Slíbili jste si, že tentokrát už se skutečně na největší evropský veletrh DIY, uměleckých a řemeslných potřeb do Frankfurtu nad Mohanem podíváte? Tak si rezervujte termín 26. - 29. leden 2019 a nechte se inspirovat také fotogalerií toho letošního, který přinesl novinky a trendy i pro nadcházející vánoční sezónu. A to se rozhodně hodí!

Nejdříve ale to nejdůležitější: jaký bude Creativeworld 2019/2020?

 

26. - 29. ledna 2019 Tužka Výstaviště Frankfurt nad Mohanem

https://creativeworld.messefrankfurt.com

V duchu motta veletrhu, jež zní ,Welcome friends‘, nabízí akce Creativeworld Trends 2019/2020 nápady na zvelebení domu a bytu. Pohodlí a útulná atmosféra, setkávání s přáteli, večírky a vyzdobené stoly – vítejte na přehlídce trendů pro následující sezonu kreativního tvoření.

Creativeworld 2019: Welcome Friends!

Žádný z vystavovatelů a návštěvníků si tedy jistě nenechá ujít přehlídku trendů Creativeworld Trends v hale 4.1., kterou pro společnost Messe Frankfurt připravili designéři ze Stilbüro bora.herke.palmisano. Představí se zde nejnovější techniky a produkty a na příkladech tří simulovaných světů budoucích trendů se zájemci seznámí s pravděpodobným vývojem sektoru DIY a uměleckých potřeb v blízké budoucnosti. Pro každý svět připravili organizátoři workshopy v prostorách Creativeworld Trends Workstation, kde bude po všechny čtyři dny konání veletrhu možno načerpat inspiraci, získat různé užitečné tipy a experimentovat s materiály pod dohledem expertů. Pro prezentaci trendů Creativeworld Trends návrháři použili materiály a nástroje vystavovatelů, a návštěvníci tak uvidí, jak byly jednotlivé kompozice a kreace vytvořeny.

Creativeworld Trends pro rok 2019/20 jsou o společně tráveném čase, přirozenosti a vitalitě.

Tři prezentované styly – cosy site, natural location a happy place – převádějí tyto myšlenky do domácího prostředí:

Cosy site: příjemné a pohodlné místo

Cosy site vás uvítá velmi světlými barvami – od zářivě bílé přes odstíny neběleného plátna až po surovou vlnu. Bytem prostupuje klid a pohoda. Primární technikou je například namáčení v barvě. Malé vázičky jsou částečně nebo kompletně namáčeny do barvy a zavěšeny do prostoru. Zdobí je stébla trávy nebo větvičky. Silné vrstvy barvy dávají předmětům zcela nový vzhled a dokážou vdechnout nový život i věcem z blešího trhu nebo přírodninám doneseným z procházky.
Tkaniny a silné lano i větve a větvičky nabarvené technikou air brush slouží jako dekorace. Textil vnáší do domova pocit tepla a pohodlí, a je proto pro útulný domov nezbytný. Textilie ozvláštňují techniky vázání a uzlování s použitím měkké, silné a načechrané vlny. Jednoduché techniky makramé vykouzlí nádherné povrchy. Staletí pěstovaná představa starého zaprášeného nástěnného gobelínu je překonána a nastupují složité techniky výroby nástěnných obrazů a závěsů z vlny, příze, provázků nebo lan, jež zateplují interiér a jsou současně velmi trendy.

Natural location: jednoduché a neokázalé

Tomuto stylu dominují na dotyk příjemné materiály v sytých barvách, jež jsou z definice stylu jednoduché a neokázalé. V interiéru se uplatní hlavně len a keramika, které zajistí stylovou přirozenost například ve venkovské kuchyni. Kuchyni vévodí tradičně nazdobený jídelní stůl, jenž svým stylem jde ke kořenům venkovského stylu a využívá neglazovaných povrchů, nepravidelných tvarů a nepřesností ručně vyráběné keramiky, kdy každý kousek je originál. Rukodělný vzhled je pro tento styl spojujícím prvkem. Všechny předměty nesou stopy dotyku ruky tvůrce, který si hraje s detaily a jemnými akcenty.
Dekorativní patchwork na lněném nebo jiném přírodním základě využívá techniku sashiko a prošívání jednoduchým stehem. Díky jednoduchému štepování lze vytvořit ubrusy, naprony a prostírání na míru šité určité události nebo účelu. Základem stolu prostřeného ve venkovském stylu může být například háčkované prostírání z voskované bavlněné šňůry na ručně malovaném lněném ubruse.

Happy place: výrazné barvy a vše, co k oslavám patří

Tento trend prezentuje papír – pozvánky, drobné kartonové obaly a dárkové krabičky, balicí papír nebo papírové ubrusy – v novém světle. Dárky, balicí papír a další potřeby i tematické oslavy dostávají s tímto stylem, plným jasných a nepřehlédnutelných barev, nový směr. Pozvánka na kvalitním papíře zdobená vlněnou mašličkou, perličkami a pestrobarevnými flitry je malým uměleckým dílem. Nad slavnostně vyzdobeným narozeninovým stolem se vznášejí pestrobarevné girlandy a tradiční jmenovky nahrazují jednotlivá písmena vystříhaná z papíru a spojená lepicí páskou. Záleží na tom, v jaké věkové kategorii hosté jsou, někteří jistě ocení takovéto jmenovky ve stylu graffiti.
Papírové ubrusy nezůstávají pozadu a vynikají výraznými barevnými vzory, jež se nebrání další práci ruky s pastelkou. Slavnostní atmosféru dokreslují girlandy, slogany vystříhané z papíru, závěsy nad stolem, cedulky a další dekorace vyvedené v jasných žlutých, oranžových, červených a růžových odstínech.

 

Kreativním srdcem veletrhu je Creativeworld Forum

Workshopy a ukázky produktů budou na pódiu probíhat po celé čtyři dny veletrhu. „Náš bohatý a zajímavý program workshopů vždy působí na návštěvníky jako magnet. Proto se na příštím ročníku veletrhu opět soustředíme na prezentace výrobků. Vystavovatelé vnímají Creativeworld Forum jako vítanou příležitost k představení posledních inovací,“ říká Michael Reichhold. Účast na workshopech je pro všechny držitele vstupenek zdarma.

Výstaviště pro vás také připravilo kreativního průvodce :)

TOP vystavovatelé a široká škála produktů na veletrhu

Máte své oblíbené výrobce a chcete se s nimi potkat naživo? To ve Frankfurtu není vůbec problém.

Produktový segment potřeb pro hobby a rukodělnou výrobu budou zastupovat prominentní vystavovatelé, jako jsou Creative Company, Sissix-Ellision Europe a německé firmy Buntpapierfabrik Ludwig Bahr, Eberhard Faber a Staedtler. Poprvé na veletrhu Creativeworld vystavuje i dceřiná společnost koncernu Robert Bosch AG pod názvem Dremel, jež představí multifunkční nástroje na soustružení, frézování a řezání.

Hlásí se také výrobci a dodavatelé potřeb pro grafiky a uměleckých potřeb, jako jsou například zahraniční Royal Talens, Pebeo, Clairefontaine a Lascaux a němečtí Art Select, Edding, Marabu, Lyra, C.Kreul a H. Schmincke. K vidění a objednání budou vysoce kvalitní barvy a papír, špachtle na míchání barev, štětce, stojany, akvarely, křídy a uhly, potřeby pro grafiky a nástroje pro kreativní tvorbu doma i pod širým nebem.

Dodavatelé potřeb pro street art, jako například německá společnost Montana Cans, španělské firmy Montana Colors a NBQ a poprvé i Feuerstein GmbH se značkou Molotow, představí nejnovější kolekce barev a materiálů.

V sekci věnované handiwork a textile designu najdou návštěvníci šicí stroje, vlnu, přízi, látky a další potřeby pro šití, pletení, háčkování a vyšívání. Své nejnovější produkty a inovace zde představí společnosti Sewing Machines, Hotex – Hollmann, Stafil a další.

V segmentu decorative handicrafts se již zaregistrovaly společnosti Artemio, Efco Creative a Glorex. Spektrum nabízeného zboží je široké – od stužek, paspulek a ozdobných prvků přes floristické potřeby a vše k dárkovému balení až po mozaiky, aranžérskou hmotu, drátky, stuhy a polystyrenové zboží.

Návštěvníci na veletrhu Creativeworld opět najdou i stánky mezinárodně uznávaných a žádaných dodavatelů, pokrývajících celý rozsah zboží a trendů, jako jsou Rayher Hobby, Rico Design, Max Bringmann a Hobbygross Erler. 

 

Veletrh Creativeworld je jedním z největších světových veletrhů hobby, rukodělných a uměleckých potřeb. Minulého ročníku (2018) se zúčastnilo celkem 336 vystavovatelů ze 39 zemí. Na veletrh přišlo 9 266 návštěvníků. Na veletrhu Creativeworld vystavovatelé představují své nejnovější produkty, techniky a materiály pro umělecká řemesla, grafické a umělecké potřeby, potřeby pro rukodělné tvoření a vše pro textilní design a kreativní koníčky. Veletrh je nejdůležitější akcí nového roku a platformou pro představení trendů pro nadcházející sezonu.

Creativeworld je ideálním kontraktačním místem – zajímavé zboží zde najdou zástupci velkoobchodů i maloobchodů, hobby marketů a zahradnických center i internetových a zásilkových obchodů.

Díky zajímavému a rozsáhlému doprovodnému programu je veletrh Creativeworld vítanou inspirací a zdrojem nových nápadů a odborných informací.

 

A co přinesl Creativeworld 2018 pro aktuální sezónu?

Trendy z veletrhu Creativeworld 2018, které ještě uplatníte v předvánoční i zimní sezoně, se nesou ve znamení botaniky a zejména pak džungle: dekorům vévodí rostliny, listy, kaktusy a brouci, vše z vysoce kvalitních materiálů a zpracované do nápaditého designu. Kromě botanických forem se uplatňuje také ruční písmomalba a street art.

Hlavně zeleně: malé zahradničení a motivy z džungle

Lidé si dnes ve svých domech a bytech chtějí vytvořit místo, kde se cítí dobře a kde mohou odpočívat, obklopit se osobními věcmi a místo pěkně zútulnit, aby bylo „hygge“. Tento trend se na letošním veletrhu Creativeworld plně potvrdil. Potahy židlí a textilní obrazy na stěnách pletené z XXL přízí, minizahrádky a láskyplně zpracované dekorativní předměty byly vyrobeny z lakovaných dřevěných dýh se stylovými dekory z betonu nebo ve velmi módním rezavém vzhledu.

Na přehlídce trendů designéři představili kreativní nápady, jako jsou brouci tištění na vysoce kvalitním papíru, reliéfní listové motivy nebo obrysy bylin a zahradních rostlin. Pro tento trend jsou typické přírodní barvy, hlavně odstíny zelené, tmavě modré a zlaté.

foto: Messe Frankfurt Exhibition GmbH / Jean-Luc Valentin

Pozornost většiny návštěvníků však každopádně upoutaly především minizahrádky, buď ve velkých vázách, na dřevěných tácech, nebo na podkladu z mechu jako výzdoba pro jarní dny či čas Velikonoc. Představily se i nápadité kreace s miniaturními zahradními konvemi a hráběmi. Na veletrhu se jednoznačně potvrdil trend směrem k zahradám jako ozdobnému prvku

foto: HelenaG

foto: Messe Frankfurt Exhibition GmbH / Jean-Luc Valentin

Jednoduchá elegance nebo abstraktní barevné malby:
ruční písmo a street art

Písmomalířství jako hobby se stále vyvíjí a obchodníci nabízejí nové psací potřeby na všechny možné povrchy. Kaligrafie jako umělecká forma je již několik let nebývale trendy, a tak to i zůstane. „Písmomalířství jako hobby se stále těší obrovské popularitě. V našem každodenním životě píšeme téměř všechno na klávesnici počítače nebo mobilu a stále více a více lidí si tento stav kompenzuje kaligrafií,“ říká bloggerka Lisa Tihanyi. „Na trhu je nyní nepřeberné množství výrobků, což přístup k moderní kaligrafii značně usnadňuje. Ruční písmo není jen záležitost pro umělce – je to něco, co se mohou naučit všichni, jde spíše o zábavu než o dokonalost.

V současné době je velmi populární kombinovat kaligrafické písmo s plakátovými barvami nebo vodovkami – jsem přesvědčena, že kaligrafie zůstane trendy ještě hodně dlouho!“

Mnoho vystavovatelů na veletrhu Creativeworld ukázalo, kam se vývoj písmomalířských potřeb bude vyvíjet do budoucnosti. K vidění byly například keramické popisovače nebo textilní fixy a pera vhodná pro zdobení stěn v interiéru. Důraz je přitom stále častěji kladen na ochranu životního prostředí a zdraví.

foto: Messe Frankfurt Exhibition GmbH / Jean-Luc Valentin

V kontextu barev na zdi je velká poptávka po potřebách na street art, uměleckou formu, která se dokázala dostat z undergroundu do muzeí a nyní se probojovává i do našich obývacích pokojů. Chcete-li být styloví, pořiďte si graffiti za pohovkou, v kuchyni, na zahradě nebo na balkonové stěně.

foto: Messe Frankfurt Exhibition GmbH / Pietro Sutera

Street Art na veletrhu Creativeworld; mnoho výrobců předvede živé ukázky výrobků.

foto: Messe Frankfurt Exhibition GmbH / Jean-Luc Valentin