Jestli má někdo tvoření doslova v krvi, pak je to Veronika Janoušková. Už její pradědečkové se věnovali práci s kůží, takže není divu, že tento materiál nakonec dostal i ji a pod značkou VerosHajn spolu se svým tatínkem vyrábí kožené kabelky. A právě o životě mezi kabelkami a kůží vypráví v dnešním rozhovoru...

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Veronika Janoušková, jsem matkou dvou synů (9 a 6 let) a tady na Fleru vystupuji pod značkou VerosHajn. Veros je moje přezdívka z dětství, která mi zůstala až do dospělosti, a Hajn, protože jsem byla za svobodna Hajnová a pod touto značkou už přes 25 let vyrábí koženou galanterii i můj tatík. V současné době se věnuji grafice a malbě na přírodní kůži, ze které pak můj otec vyrábí kabelky a peněženky.

Jak jste se dostala k tvoření?
Narodila jsem se do rodiny, kde odjakživa voněla kůže. Můj pradědeček byl obuvník a příležitostný fotograf, druhý pradědeček koželuh, dědeček František Hajn se v roce 1936 vyučil brašnářem - návrhářem, tenkrát se jim říkalo ozdobníci. Otec ještě před r. 1989 začal šít kabelky, nejprve na zakázku pro svoje známé. Zájem byl však tak velký, že nebyl schopen pokrýt všechny zakázky a byl nucen přijmout lidi. A tak i mně bylo tak trochu předurčeno zachovat tuto rodinnou tradici a pokračovat.

Fotografie zachycují mého nejmladšího synka, který (možná bude pokračovat v naší firmě) spolu s jeho 92-letým pradědečkem Františkem Hajnem, který byl u zrodu naší rodinné firmy HAJN.

Vzpomínám si na chvíle se svým tatínkem, který si mě jako dítě vzal na klín a jakožto strojař mi kreslil matičky a šroubky, které následně ještě okótoval. Tím ve mně probudil lásku ke kreslení. A tak jsem začala tvořit. Pamatuji si, že když mi bylo asi tak pět, nakreslila jsem tříhlavého draka. Mamka ho našla v mém tajném šuplíku mezi dalšími dětskými poklady. Obluda vzniklá z dětské fantazie se jí natolik zalíbila, že kresbu zanesla ukázat svojí kamarádce, která učila na Základní umělecké škole v Kostelci nad Orlicí. Příšerka se zalíbila podruhé. Tak nějak to asi všechno začalo. ZUŠka Kostelec nad Orlicí, ZUŠka Hradec Králové, Gympl Holice, Návrhářská průmyslovka v Třebechovicích pod Orebem, výtvarné kurzy s akademickou malířkou Šárkou Hrouzkovou, obrovská touha se dostat na UMPRUM (3x neúspěšně), večerní kreslení s akademickým malířem Vlastíkem Šikem, Bohdanem Kopeckým a Jaroslavem Altem, přijetí na Institut restaurování a konzervačních technik v Litomyšli. Uf, výčet ukončen…

Začátky podnikání mého tatínka v galanterním oboru byly zejména pro rodinu velice těžké. V době porevoluční zde byl zcela nenaplněný trh, kabelky nám doslova lidé brali hned od stroje. Teď se musím k něčemu přiznat. V té době jsem to skutečně asi nenáviděla. Kůže, kování, šablony, lepenky, kabelky doslova zaplavily náš byt, po domě se nám procházeli v ranních hodinách zaměstnanci. Ve své pubertální době jsem si říkala, tak tohle opravdu nikdy nechci dopustit, aby mi podnikání takto přerostlo přes hlavu...

A vidíte, dnes je mi 36 let, člověk nějak dospěl a dívá se na to jinýma očima. To, co jsem ve svých 16 letech zatracovala, dnes velice obdivuju, kabelky miluju a práce s kůží je mým životním posláním. Dnes je situace poněkud jiná, koupili jsme dílnu hned vedle baráku, vše přestěhovali a už zase žijeme jako normální lidé.
A ještě něco na závěr. Taťka začal podnikat v roce 1989, každých pět let si točil video o tom, co zrovna vyrábí, koho zaměstnává, zkrátka jaké ten daný rok má radosti a strasti. Vždycky, když se na to dívám, mám dojetím slzy v očích.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, věnuji se tvorbě profesionálně.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Chtěla jsem propojit dva odlišné světy. Moji slabost pro grafické techniky, se kterou jsem se seznámila na škole v Litomyšli, s výrobou kožené galanterie, kterou jsem zdědila po svém dědovi a otci, v rodinné firmě HAJN.
Motiv na kabelách a peněženkách je přenesen na kůži pomocí linorytové matrice. Otisk posléze domalovávám dle své fantazie. Každou kabelku ladím do jiné barvy. Nikdy neexistuje stejná kabelka. Na hotový obraz je nanesen v několika vrstvách pružný lak. Nakonec je celá malba pod vysokou teplotou a tlakem fixována zažehlením.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
První je nápad a jeho ztvárnění na papír. Pokud už jsou promyšlené všechny detaily, přichází na řadu pečlivé rozrýsování šablon kožených dílců, ale i podšívek, výztuhového materiálu a veškerých pomocných a pracovních šablon na papírovou lepenku. První prototyp kabely šijeme vždy z levného koženkového materiálu. Následně je vytvořena první vzorová kabelka, kde se hledí především na tvar, proporce a posuzuje se to, jak kabelka vypadá v realitě. Pokud se kabelka povede, ušijeme ji vždy v různých barevných kombinacích. Po vyseknutí a vykrájení jednotlivých dílců se kůže musí předem upravovat tzv. štípáním po celé ploše dílce a kosení po stranách, aby byly zúžené hrany pro práci se švy. Poté následuje sestavování kabely lepením a šitím. Závěrem následuje konečná úprava: barvení, úprava konců nití, zkrátka doladění celého výrobku.

Při výrobě kabelek a peněženek je kladen důraz na volbu kvalitního materiálu a precizní zpracování. Výrobky jsou ušity z pravé kůže. Charakteristickým a zároveň přirozeným znakem tohoto přírodního materiálu je kresba kůže, která podtrhuje jedinečnost každého modelu. Nakonec je kabelka opatřena visačkou a pečlivě zabalena.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Jsou to především moje zákaznice, krásně se poslouchá věta: „Mám od Vás kabelku už 15 let a je to moje srdeční záležitost, nemohu se s ní rozloučit.“ Tak to je sen každého, kdo něco vyrábí, aby se jeho zboží líbilo, prodávalo a dobře a dlouho sloužilo. Tatínek mi vždy říkal: „Veru, spokojený zákazník ti přiláká dva nové, avšak nespokojený zákazník ti odláká 10 dalších."

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Mám ráda spousty šikovných lidí tady na Fleru, líbí se mi razítka od design21, sportovní móda od KATY YAKSHA, malované hedvábné šátky od Dílna E.J., dřevěné loutky od jakuball, keramika od MirkaM, obrazy od magdau, romantická móda od Lusinda… Je jich opravdu celá řada.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Ráda bych upozornila na výrobky dva. V první řadě jsou to malované peněženky, které jsou krásným dárkem pro někoho blízkého. Každá malba na kabelce a peněžence je vlastnoručně podepsaná. Edice výrobků je vždy označena číselným kódem. Každá peněženka je absolutním originálem, neexistují dva totožné výrobky. Peněženky jsou dárkově baleny v papírové krabičce z vlnité lepenky. Součástí výrobku je také poděkování s vlastnoručním podpisem.

V druhé řadě je to prvorepublikové psaníčko. Tento model je velice starý, vymyslel ho asi tak před 70 lety můj již zemřelý dědeček pro svoji manželku, moji babičku. Taťka ho nedávno objevil ve skříni po dědovi, psaníčko znovu převzoroval a dodnes se s různými obměnami úspěšně vyrábí. Pro mě je toto prvorepublikové psaníčko elegantní, nadčasové a hlavně má silný příběh.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Ano, nosím, ale často je nestřídám. Vždycky si nějakou oblíbím a nosím ji doslova do roztrhání.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Jsem matka dvou dětí, tak převážnou většinu času věnuji dětem a domácnosti.
A víte, co mám ráda? Mam ráda brzká rána. Někdy si tak vstanu v 5 hodin ráno, všude je božský klid. Uvařím si kávičku, našlehám si mlíčko a jen tak koukám z okna a přemítám si svoje myšlenky nebo pozoruji mraky z našich střešních oken, jak se plouží po obloze. V létě ráda na zahradě griluju, je fajn, když pozveme pár přátel a popovídáme. Mám ráda staré české, ještě černobílé filmy pro pamětníky, ráda poslouchám francouzské šansony. Každý pátek chodím hrát volejbal a ve čtvrtek vedu výtvarný kroužek pro děti.

Jak vypadá váš ideální den?
Jelikož je můj manžel restaurátor a většinou od pondělí do pátku musí cestovat za památkami po celé České republice, ideální den pro mě je, když jsme celá rodina spolu a zažíváme úplně obyčejné věci.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
V příštím týdnu bych ráda namalovala 5 kabelek a 5 peněženek s motivem šneka. Chtěla bych vyfotit nově našité sportovní kabely z měkké kůže s ozdobným jazykem a hned vložit na web, aby zde na Fleru bylo stále něco nového. Také plánuji zastavit se na (pro mě inspirativní) návštěvě u mé dobré kamarádky Lenky Vernerové ve Velinách, kde na mne vždy dýchne kouzlo venkova a rodinné pohody. Pod Lenčinou rukou vznikají překrásné kované šperky s polodrahokamy, které plánuji použít do nové vánoční kolekce, kdy si bude naše zákaznice moci koupit dárkově zabalený komplet kabelky a opasku se šperkem spolu s náhrdelníkem, náušnicemi a náramkem.
Ráda bych letos znovu uspořádala spolu s nadanou oděvní návrhářkou Martinou Loufkovou módní přehlídku, kde bych uvedla svoji novou kolekci na rok 2016. Uvažuji také o otevření dalšího kamenného obchodu nejlépe v Praze. Mým velkým snem je mít výstavu svých malovaných kabelek spolu s obrazy a grafikami v nějaké příjemné galerii.