Pokud nemáte rádi plastické hmoty, pak dnes ani nečtěte dál - i když! - možná, že je po přečtení dnešního článku vezmete na milost. Žijeme v "době plastové", a tak není divu, že ani umělé hmoty a různé synteticky vyráběné materiály neunikly pozornosti šperkařů. Před časem jsme tu měli obsáhlý seriál o polymerech, nyní se podíváme podrobněji na další umělé hmoty.

Bohatství barev a tvarů

Vybrat z rozsáhlé tvorby Denise J. Reytan pouze pár fotografií byl věru těžký úkol, protože její webové stránky jsou přímo fontánou kreativity.

Denise je z Německa a kombinuje plasty s jinými materiály, textilem, sklem, kovy, a v jejích špercích najdete zakomponované i přírodní materiály jako třeba peří nebo minerály. Pravdou ale je, že i minerály používá ráda ty "rekonstruované", tedy synteticky vyráběné či doupravované.

Přiznám se, že bych chtěla vidět její dílnu a sklad materiálu.

 

http://www.reytan.de/

 

Luxusní Legoland

Emiko Oye ze San Francisca kombinuje recyklované materiály, hračky, drahé kovy a minerály. Jedna z jejích nejvýraznějších kolekcí se jmenuje "My First Royal Jewels" (Mé první královské klenoty), je tvořena z velké části z Lega a je inspirována klasickými luxusními klenoty od nejslavnějších šperkařů jako jsou Lalique, Winston, Boucheron.

Máte pocit, že vidíte Lego, ale nerozpoznáváte tu inspiraci klasickými šperky? Tak malá nápověda:

http://www.rewarestyle.com/home.html

http://www.flickr.com/photos/8936857@N03/

 

Inovativní design

Další Němkou v našem dnešním Inspiromatu je Lisa Juen. Studovala v Anglii, a jelikož ráda cestuje, po absolvování vysoké školy se ještě pět let učila dělat šperky v Číně. Její práce jsou zastoupeny v muzeích po celém světě, ale Lisa si přála, aby se dostaly i k široké veřejnosti, a proto založila značku "Proonk", v níž se snaží spojovat inovativní design, moderní technologie a řemeslné zpracování. Název je odvozen od německého slova "prunk", které znamená okázalost, pompéznost, velkolepost. Efektu hodného tohoto označení Lisa nedosahuje použitím drahých kovů a drahokamů, ale pouze důmyslným skládáním "obyčejných" materiálů, mezi které patří i umělé hmoty.

http://www.klimt02.net/jewellers/lisa-juen

http://www.lisa-juen.com/

http://www.proonk.com/

 

Plast a příroda

Jste milovníci přírodních krás a materiálů a umělé hmoty se vám jeví příliš městské a průmyslové? Možná vás tedy překvapí, že i plasty a příroda mohou jít velmi dobře k sobě. Angličanka Sue Gregor ve svých stínových náhrdelnících usiluje o spojení organického s anorganickým, průmyslového s přírodním. Inspirací jí byla nejen příroda, ale i secese a moderna. Její šperky jsou vytvořené z akrylu za pomoci její vlastní technologie a ona sama je nazývá "plastovými fosiliemi". Jak uvidíte, plast umí být nejen "cool", ale i velmi něžný.

http://www.suegregor.co.uk/site/gallery/shadow-necklaces

 

Šperky z PET lahví

Šperky z recyklovaných PET lahví nebudou pro uživatele Fleru nic nového, ostatně nedávno jste ve Fler MAGu mohli číst i rozhovor s jednou z místních úspěšných "petlahvových" šperkařek. Těžko už se asi dopátráme toho, koho jako prvního napadlo prázdnou láhev nevyhodit, ale pokusit se ji využít na výrobu šperků. Nicméně myslím, že architektka Gülnur Özdağlar z Turecka, která si s recyklací PET lahví pohrává od roku 2008, patřila mezi první. Tvoří pod značkou "tertium non data", což je latinský výraz, znamenající v překladu "neexistuje třetí", který lze interpretovat ve smyslu: "buď-anebo, třetí cesta neexistuje" a Gülnur jím definuje svůj postoj k recyklaci.

Mimochodem, znáte někoho, kdo si s plastovými lahvemi takto pohrával ještě dřív? Napište nám o něm.

http://www.gulnurozdaglar.com/necklaces.html

 

Silikonová klasika

Ek Thongprasert a Noon Passama sídlí v Belgii. Představují klasické šperkařské tvary a kompozice, ale vytváří je ze silikonu, čímž posunují hranice vnímání šperkařského umění. Lze to brát dokonce jako druh revolty nebo jako dobrý vtip. I bez ohledu na tento použitý materiál jejich výtvory na trhu rozhodně nepatří mezi levnou bižuterii a jsou vysoce ceněny v módních kruzích.

http://www.ekthongprasert.be/

 

Plastové kaleidoskopy

Svenja John z Berlína pro výrobu svých šperků používá polykarbonát Makrolon, z kterého se vyrábí např. cyklistické přilby a CD nosiče, používá se v automobilovém, telekomunikačním i elektrotechnickém průmyslu. Vytváří z něj členité moduly připomínající složité krystalické nebo organické struktury. I jemné části jsou díky použitému materiálu velmi odolné. Je obdivuhodné, jak jednotlivé dílky do sebe zapadají jako 3D puzzle i bez šroubů, lepení nebo nosných podkladových konstrukcí.

http://www.svenja-john.de/

 

Moderní technologie

Anthony Tammaro z USA svoje šperky vytváří pomocí moderních technologií - 3D softwaru a DMLS, což je proces, při němž výrobek vzniká z laserem řízeně taveného prášku. Ve své tvorbě se mimo jiné inspiruje mořskými měkkýši. Mezi materiály, které zpracovává, najdeme třeba silikon nebo nylon.

http://anthonytammaro.com/thesis.html

 

Plastová secese

Rebecca Annand žije v USA a stejně jako Tamaro pro svou práci používá technologie 3D modelování. Inspirují ji historické výtvarné formy - kameje a intaglie. Její šperky mi evokují secesní kouřové linie.

http://rebeccaannand.com/section/159817.html

 

Pozlacené PVC

Pokud někdo pokládá umělé hmoty za levný a druhořadý materiál, možná ho překvapí, jak s nimi nakládá Maria Tsimpiskaki z Athén. Ač původně studovala ekonomický směr, přitáhlo ji šperkařství. PVC fólie je jeden z materiálů, který na své šperky používá, kombinuje ho se zlatem a pozlacuje ho. Výsledek je nesmírně elegantní.

http://www.tsimpiskakimaria.com/

https://www.facebook.com/mariajewellery.tsimpiskaki

 

Mladý talent

Milko Boyarov je návrhář šperků se sídlem v Sofii. Jeho práce byly publikovány v mnoha mezinárodních časopisech, jako je Vogue, Elle, atp. Jak můžete vidět, důraz klade i na osobitý způsob prezentace. Ne všechny jeho výtvory lze považovat za nositelné, nicméně v tomto případě se můžeme kochat nejen krásou šperků, ale i zajímavými uměleckými fotografiemi.

http://milkoboyarov.com/

 

FLER PLASTOVÝ

S plastem to umíme a plast máme rádi, a proto je na Fleru nabídka plastových šperků velmi široká a různorodá. Kraluje plexisklo a různé fólie. Výhodou plastových šperků je cenová dostupnost. A jelikož jsou veselé, většinou krásně barevné nebo vzdušně průzračné, nejsou těžké a s mnohými se může i do vody, jsou na léto jak dělané. Takže pokud chcete trochu oživit šatičky a tílka, na Fleru máte z čeho vybírat.

Úlet | Aubert

Náramek GEOMETRY modrý | Ooops

náhrdelník Dobrá voda | Vesellenka

barva | simona.kaf

Set Triangle | DoubleBubble

¨

Půlkruh(y) | strega

prsten "a",10mm | futuRING

Žena a Muž - Náušnicovi | Dragouns

Medvídek nabízející své srdce |  je.dis

Na lidovú notečku - velmi přísný náhrdelník | POKUSNÁ LABORATOŘ

Náhrdelník Corth IV/I | Studio PES

brož - Velká hvězda s tyčinkami | g.

brož - jelen | Judy style

JUNGLE STYLE NÁUŠNICE | PLASTIC IS FANTASTIC

netopýří náhrdelník-neon | byKuka

No_12 náušnice | VOJ-TECH design

Zajoch flekáč barevný | Jelly-fish

Brož - uklidňovadlo | Marabu

...pastelová klubíčka | makeba

Prsten Letadlo2 | Denias

Rybka náhrdelník | DotyDot

Náramek Perla-Růž-Mod-Zel+dírky | rePETe PBC

Náušnice z plexi TRIGON NO6 | pinx

náhrdelník prádlo na šňůře | oronkol

Ať už plasty milujeme, nebo je bereme jako "nutné zlo", už se jich v našich životech asi nezbavíme. Proto je prima snažit se v nich hledat krásu - která se ostatně skrývá v každém materiálu, kterým je obdařen tento svět.

 

Úvodní foto: Milko Boyarov