkastického humoru.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Ale jó. Už je to lepší. Dřív mi bylo líto svoje výrobky nosit, protože mi to přišlo tak nějak škoda, na to moje nošení, kdy je každé tričko po druhém nošení zaplácané od barev (v horším případě od borůvek). Poslední dobou jsem začala dělat designy, které sama v obchodech postrádám. Na druhou stranu, stejně mám nejradši oblečení bez potisku anebo jen s jednoduchým vzorem. Takže kobyla jsem okovaná, ale tak na jedné noze ze čtyř.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Není moc volného ani jiného času, kdy netvořím. A když netvořím trička nebo fotky, tak třeba vzpomínky přece :-) Zbožňuji cestování, přírodu, ráda vařím veganská jídla, ráda pomáhám s designy interiérů známým, ráda prozkoumávám staré opuštěné továrny a domy, zkouším skládat hudbu, stříhat videa, jezdím ráda na longboardu podél vody nebo na snowboardu mimo sjezdovky. A samozřejmě strašně ráda trávím čas se svými kamarády a rodinou.

Jak vypadá váš ideální den?
Vzbudí mě slunce, které zalije celý pokoj. Nasnídám se, udělám práci, co jsem si naplánovala na dopoledne, a po společném obědě s přítelem vyrazím sama nebo s někým na longboard. Do tašky si vezmu foťák, skicák a fixy, a když dojedu k nějakému místu, kde je krásný výhled, stromy nebo řeka, sednu si a zapisuju nápady, které jsem dostala cestou. Občas si jen kreslím to, co vidím, a občas to, co jsem nikdy nikdácky neviděla :-) Když se vrátím domů, naskenuju nové věci, uvařím večeři pro kamarády, kteří přijdou na návštěvu, a zahrajeme si třeba nějakou deskovou hru. Pak ještě u filmu chvíli něco tvořím a nakonec se s oblíbenou hudbou, úsměvem a myšlenkou, jak skvělý to byl den a jak už se nemůžu dočkat dalšího, tak skvěle usíná...

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Chci se pořád učit něco nového :-) V poslední době jsem začala malovat na plátna díky kamarádce, která přišla s nápadem, že si uděláme projekt “Každý den namaluj něco nového”. Tudíž můj plán na příští týden je mít sedm hotových nových obrázků a do konce roku být o 366 obrázků lepší :-)
Kamarádi mě taky ponoukají, ať se naučím tetovat… Na to se strašně těším, dala jsem si svůj osobní limit, že do konce roku 2016 to chci umět. Na příští týden chci trochu ulevit svému přeplněnému diáři a také se porozhlédnout po nějaké dovolené na léto. Nejvíce mě lákají destinace jako Island, Nový Zéland, Norsko, Thajsko, Mexiko,… takže vlastně téměř cokoliv. Mým snem je si v nejbližší době dodělat autoškolu a naplánovat s kamarády road trip po Evropě :-)