Na Fleru najdete spoustu zkrášlovátek a doplňků. A to nejen pro sebe, ale i pro své milované čtyřnohé mazlíčky. Profesionální pejskařka Pavlína z profilu Nejen-obojky vyrábí barevně sladěné sady vodítek a obojků pro všechny chlupáče. Šatník nepotřebují před létem pozměnit jen lidé!

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Začnu možná trochu otřepanou frází – jsem maminka 3 dětí, manželka a pejskařka. Jsem vystudovaný projektant, stavařina mě stále strašně baví, ale potřeby rodiny mě nasměrovaly trochu jiným směrem. Vyrůstala jsem se psem, tenkrát to byl roztomilý pudlík jménem Peggy. Následně mým životem prošlo několik psů, a když vyzrál čas pořídit si vlastního chlupáče, vyhrál to roztomilý bíglík Rasty. Zanedlouho k němu přibyla bíglina Bessy. Rasty už není mezi námi a jeho prázdné místo nám zaplnil další bíglík Princ.

   

Jak jste se dostala k tvoření?
Odmala jsem ráda tvořila, háčkovala, šila. Vše se vrátilo, když jsem se doma na mateřské „nudila“, a tak jsem spojila svou lásku ke psům a šití. V roce 2012 začaly vznikat první obojky pod značkou Nejen-obojky. Bavilo mě spojovat příjemné s užitečným. Objevovala jsem nové barevné kombinace, motivy a vše testovala na našich psech a psech známých pejskařů.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
V současné době se věnuji výrobě obojků na plné obrátky. Když se dětičky rozutekly do školek a škol, zůstala jsem doma, abych měla dostatek času věnovat se péči o děti a psy. Obojky vyplňují většinu mého pracovního dne. Vše tvořím sama, takže obojky navrhuji, barevně ladím, šiji, věnuji se komunikaci se zákazníky, radím při výběru.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
V průběhu času jsem svou techniku výroby obojků a vodítek pozměňovala. Obojky, které jsem vyráběla na začátku a které vyrábím nyní, jsou velmi rozdílné. Všechny mé obojky a vodítka vyrábím jako podšité. K podšití používám softshell, což je velmi příjemný materiál pro držení v ruce pro páníčky, ale také pohodlný pro srst pejsků. Volba tohoto způsobu výroby u mě vyhrála, protože vznikají obojky a vodítka, které jsou jedinečné ve funkčních vlastnostech, ale mám také širokou volbu barevných kombinací, což moji zákazníci milují a já také.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Prvním impulzem pro vytvoření obojku je nalezení toho správného motivu. Sleduji nabídku kolem sebe, potřeby svých zákazníků. Inspiruji se barvami přírody. Ke zdobení používám nejraději tkané a rypsové stuhy. Za poslední rok jsem se posunula dále a vytvářím i vlastní originální návrhy motivů. Jsem vystudovaný projektant, a tak s radostí zasedám ke grafickému programu a kreslím si. Již při barevném ladění motivu vidím a představuji si, jak by měl konečný výsledek vypadat. Jak se bude kombinovat s barevným podšitím, jak bude vypadat na různých výrobcích a velikostech. A v neposlední řadě, jak bude slušet na krcích našich chlupáčů.
Nalezení toho správného motivu je vlastně v mé tvorbě nejdůležitější. Následná výroba a šití má již svá pravidla, ke kterým jsem se postupem času dopracovala a měním je jen při potřebě vyjít vstříc svým zákazníkům a jejich specifickým požadavkům.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nejdůležitějším člověkem je pro mě můj manžel, se kterým konzultuji již návrh motivů a barevnost. Ačkoliv ne vždy se řídím jeho názorem, ráda si jej vyslechnu. Mé děti se také rády vyjádří k mým motivům, od nich si většinou vyslechnu pochvaly, jak to má ta maminka pěkné. Neméně důležitý je pro mě i názor mých zákaznic, které mě svými požadavky nasměrují mnohdy i směrem, který by mě nenapadl, a nakonec vznikne velmi zajímavá barevná kombinace.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Myslím, že na Fleru se pohybuje mnoho tvůrců, kteří si zaslouží doporučení. Někteří jsou mými známými z jarmarků, u jiných obdivuji jejich smysl pro detail. Doporučila bych asi tyto:
Mago a jejich úžasná keramika, hravá a barevná.
PaganFolk a jeho úžasné dřevěné šperky s duší.
HelenaG a její úchvatné fotky koní.
MW Bižuterie, když je potkám, nikdy neodolám novým náušničkám.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Nejraději bych asi upozornila na obojky se jménem, které jsou velmi oblíbené. Jedná se především o praktičnost, kdy pejsek nemusí nosit na obojku cinkající známku. Na obojek se jménem si můžete nechat napsat jakýkoliv nápis, obrázek, siluetku a hlavně telefonní číslo i adresu. Tento údaj na obojku může čtyřnohým útěkářům dopomoci brzkému návratu domů.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Obojky a vodítka používám i pro své psy Bessy a Prince. Už jen z toho důvodu, že potřebuji vědět a testovat, jak se chová obojek při běžném nošení. Abych věděla, že vodítka jsou opravdu vhodná, příjemná a mají dostatečnou délku.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Ve volném čase se věnuji své rodině. Vyrážíme na společné výlety s dětmi i se psy, v létě rádi stanujeme, chodíme, kocháme se krajinou a milujeme hrady a skály. Letošní dovolená bude společná v Českém ráji a už nyní se moc těším.
Když zbyde po večerech chvilka, ráda si zalezu s knihou do postele.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den je letní slunný den, kdy nás ráno probudí sluníčko a ne otravný budík. Děti jsou hodné, tiché, psi neskáčou po stole. Oběd se zázračně uvaří sám a my všichni si lebedíme na naší zahradě, kopeme s míčem, pinkáme badminton, vyjedeme na kolech. Večer si otevřeme vínečko, ugrilujeme masíčko. Prostě pohoda a klídeček. Už se těším na léto!

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
V plánu mám stále se věnovat tomu, co mě baví. Chodit dál s očima otevřenýma a nasávat inspiraci kolem sebe. Miluju kontakt se svými zákazníky/zákaznicemi. Proto vyrážím každoročně na prodejní akce, ať už jarmarky, voříškiády či psí dny. Můžete mě tedy potkat obvykle v okolí Prahy, ráda vám poradím při výběru té správně sladěné venčicí sady. A nejvíc mě na srdíčku zahřeje, když přijde spokojená zákaznice, která už z dálky září radostí, že mě vidí, a jde se pochlubit, jak jí sada stále pěkně slouží. V plánu je mít takovýchto zákazníků stále víc.