články

Akvarelování nejen na cestách (1.): barvy

Před každou cestou nebo dovolenou řeším, co si vzít s sebou... Znáte to, oblečení, obutí a kosmetika podle počtu dní a účelu. Ale když přijde na barvičky, začíná to pravé dilema :).

  • Jaké papíry, barvy?
  • Budu malovat jen do notýsku, nebo se najde příležitost i pro větší formáty? Budu malovat, nebo i kreslit, nebo snad dám přednost rychlé kolorované kresbě?
  • Budu cestovat s batůžkem a malovat i v plenéru, nebo jen "doma"?

Během let jsem si poskládala cestovní sadu tak, že mi umožňuje téměř neomezené možnosti a nebrzdí mě v rozletu, ani velikostí či vahou. Všechny pomůcky se mi vejdou do větší kosmetické taštičky.

Navíc, dobře poskládanou paletu barev využijete kdykoli, nejen na cestách!

Pro větší přehlednost jsem pro vás pomůcky na obrázku očíslovala.

Následující rady berte jako osobní doporučení, ne striktní návod. V akvarelu - stejně jako jinde, platí - sto lidí, sto chutí. Co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat všem.

Co ale v akvarelu, myslím, platí určitě, je, že:

Barvy a papír jsou základ.

Začneme barvami:

Matné a drobivé vodovky vám moc radosti neposkytnou, ale vybírat můžete ze škály studentských akvarelů - pokud máte napjatější rozpočet - a nebo si dopřát kvalitní, umělecké barvy.

Umělecké barvy české značky Umton jsou velmi kvalitní a cenově srovnatelné se studentskými akvarely zahraničních značek. 

Ze studentských akvarelů se mi příliš neosvědčily barvy zn. Pebeo. Jsou relativně matné a zastřené, o něco lépe mi vycházejí akvarely Cotman, zn. Winson a Newton. Naopak, velmi pěkné barvy nabízí Lukas ve své studentské řadě nebo řada barev Van Gogh od zn. Talens. Schmincke akademie je studentská řada velmi dobré kvality zn. Schmincke, ale za podobnou cenu bych si raději pořídila mistrovské akvarely Umton nebo ruské Bílé noci.

Vedle nesáhnete, ani když použijete tradiční anilinky. Nejsou už dávno jedovaté a krásně se rozpíjejí. Využijete je na kolorování kreseb, precizní akvarel, ale obzvlášť úžasné jsou na techniku mokrého - rozpíjeného - akvarelu. Chovají se podobně jako tekuté akvarelové barvy (např. Ecoline od Talens), které jsou ovšem nepraktické na cestách. Malá sada anilinek (12 barev) je dostupná v obdélníkové krabičce, víčko můžete použít jako paletu.

Na cesty volím výhradně barvy v pánvičkách, ne tubách. Tuby jsou fajn, když potřebujete namíchat velké množství barvy, pánvičky jsou sice nešikovnější na malování velkým štětcem, ale zase jsou skladné a snadno přenosné.

Koupit si můžete už hotovou cestovní sadu akvarelů. Některé sady mívají i integrovaný skládací štětec, což je fajn :), nebo i nádobku na vodu.

Boxy bývají buď plastové, nebo z kovu.

Kovové jsou robustnější, těžší a nemusíte se bát, že vám při pádu prasknou. Kovové boxy jsou těžší, ale zase něco vydrží. Navíc se jim lépe čistí paleta, která je obvykle zabudovaná ve víku.

Van Gogh cestovní sada není úplně nejmenší do ruky, zato je lehounká, obsahuje 12 barev, malou houbičku na otírání štětce (super vychytávka :)) a cestovní štětec (ten jsem někam založila, mrzí mě to, byl celkem fajn). Krabička krásně sedne do ruky, díky otvoru na palec.

Jste-li tak trošku kutilové, nemusíte vzít za vděk tím, co se nabízí, ale zaimprovizovat sami.

Protože u nás v Čechách jsou prázdné krabičky na akvarel tak trošku nedostatkovým artiklem a nebo jsou relativně dost drahé, porozhlédněte se kolem, určitě objevíte plechovou krabičku, do které byste své barvičky naskládali. Třeba krabičky od bonbonů pro řidiče jsou fajn... Aby vám v nich barvy "nelítaly", přilepte je zespodu oboustrannou lepicí páskou nebo použijte lepicí magnet.

Následující sadu jsem si vyrobila z krabičky na dámské hygienické potřeby. Použila jsem dílem barvy Van Gogh a dílem jsem si do prázdných pánviček vymačkala akvarely a kvaše z tub a nechala zaschnout. Dají se pak používat stejně jako barvy z pánviček.

Aby mi barvy v krabičce nepadaly, přilepila jsem je oboustrannou lepicí páskou. Ve spodní části krabičky mi zbylo volné místo na hadřík, který můžu podle potřeby obměňovat.

Aby se mi mokré barvy nezašpinily nebo nelepily na sebe, udělala jsem si jednoduché "oddělovátko" z kusu plastu. Dá se použít i jako malá paletka.

Tuto sadu si beru s sebou, když mám velmi limitovaný prostor v zavazadle, krabička je opravdu maličká, vejde se kamkoli.

Před letošním létem se mi povedlo sehnat na internetu cestovní sadu Pebeo v kovovém boxu za velmi výhodnou cenu. Pebeo většinou nabízí barvy v pro mě nepraktických, kulatých krabičkách, tento box je však výjimkou. Je obdélníkový a má v sobě zabudované hned dvě palety.

Barvy Pebeo mi ale příliš nevyhovují, odstranila jsem je tedy i s úchyty na pánvičky a získala tak prostor na mnohem více barev.

Krabičku jsem si naplnila mistrovskými akvarely značky Umton (pozn. Umton, původně Štolo, založil r. 1910 akademický malíř Josef Štolovský jako rodinnou firmu. Vyráběli mistrovské akvarelové, olejové a temperové barvy.).

Krabička měří 12 x 6 cm, původně je na 12 půlpánviček. Nyní je naplněna 17 barvami Umton (kostičky) a jedním Van Goghem (obdélníčková pánvička). Krabičku jsem si trošku vyzdobila washi páskami.

Ze spodu má box úchyt na palec, takže ho můžete pohodlně používat v plenéru jako paletu.

Někdy je fajn pořídit si vzorník barev. Kvalitní barvy bývají velmi koncentrované a v suchém stavu vypadají zcela odlišně než potom na papíře.

Vzorník vám velmi pomůže zejména tehdy, když s akvarelem začínáte a nebo máte sestavenou novou paletu a ještě úplně neznáte nazpaměť umístění barev :).

Z praktických důvodů doporučuji vzorník udělat tak malý/velký, aby se vešel do akvarelového boxu. Můžete ho pak mít vždy při ruce. Aby se neumazal, můžete ho zalaminovat nebo přetáhnout širokou izolepou.

A co vozíte s sebou vy? :)

 

Pokud se vám článek líbil, můžete se těšit na pokračování. Na řadě teď budou štětce a ostatní kreslicí nebo malovací nástroje. Úplně nakonec si necháme papíry.

Komentáře

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.