Len patřil dlouhá léta k Čechám. Pěstoval se tu a omezeně se pěstuje stále. Dříve se chudý lid oblékal jen do tkanin ze lnu a len byl jeho neodmyslitelným společníkem. Přestože žijeme v období počítačů, mobilních telefonů a syntetických vláken (nebo snad právě proto?), touží člověk po doteku přírody, po něčem neumělém, částečně nedokonalém, po něčem, co není naprogramované a přesné. Domácnosti vybavené všemi zázraky dvacátého století dokáže zútulnit květina, obraz, milý dekorační předmět a také textil. Tkaniny ze lnu v sobě mají kouzlo přírody, které žádný jiný materiál, ač perfektně napodobí strukturu lněných tkanin, nemá. A len je také velmi oblíben na Fleru.

Lněná sukně od DeDe-Jadupka.

Len a jeho vlastnosti

Jednou z nejdůležitějších vlastností lněného vlákna je jeho pevnost. Z pevného vlákna lze vyrobit pevnější a hodnotnější výrobky. Pevnost je částečně ovlivňována podmínkami v období růstu rostlin, ale také způsobem zpracování. Jemnost vlákna je rozhodující pro jemnost konečné příze. Čím jemnější je vlákno, tím jemnější lze vypříst přízi a tím jemnější může být lněný výrobek.

Nestejnoměrnost lněných přízí je typická a výraznější u hrubších lněných přízí. Právě tato nestejnoměrnost vytváří rustikální povrch tkanin, právě tato nestejnoměrnost je krásná i žádaná na bytových dekoračních textiliích.

Barva lněného vlákna má důležitou roli již při hodnocení samotné suroviny. Surový len rosený je tmavší, stříbrošedý, len máčený je nažloutlý až plavý. Přírodní barva lnu se často vyběluje, zvláště před barvením nebo potiskováním.

Tvrdost a tuhost vláken je pro len charakteristická. K záporným vlastnostem lněných výrobků tedy patří jejich mačkavost, která souvisí právě s tuhostí a tvrdostí vláken. Lněné výrobky je nutno žehlit vlhké až mokré při vysoké teplotě.

4x Lněné ubrousky Rissa modré od varvarahome

Len v domě či bytě

Nové vzhledy bytových textilií jsou dominantní právě vetkávanými lýkovými vlákny, jako je len nebo ramie. Dekorační tkaniny ze lnu působí chladně elegantním dojmem, nikoli však studeně, nýbrž ušlechtile.

I v ložním prádle má len stále své místo. Ložní prádlo je sice stále převážně z bavlny nebo ze směsi bavlna a len, ale čistý len patří k nejušlechtilejším materiálům. Lněná prostěradla nejenže v létě příjemně chladí, ale ani jejich trvanlivost nemá konkurenci.

 

Povlečení na jednolůžko 100% len - šedá od LENLINEN

Neocenitelnou službu vykonávají lněné výrobky v kuchyních a jídelnách. Lněné utěrky jsou stále potřeba k doleštění skla, přestože doba pokročila a myčky nádobí začínají být nepostradatelné. Utěrky ze lnu mají tu výhodu, že na čištěných předmětech nezanechávají úlomky vláken. Čistě lněné ubrusy, naprony (menší ubrus na původním) a prostírání vytvářejí skutečně výjimečnou atmosféru jídelního stolu v nejrůznějších stylech. K nejluxusnějšímu zboží patří i velmi jemné lněné damaškové ubrusy.

V bílém provedení je určitou předností tohoto stolního prádla možnost vyvářky, a tím i možnost dalšího zvýšení bělosti.

Originální lněný ubrus / Aspen Gold / 140 x 200 cm od vydra&volkmer

Len u nás i ve světě

Len s drobnými modrými květy a stonkem vysokým okolo 80 cm se pěstuje zvláště na vrchovinách. U nás to je především Českomoravská vysočina.

Lněná vlákna se získávají ze stonků rostlin celou řadou speciálních technologických postupů. Jen pro představu tohoto složitého procesu získávání vláken uvádím některé operace, kterými musí len projít, než se z něj vůbec začne tkát. Nejprve se stonky drhnutím zbavují listí, máčení nebo rosení rozpustí pektózu, která spojuje vlákna s dřevovinou stonku, lámáním a potěráním se drtí dřevovina a odděluje se koudel od dlouhých vláken, vochlováním se svazky lnu dělí a zároveň se odstraní hrubá a krátká vlákna. Lněná vlákna se spřádají v příze různých jemností a kvalit. Nejjemnější příze jsou spřádány za mokra.

Naši výrobci lněných tkanin, mezi něž patří Moravolen, Texlen, Technolen a Nobleslen, zpracovávají nejen tuzemskou surovinu, nýbrž i len dovážený. Umějí vyrobit kvalitní lněné tkaniny v celé škále nejrůznějších typů, k nejrůznějším účelům použití: od oděvních materiálů přes bytový textil (ložní a stolní prádlo, matracoviny, utěrkoviny) až po technické textilie, jako jsou ségly (hrubá tkanina v plátnové vazbě), plachtoviny či tkaniny na rolety, slunečníky a lehátka.

Šaty lněné perlové S od deLuz

Lněné pouzdro na brýle od ololo.

Pěstováním a zpracováním lnu se zabývá téměř celý svět, přestože pěstování a získávání lněných vláken je mnohem dražší než například u bavlny. Mezi hlavní producenty lnu patří Francie, Belgie a Holanďané. Ve světě se celkově očekává vzestup spotřeby lněných tkanin. Přes svou dlouhou tradici (či právě pro ni) je len i v současné době celým světem uznáván za vlákno klasické a stále módní.

(Autorkou textu je Ing. Hana Pařilová. Autorka přednáší na Textilní fakultě Technické univerzity v Liberci.
Text byl napsán pro magazín Dumabyt.cz.)

Lněný pytlík - Šípek I. od kiwik

Lněný kobereček Len len... od Pil.

Lněné roletky a závěsy od Mariette.

 

čepička Dce-runka, kalhoty NiPA Ateliér

taška Jitulla, botky ivcatko

A proč mají len rádi Fler tvůrci?

JEN LEN ateliér

"Len je moje největší textilní láska. U mě to začalo tak, že jsem si vždy v second handech vybrala něco lněného - bylo mi to nejpříjemnější a líbily se mi prosté střihy lněných oděvů. A protože sama šiji od svých 14 let (což je tedy už pěkně dlouho - 26 let), postupně jsem se všemi svými šicími pokusy dopracovala ke zpracovávání právě tohohle úžasného materiálu. Vzbuzuje ve mně pocit čistoty, ale také klidu a důvěry. Cítím se ve lnu v pohodě, snad proto, že se tak pěkně zmačká a pak už si v něm můžu dělat co chci.
Je mi moc fajn, když se lnu při šití dotýkám, líbí se mi jeho tkaná struktura, dobře se na něj vyšívá a ty hodiny při vyšívání jsou prožité v pokojné atmosféře. A já věřím, že to způsobuje energie tohoto materiálu. Je zkrátka k člověku přívětivý. 
Loni jsem uspořádala první ročník LENFESTU v Doksech. Zatím je to putovní festival setkávání se lnem. V tuto chvíli připravuji druhý ročník, na 8. července v Kamenickém Šenově. Představí se někteří tvůrci, také výroba lněného ručního papíru, předení lnu, paličkování, samozřejmě výšivka atd. atd. Budu ráda, když se bude chtít přidat nějaký další milovník lnu!"okatej žralok

"K šití ze lnu jsem dospěla postupně, když jsem hledala něco odolnějšího, silnějšího a přírodního. Líbí se mi přírodní i barvený, mám ráda jeho strukturu. Dřív jsem na kabely používala jen silný, ale teď jsem díky nákrčníkům vyzkoušela i slabší. Je to zas něco trošku jiného, víc se mačká, ale je hebký, velmi příjemný na nošení."

 

smiling sun 

"Len. Len je láskou. Řekly bychom asi celoživotní. Někdo ho miluje, jiný nikoli. My len milujeme a velmi rády přímo z něho nebo z příměsi tvoříme. Len je velmi pevné vlákno za mokra i za sucha, má nízkou tažnost (je nepoddajné), vyniká vysokou savostí, jeho vlákna jsou hladká, obsahují málo vzduchu a dobře vedou teplo, působí chladně. Len je dokonalý a výjimečný materiál na letní, horké dny. Na podzimní a zimní dny je skvělý materiál buret - druhá kůže.
Pro ženy designujeme a šijeme kalhoty, saka (len + lycra), kabátky, letní šaty, letní zavinovací šaty, košilošaty nebo co nás zrovna napadne.
Pro muže designujeme a šijeme košile - švédka, šněrovačky, na knoflíčky. Na zakázku poté kalhoty - dlouhé, krátké, 3/4 a cokoli dalšího dle přání zákazníka."

Kalhoty ze lnu a buretového hedvábí foceny v překrásně nakvetlém lněném poli.

Sako 96 % len, 4 % lycra.

Košile lněná šněrovací a a černá lněná pánská košile.

theresicka

"Len je dokonalý, hrubý i jemný, silný i něžný... sebevědomý a nepřetvařující se, kdybych to měla vyjádřit lidskými vlastnostmi..."


Klara Blahova

"Len mám ráda pro jeho praktičnost a pohodlnost. Nevadí mi, že je věčně pomačkaný - on si opravdu na nic nehraje. :)"

may

"Proč lnu ke lnu? Je to prosté. Považuji len vedle vlny, hedvábí, konopí a bavlny za nejlepší, nejdůležitější a nejuniverzálnější materiál všech dob. Přírodní vlákna, dle mého, nebyla nikdy překonána a nic nemění na faktu, že posledních cca 80 let je velká snaha změnit naši "závislost" na přírodě v celém textilním odvětví. Se šitím lnu jsem začala již dříve, ale teprve po vstupu do klubu k Marcelce /do Eka/, jsem zjistila, že nejsem sama, komu se len líbí, a že bych mohla trošku rozšířit svoji nabídku. Od té doby lnu ke lnu a vypadá to, že už to tak zůstane. V obchodě jsem chemickou cestou vyráběné látky už zcela nahradila přírodními materiály a i můj vlastní šatník postupně doznává změn, hlavně v létě.
Len je mi jako materiál velmi blízký, líbí se mi jeho hrubá struktura a ledabyle pomačkaný starobylý vzhled. Je úžasně savý, což je výhodou právě v létě a zároveň za vlhka zvyšuje svou pevnost, čím se liší například od vlny, která sice krásně hřeje, ale za mokra svou pevnost ztrácí. To je také důvod, proč se propocené vlněné ponožky dost brzo prodřou, zatímco lněnou košili není téměř šance zničit. Chci říci, že každý přírodní materiál má svoje vlastní přednosti, které je potřeba využít.
Proto se ze lnu vyšší gramáže vyrábí to nejtrvanlivější ložní prádlo, ubrusy a utěrky. Já se dala na oblečení. I když je všeobecně proklamované, že len je vyloženě letní materiál, není to tak úplně pravda. V dřívějších dobách se využíval celoročně a lněná košile patřila zpočátku spíše k luxusnějším kouskům garderoby. V muzeích je dochováno mnoho lněných textilií z různých dob a pravděpodobně nejstarší nálezy lněných textilií pocházejí díky příznivému podnebí ze Sýrie, k vidění např. ještě nedávno v muzeu ve válkou zasažené Palmýře (7000 let starý nález!!!), odkud v poslední době přicházely velmi špatné zprávy.
Zajímavé je, že se výroba lnu od nejstarších časů příliš nezměnila, pohádku o Krtečkovi a jeho modrých kalhotkách známe všichni. Jen se nyní více používají některé finální úpravy, len se pro konfekční využití změkčuje, barví nebo bělí, opatřuje nepromokavou vrstvou, snižuje se jeho mačkavost apod. Ve změkčené podobě ho najdete i v mém obchodě, snažím se z velké části využít domácích výrobců, i když nutno podotknout, že jako surovina se k nám již musí dovážet. Přála bych si, aby se len zase postupně zařadil do našich bytů a šatníků a zaplnil naše pole, protože když kvete, vypadá stejně krásně jako řepka. Nosí se báječně a vydrží poměrně dlouhou dobu pěkný. Barevný len se časem trošku opere, většinou se totiž barví už hotové látky, ale přijde mi, že to není tak rychlý proces jako u bavlny a přitom sepraný kousek vypadá stále dobře, podobně jako riflovina. Je trvanlivý, s minimem chemických zásahů při výrobě. Je s podivem, jak snadno jsme přešli na umělinu, přičemž přírodní materiály jsou ty opravdu pravé a opravdu "funkční"..." 

slapota

"Mám len prostě ráda... nemám pro to žádný speciální důvod... roste u nás a hezky kvete a dobře se z něj šije, dobře se nosí... Tady mám například vestičku, hlavní látka je směsová len-bavlna, zatepleno luxusním bambusovým vatelínem, uvnitř u nás tkaný bavlněný kanafas."

 

 

 

 

Úvodní foto: LENLINEN