"Ráda tvořím veselé barevné věci pro radost," píše ve svém profilu Lucie Plecháčová, kterou budete znát spíše pod přezdívkou Hama. Máte ji v oblíbených? A věděli jste, že kromě tvorby z textilu se stíhá věnovat i prckům na základní škole jako paní učitelka?

Řekněte nám na úvod něco o sobě.

Narodila jsem se v Praze, a když jsem byla malá, přestěhovali jsme se s rodiči do Špindlerova Mlýna, pak jsem se vdala do Lánova u Vrchlabí. Už jako malá jsem hodně šila a háčkovala na panenky a toužila stát se švadlenou nebo módní návrhářkou. Na základní škole nás paní učitelka naučila šít na stroji. Vzpomínám si na své první výrobky: puntíkovanou halenku s volánkem a manšestráky. Mým snem se stala oděvní průmyslovka, ale nakonec jsem skončila na Pedagogické fakultě UK v Praze - obor učitelství na 1. stupni s rozšířenou výtvarnou výchovou.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, věnuji, ale zároveň učím u nás na základce druháčky. Práce s dětmi mě baví, je hodně tvořivá a hlavně má smysl. Pracovat třeba někde v kanceláři, to bych nemohla. Maluji a šiji hlavně po večerech a o víkendech, časem bych se chtěla věnovat i oděvní tvorbě.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Zkoušela jsem všechno možné přes keramiku až po drátování, ale stejně mám nejradši textil - látky, knoflíky, kraječky, bavlnky, to je moje.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
V tašce (od Rozmar:) nosím neustále sešitek - nápadníček. Z jedné strany si zapisuji a maluji, co mě v tu chvíli napadne pro práci s dětmi, z druhé si kreslím svoje šicí a malovací nápady. Doma si projdu kupy „nasyslených“ látek, poté nastříhám a šiju. Pak přemluvím mou malou manekýnku Amálku a společně fotíme.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
S tvorbou mi o prázdninách pomáhá dcera Adéla. Její názor je pro mne velmi důležitý, má cit pro barvy, tvar i materiál, nádherně kreslí a maluje. Navštěvuje v Liberci Střední uměleckou školu, obor propagační výtvarnictví a grafika, a příští rok by chtěla studovat textilní tvorbu na vysoké škole.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Je jich tolik, že by se ani na stránku nevešli. Je tu spousta úžasných výtvarně nadaných lidí, mám to tu moc ráda a chodím se sem kochat jako do galerie. Uvedu aspoň zlomek mých nejoblíbenějších: Ivka Lehkoživka, Jaholka, Blueprint, Žabička (má tak úžasně vtipné a krásně barevné věci), s pusou dokořán si prohlížím tvorbu Dagmar Mráčkové, Lidunky, Břichopase, MaMaTaTa, obdivuji tašky od Mantegny, něžné brože od Makči a Bridy, šperky od NaDrátě, Praty a Lucie Filipské, veselá trička od Leny-ky, krásné originální recy taštičky od Romany B., barevné a veselé hračky od Petruchy a švambi, oblečky od Babazinky, Bodliny, výtvarné práce od LucieVV, kresbičky od Oringle, keramiku od Vandy a Valerie, Dílničku na Tvrzi, žáby, kočičky a panenky od Lidunky… a spoustu a spoustu dalších.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Asi batikované sluníčko, které je jakoby maskotem obchůdku Hama.

Nosíte své výrobky nebo jste kovářova kobyla?
Dřív jsem si většinu oblečení na děti i na sebe šila sama, teď, co jsem se pustila do podnikání, jsem spíš kovářova kobyla. Na jaře jsem si ale slíbila do kuchyně modrotiskové závěsy, pomalovat ubrus a ušít si šaty na dceřin maturitní ples. :)

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Tvoření, škola a malá dcera Amálka mi zaberou všechen čas. (Další dvě děti jsou už dospělé.) Kéž by měl den aspoň 50 hodin. :)

Jak vypadá váš ideální den?
Mám zdravé děti, zdravé ruce, milujícího muže, máme kde bydlet, co jíst, máme se rádi.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Budu tvořit. Příští rok máme s dcerou slíbenou od mého milého muže novou prostornou dílnu - ateliér, bude spousta zařizování.