... říká výtvarnice Svatka z Roudnice nad Labem a v očích jí šibalsky blýsknou tiskařské ohýnky. Žena mnoha dovedností, která své umění přenáší třeba i do rekonstrukce prvorepublikové vily a zároveň je zakladatelkou slavných roudnických farmářských trhů, se ve svém domácím ateliéru rozhodně nenudí.

Textilní tvorbu začala Svatka Jirmusová založením značky Ateliér TEWA. Objevováním dalších výtvarných technik a sítotisku vznikla značka LOTR. Věnuje se i volné výtvarné tvorbě a recyklaci, použitým a starým předmětům dává nový rozměr. Nás zaujala hlavně její láska k ručnímu sítotisku, který posouvá z výtvarné sféry dál na předměty, které denně bereme do rukou. Najdete je na www.fler.cz/lotr.


Je u nás takovým zažitým schématem, že budoucí textilní výtvarnice začínaly batikou. Jednoduchá, dobře prodejná technika, hory univerzálních triček, barev, sava... Také sis tímhle prošla?

To moc dobře znám - přesně jsi popsala moje začátky. Po studiu sklářské průmyslovky v Kamenickém Šenově jsem přes práci v různých reklamkách a přes výtvarná zaměstnání přišla na mateřské na myšlenku, že začít batikovat trička je ta nejúžasnější věc na světě. To bylo v roce 2002. Už tehdy jsem ale začala koketovat se sítotiskem a kombinovala jsem ho s batikou. Vytvořila jsem si vlastní e-shop s batikovaným textilem, který byl v té době na trhu dost jedinečný. Později jsem začala i šít šaty, halenky, měla několik módních přehlídek. Spolupracovala jsem s výtvarnicemi, které mé přehlídky doplňovaly šperky. Byla to také velká doba prodeje batiky na festivalech, jako jsou Trutnov, Mezi ploty, nebo prodeje po jarmarcích a řemeslných akcích. Dodávala jsem textilní výrobky do kamenných prodejen a galerií. Skvělé časy.

Jaký okamžik byl pro tebe a budoucího LOTRa zlomový a "osudový"?

Bylo to objevení Fleru. Což mi po trmácení se s batikou v terénu přišlo prostě ulevující. Z domova a od klávesnice komunikovat se zákazníky... Nesmírná úleva. Navíc obohacená o poznání dalších šikovných a tvůrčích výtvarníků, kteří jsou i dnes mými přáteli. Přesto, že jsem měla vlastní e-shop, Fler se postupně stal mým hlavním prodejním místem a e-shop zanikl. Zákaznice se přesunuly na Fler a nový příliv zákazníků měl pak na mou tvorbu velký vliv.


Stalo se ti, že si zákazníci vymínili určitý druh výrobku a nehodlají se ho vzdát? Máš nějaký bestseller?

Mezi mé bestsellery patří určitě fáčové šály. Barvím hodně širokou paletu odstínů. Bez nich se neobejdu ani já, sama jich od podzimu nosím hned několik. Bavlněná fáčovina je velmi příjemný přírodní materiál.

Z bytového textilu jsou to kuchyňské utěrky s potiskem, přívěsky na klíče, brože, textilní obaly na deníky a nákupní tašky. Když už totiž tisknu, potisknu všechny různé látky, které kolem sebe najdu. Z nich pak stříhám jednotlivé motivy, našívám je a různě kombinuji. Je to taková hra s látkami.

Tvoříš velkou škálu různých výrobků a přitom máš stále svůj výtvarný rukopis a punc originality. Jak to děláš? :-)

Když je hodně výtvarníků a tvůrců pod jednou střechou, vzájemně si na Fleru vidíte do ateliérů, dílen a někdy přímo pod ruce. To nás všechny vzájemně ovlivňuje, ale i inspiruje. Virtuální svět už je takový, má svá pro i proti. Proto, když mám nový nápad, snažím se ho uchopit s vtipem a originalitou, aby se odlišil od ostatních. Když tvoříte, není to jen o momentálním stavu vaší duše, musíte někde v koutku myslet bohužel i marketingově. Čímž ovšem můžete zároveň lehce sklouznout k masivní produkci a dostanete se do kolotoče - vyrobit - prodat - odeslat - vyrobit...

Což je zároveň dosti svazující. Prošla sis tedy určitou uměleckou krizí?

Rozhodně. Na Fleru jsem ji pociťovala tak před dvěma lety. Pomohlo mi na čas z něj odejít. Cítila jsem, že z tvorby se začala stávat zažitá rutina. Čekalo nás stěhování a svůj čas jsem chtěla věnovat něčemu, co mi dávalo větší smysl. Také jsme s kamarádkami v roce 2012 založily občanské sdružení "Trhni se" a začaly jsme organizovat farmářské trhy v Roudnici n. L.

Později jsem na to přišla. Byla jsem až moc vtažena do virtuálního světa a chyběl mi kontakt s lidmi. Toho si nyní užívám plnými doušky. Osobně navštěvujeme farmy a zemědělce, kteří na našich farmářských trzích prodávají. Už jen organizace trhů je o neustálé komunikaci. Největší radost mi tak dělá plné tržiště návštěvníků a maminky s košíky plnými čerstvé zeleniny a ovoce z Podřipska.Jak jsem naznačila v nadpisu, už zase vymýšlíš LOTRoviny...

To je pravda. Už jsem měla tvůrčí absťák. Po třech letech organizace farmářských trhů, které se v našem městě skvěle zažily a zaběhly, po doladění a realizaci posledních renovací v domě a po stěhování mám konečně vlastní prostor pro tvorbu - vysněný ateliér. Přála bych to upřímně každému, kdo tvoří doma v kuchyni nebo v koutku obývacího pokoje. Je to nesmírná svoboda. V ateliéru se mohu plně věnovat sítotisku a do budoucna i serigrafii. Mám nové plány a nápady na výrobky, které všechny najdete na Fleru.


"Většina lidí si stále stěžuje, že na to či ono nemá čas, ale je to o prioritách. Tvořit sice pomálu, ale kvalitně a s duší. Zní to jako fráze, ale zákazníci jsou dnes náročnější a raději si připlatí za kvalitní autorský výrobek, za kterým je konkrétní výtvarník s jasným rukopisem a osobním příběhem."

Svou tvorbu a výrobky nabízíš na Fleru na třech profilech. Dáváš některému přednost? Který z nich tě nejvíc baví?

Jo, to je přesně ono, baví! Baví mne LOTR a sítotisk. Ateliér TEWA (dnes už bez batiky) se pomalu změnil pouze na prodejní profil s fáčovými šálami, i když ruční barvení si také užívám. Jednotlivé barevné odstíny si totiž sama míchám z práškových barev, je to taková malá barevná alchymie. Chtěla bych se více věnovat recyklaci a najít si čas na volnou výtvarnou tvorbu. Mou slabostí jsou bazary, aukce a staré věci. Jak vidím nějaký děravý hrnec, už mi svítí v kuchyni jako svítidlo.

A kdybys mohla do svého života vměstnat ještě jednu velkou věc, která by to byla?:-)

Tak to se musím zamyslet, to je jak otázka s pustým ostrovem. Bude to znít obyčejně, ale je to ranec zdraví. Když jste nemocní, prostě nejste schopni nic dělat. To já někdy nedokážu, jak se hned oklepu, ležím a musím třeba jen háčkovat nebo plstit obří kuličky na textilní šperky. Před časem jsem se potýkala se závažnou nemocí, což se neobešlo bez trvalých následků a takový ranec by se mi náramně hodil.

Připravila: HelenaG, foto: HelenaG a archiv LOTRa.

 

Praktická žena říjen 2014

Na stáncích již najdete nové číslo kreativního časopisu Praktická žena, které nabízí spoustu rad, inspirace a návodů na tvoření.

Nová Praktická žena je plná podzimní inspirace. Děti zaujmou zvířátka z javorových "nosů" a barevných listů. Dospělé pak jistě úžasní plstění nosálové a pulovr s vyplétaným obrázkem lišky.

Podzimní Praktická žena se věnuje i klasice tohoto období - dýním. Můžete si vyrobit vítací věnec, ubrus s dýněmi podle šablon nebo třeba i "dýňovou" zarážku dveří ze sametu... Postupy krok za krokem vám mimo jiné přiblíží malování na hedvábí (co takhle zkusit strašidelnou kravatu na Halloween?) nebo efektní použití tekutých perel. A pokud chcete tvořit při pečení, sovičkový dort se sovou z fondánu vás určitě nadchne.

Praktická žena je nyní více přehlednější! Na stáncích je od 10. září.

Více také na www.praktickazena.cz.