Zase jsme všichni o rok starší a rok 2014 odkrajuje první dny z lednového kalendáře. Předsevzetí? Děkuji, nemám zájem. Nový začátek? To zní mnohem lépe. Co ale s hromadou lístečků, poznámek na kusech papíru a důležitými úkoly, které nesmí zapadnout? To už je horší, ale neztrácejme hlavu, jsme přeci na kreativním webu Fler.cz!

Recyklace starých plechovek

Umět si uspořádat pracovní stůl je někdy pěkný oříšek. Nepotřebujete však žádné drahé organizéry a hnát se rovnou za nákupy kancelářských souprav. Někdy stačí pohrabat se v bazaru nebo projít blešák jako jsem to udělala já. Najdete učiněné poklady, se kterými naděláte v interiéru ještě hodně parády.

Většina z nás si nad pracovní stůl dává nástěnku. Úkoly připichuje špendlíky, používá různé skřipce, kolíčky, magnety nebo píše na tabuli křídou. Magnetů mám plnou krabičku, v bazaru jsem pořídila parádní plechové obaly od starých filmů a nápad je na světě!

Plechovky od filmů jsem pečlivě umyla a odmastila. Rez se dá dobře odstranit a plech oživit ocelovou vlnou. Jemná kovová vlákna kov šetrně obrousí a částečně vyleští. Na povrchu však zůstane lehká patina, která dává plechovkám industriální omšelý vzhled.

Jak plechovky přidělat na stěnu? Vrtat do nich by byl hřích. Zbývá tedy možnost je na stěnu přilepit. Pořídila jsem si dřevěné latičky, které byly stejně silné jako hloubka plechovek. Zakoupila jsem montážní lepidlo Patex Fix Power do interiéru na různé druhy materiálů. Lepí dřevo, korek, kov, keramiku i plasty na omítku, beton, sádrokarton i obklady. Nepotřebujete vytlačovací kovovou pistoli na tmel. Lepidlo má vlastní vytlačovací mechanismus.

Nařezala jsem si potřebný počet dřevěných špalíků na všechny plechovky.

Některé špalíky jsem měla přeci jen vyšší, aby nebyly vidět ostré dřevěné rohy špalíků, seřízla jsem je. Plechovky mají různé výšky, některé tak díky vyšším špalíkům nebudou přiléhat přímo na stěnu, což vytvoří pěkně plastický efekt.

Připravené dřevěné špalíky se nalepí dovnitř plechových krabic od filmů.

Lepidlo necháte dle návodu pořádně zatvrdnout. Čekala jsem asi hodinu. Mezitím jsem si vyvrtala a připevnila dřevěné poličky za pracovní stůl. Jak je vidět na snímku, nemohu totiž pracovní stůl přisunout až ke zdi, brání mi v tom radiátor. Jak se znám, za stůl by se mi kulátely všechny tužky, pastelky i fixy. Tam se toho vejde!

Plastová dvířka, ou jé. Těch tu v suterénu mám. Kontrolní šachta na odpady, další dvířka schovávají husí krky s kabely na internet, za dalšími jsou jakési průduchy izolační... i dvířka se dají zamaskovat tak, aby se do nich mohlo vstupovat, až bude potřeba. Stačí vám k tomu kus suchého zipu a lepidlo.

Postupně jsem libovolně přilepila všechny plechovky.

Kdo si počká, ten se dočká. Je třeba opět nechat zaschnout lepidlo, aby dřevěné špalíky na zdi dobře držely. Pak už jen prohrabat se lístky s úkoly ze staré nástěnky a přidělat je magnety na plechovky.

Dílko je hotovo. U nového stolu, v novém ateliéru, se staronovými plechovkami se to bude na Fleru úřadovat jedna radost.

Volná místa kolem plechovek můžete využít a polepit je pohlednicemi, obrázky, fotografiemi, které připevníte washi páskou. Je to lepicí páska z japonského rýžového papíru, kterou se dá polepit úplně všechno. Třeba i vytvořit ornament, nápis nebo pruhy na stěně. Kde ji koupíte? Přeci tady na Fleru.

Tip!
Nekupujte si nový odpadkový koš, co má vypadat jako starý. Kupte si na blešáku poctivý starý smaltovaný kbelík po babičce! Staré předměty najdete i na Fleru v kategorii Vintage.

Inspirace

Foto: Aleah and Nick, Valley and Co., Pinterest

Interiérů pracovních koutů, ateliérů, kreativních a tvořicích stolků je nepřeberné množství. Podobně pak i nápadů, jak si věci na svém pracovním stole zorganizovat. Od plechovek, tužkovníků, pořadačů, skřipců, provázků, nástěnek až po různé krabice. Každý má ten svůj styl a své pohodlí, kde se cítí dobře.

Foto: Johanna Vintage, Lille Lykke

Foto: Carina Olander

Foto: desire to inspire, Emily Mullett

Foto: Fjedborg