Vzít talíř a zavěsit ho na stěnu uměly už naše prababičky. V dnešní době je tento způsob oživení interiéru stále populární. Talíře mají různé tvary, barvy, malovaný dekor či potisk. Lze tak vytvořit dekorativní stěnu v různých stylech nebo sladit talíře barevně. Nemluvě o sběratelích, kteří propadli kouzlu malovaných historických talířů.

Nejdřív inspirace

Talíře na stěně okouzlily i mne, dají se totiž pořídit za pár korun a výsledný efekt je zcela originální. V našem novém bydlení jsem si v jídelně takovou zeď naplánovala. Inspirovala jsem se na internetu, který je plný nápadů a sestav talířů na stěnách. Co říkáte, no není to nádhera?

Foto: Unelmien TaloKoti

V barevně vymalovaném interiéru na stěně vyniknou spíše talíře s bílou glazurou. Naopak na bílé stěně zase pestré a barevné. Při rozmístění talířů můžete použít vlastní fantazii. Buď je libovolně a ležérně rozhodit na stěnu, někomu se zase líbí pravidelnější kompozice. Je to jen na vás.

Foto: Pinterest

Foto: The Design Files

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Stěna nemusí být zákonitě jen v jídelně. Stejně se dá vytvořit v obývacím pokoji, kuchyni nebo v hale u schodiště jen z několika pár talířků.

Foto: Pinterest

Pak může proběhnout realizace

Prázdná stěna

První talíř do sbírky byl po prababičce. Navštívila jsem pár bazarů, antiků, starožitnictví a během měsíce nasbírala další talíře. Snažila jsem se je společně sladit dohromady. Někdy je to opravdu těžké vybrat z tak velkého množství porcelánu. Nejradši bych koupila všechny, ale stěnu máme v jídelně volnou jen jednu, proto je třeba vybírat a nakupovat s chladnou hlavou.

Bazar

Talíře pořídíte levně. Od klasických jídelních, dezertních až po malé podšálky. Zavěsit můžete i malý tácek. Kombinovat lze i velikosti a tvary talířů. Vypadá to pak velmi zajímavě.

Tip! Prohledejte zde na Fleru kategorii Vintage. Najdete tam učiněné poklady. I já si zde našla dva pěkné talířky. Jak jinak - už visí!

Háčky zavěšení

Zavěšení je velmi důležité. Pevně upevněte háček nebo si lze rovnou koupit vyrobený závěs na zavěšení talíře. Mně více vyhovují háčky, protože talíř visí a nekoukají mu po okrajích úchyty ze závěsu. Háčky si lehce vyrobíte z kvalitního nerezového drátu a přilepíte dvousložkovým lepidlem nebo zalijete na dvakrát křišťálovou pryskyřicí.

Tip! Buďte trpěliví a nechte lepidlo nebo pryskyřici pečlivě zaschnout a vytvrdnout. Starší talíře bývají těžší a háček se při hmotnosti porcelánu pomalu odlepuje, až talíř spadne. Tak se to totiž stalo i mně.

Zavěšení talíře

Umístění talířů si rozvrhněte třeba na podlaze. Zvolte si jednotlivé mezery mezi talíři a můžete zavěšovat. Nebojte se děr ve stěně. Nebudete vrtat ani sádrovat. Pro zavěšení stačí koupit větší twenty háčky, které jednoduše natlučete do zdi.

Zavěšení

Zavěšení je velmi jednoduché.

Zavěšení

Sbírka talířků se vám bude určitě postupně rozrůstat jako u nás doma. Nebo? Talířek lze i vyměnit, když v bazaru narazíte na ještě krásnější.

Výsledný efekt stojí za to a vlastně na tom nic není. Mně už se sbírka od první květnové instalace rozrostla o další tři. Přeji všem, kteří kouzlu porcelánu na stěně propadnou, šťastný lov a ruku při výběru těch nejkrásnějších a nejoriginálnějších talířů.