Jedna žena, dvě značky, vícero postupů a nepřeberné množství výrobků. Pokud milujete křehké celovyšívané vánoční ozdůbky, jste u Y-vonne správně. Jestliže máte raději něco "ostřejšího", koukněte k divošce by Lo-la. Která z nich vám učaruje?

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Yvona Rohrerová, je mi 52 let. Jsem úplně obyčejná žena, která se nedávno rozhodla, že chce změnit svůj život a vydala se na cestu za svými sny.
Jsem ve znamení Blížence, takže jsme na všechno vlastně dvě. :) Na Fleru tvořím pod značkou Y-vonne, zatímco mé druhé já tvoří pod značkou by Lo-la.

     

     

Jak jste se dostala k tvoření?
Tvoření mě provází od malička, vždy mě bavilo vymýšlet něco nového. Kdysi nebyla možnost koupit si v obchodech něco hezkého, a pokud už se něco objevilo, pak jste v tom potkali půl města. Můj první dlouhý svetr jsem si upletla v 7. třídě a byla jsem na něho opravdu hrdá. Později na mateřské jsem šila, háčkovala, pletla a vyšívala, s nástupem zpět do zaměstnání už nebylo tolik času.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ze zdravotních důvodů jsem musela svou práci opustit. Najednou jsem měla spoustu volného času, a tak jsem začala tvořit dál…
Před třemi lety jsem se odhodlala věnovat se naplno tomu, co mě nejvíc baví. Zpočátku jsem váhala, hledala spoustu důvodů, proč se do toho nepustit. Moje druhá polovina Blížence mě ale naopak přesvědčovala o tom, že toto rozhodnutí je to nejlepší, co můžu udělat.
Po dlouhém zvažování pro a proti jsem si zpracovala podnikatelský záměr, vyřídila jsem si z úřadu práce dotaci na podnikání a pustila se do toho naplno. Dnes vím, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem ve svém životě mohla udělat.

Když začnu tvořit, úplně ztrácím pojem o čase. Má práce je zároveň i mým největším koníčkem, často se stává, že k ní usedám hned ráno, a ještě večer přemýšlím nad tím, co všechno jsem ještě mohla udělat. Rozhodně ale nejsem workoholik, já nepracuju, já si jen hraju. :)

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Znamení Blížence mi nedovolí tvořit jen jednou technikou. Zatímco Y-vonne chce háčkovat, plést, vyšívat, by Lo-la by raději šila, zatkávala, quiltovala, … Jediné, na čem se obě moje já shodnou, že milují vše s nádechem starých časů, v poslední době mi nejvíc učarovalo vyšívání vánočních a velikonočních ozdob a doplňků v tomto duchu. Výrobu těchto krajek mám moc ráda, zdobí i můj domov, vypadají, jako by je tu někdo před 100 lety zapomněl.

 

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
To raději nechtějte ani vědět. :)
Ráno po probuzení a pořádném hrnku kávy nastává půlhodina dohadování mých dvou já, kdo dnes bude tvořit. Zatímco romantická Y-vonne by si nejraději vzala do ruky háček a zasnila se při hudbě od Beethovena, Lo-la by nejraději spustila všechny stroje za doprovodu pořádného hardcore. :)
A co se stane, když se nedomluvíme? Pak vznikají ty nejlepší nápady a kombinace. Ty je pak třeba na Fler nafotit, a tak se občas stává, že v létě ve 30 stupních kvůli fotografii zdobím doma vánoční stromeček.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nejlepší je své výrobky otestovat osobně, pak se s mým druhým já přesvědčujeme o tom, co by bylo ještě fajn doladit, jestli něco ubrat, nebo naopak přidat.
Nejupřímnější názor je pro mě i od odborníků přes tvorbu, dcery Sabiny a zetě Jirky, kteří zde tvoří pod značkou Jurašák. Přestože nás od sebe dělí dálka téměř 300 kilometrů, často spolu i přes tu dálku konzultujeme, co by se na výrobcích dalo vylepšit.
Nejdůležitější názor na mou tvorbu podávají především mí spokojení a vracející se zákazníci. Nejlepší odměnou za mou práci je jejich zpětná vazba a spokojenost.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Mám velmi ráda tvorbu a pomalou módu od theresicka, vlastním i pár originálních kousků z její dílny, které mám velmi oblíbené a vím, že je mohu nosit se stejnou oblibou třeba i za 10 let. Miluji i obchod hanka.kytka a její malované hadrové hračky s nádechem nostalgie.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Ke každému svému výrobku mám velký vztah, je proto těžké rozhodnout, na který bych měla upozornit. Pokud to má být ale opravdu jen jeden výrobek, mou srdeční záležitostí jsou háčkované kabelky, například tato.

Nosíte a používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Tvořím především to, co se mi líbí, a často neodolám a vyrobím si něco i pro sebe. Velmi ráda nosím háčkované tašky, ráda k nim kombinuji podle nálady barevné popruhy.
Můj domov zdobí po celý rok háčkované a vyšívané ubrousky, v rozečtené knize o fotografování mám oblíbenou záložku. O Vánocích se vždy nejvíc těším na své vyšívané ozdoby.
Většinu vyrobených novinek testuji přímo na sobě, dá se tedy říct, že nejsem kovářova kobyla.

   

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Před 16 lety jsme s manželem koupili náš vysněný dům z roku 1913, součástí je i velká okrasná zahrada. Stále něco předěláváme, zkrášlujeme a je nám tady dobře. Každý den chodíme na procházku do přírody, na kterou se vždy nejvíc těší náš hafan Ríša. Velmi mě poslední dobou baví i focení v přírodě, včetně mého zboží. Občas mi zapózuje i moje vnučka Ema. Rodina pro mě velmi znamená, vnoučata mi dodávají spoustu energie nejen do další mé tvorby.

Jak vypadá váš ideální den?
Naprosto ideální pro mě je relaxovat na zahradě jen tak, třeba na houpačce. A když není zrovna počasí na houpání? Pak se jen tak doma zasnít u hrnku dobré kávy s háčkem v ruce. A tímto jsem na sebe právě práskla, kdo má v tvoření poslední slovo, ano, Y-vonne. :)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Neplánuji nic dopředu. Chci žít život, který jsem si vždy přála, život, kde je dostatek prostoru na vše a na všechny, které mám ráda. Život, ve kterém mohu dělat cokoli, co si budu přát a jediný, na kom to vše závisí, jsem já sama.