V posledních letech jsem neměla vůbec čas na kreslení a měla jsem z toho špatné svědomí, a tak jsem přemýšlela, jak propojit kreslení s výrobou tašek (abych zase neměla špatné svědomí z toho, že nešiju). A napadl mě sítotisk.

Nejdřív jsem na vševědoucím googlu chvíli pátrala a zjišťovala, co je k sítotisku potřeba, a jestli je vůbec možné ho v domácích podmínkách na koleni provozovat. Nakonec jsem objevila malou základní sadu, která obsahuje vše, co k tisku potřebujete. Sadu jsem objednala a pak už jen zbývalo najít trochu času.

Asi po dvou týdnech, kdy se mi konečně povedlo vyřídit všechny objednávky, jsem se pustila do kreslení předlohy. Hrozně nerada dělám jakékoli návrhy, protože mi to připadá jako plýtvání materiálem i časem, a raději dělám vše rovnou "na čisto", ale sítotisk je hodně nákladný, a tak jsem si nakreslila tužkou alespoň zhruba několik návrhů. Ty jsem pak obkreslila tuší na pauzák. Tady je pár ukázek:

Teď jsem mohla začít s osvícením síta. Zvolila jsem nejjednodušší (aspoň jsem si to tenkrát myslela) variantu - expozici sluncem. Síto jsem pokryla fotoemulzí, nechala ho přes noc uschnout v posteli (musí schnout ve tmě). Druhý den dopoledne jsem ho opatrně vytáhla, položila na něj pauzák s obrázkem a sklo (sklo přidržuje obrázek na místě) a s tím vším běžela na balkón. Po minutě jsem běžela zpátky do bytu a v koupelně (zase ve tmě) síto umyla. Vymytím emulze, která není osvícená, má vzniknout šablona. Po několika nepovedených pokusech a půl kelímku fotoemulze se osvit konečně povedl.

Jde se tisknout. Pro tisk jsem použila barvy na vodní bázi, se kterými se sice pracuje obtížněji než s ředidlovými, ale jsou ekologičtější a hlavně nesmrdí.

Naverbovala jsem pomocnici, vysvětlila co a jak a pustily jsme se do toho. První tisk se povedl, až nás to překvapilo, ale při druhém barva sítem neprošla a navíc se emulze začala vymývat. Vševědoucí google mi prozradil, že je třeba síto udržovat neustále pokryté barvou, čímž se zabrání vysychání. Co ale s vymývající se emulzí? Měla jsem podezření, že pauzák není dostatečně průhledný a tím pádem nemůže emulze na slunci pořádně vytvrdnout, proto jsem se rozhodla místo pauzáku zkusit transparentní fólii a počkat na pořádně ostré slunce.

Obrázek jsem nakreslila tuší, naskenovala a nechala vytisknout na fólii. Síto jsem zbavila emulze, pokryla novou vrstvou, nechala přes noc uschnout a druhý den osvítila.  A...

...povedlo se!  Odpoledne jsem zaúkolovala svoji pomocnici a rychlostí blesku, aby nevysychala barva,  jsme tiskly.

Tady je výsledek:

Teď už jen zbývá látky nakombinovat s koženkou a pustit se do šití. První kabelka je tady.

P. S. Vždycky se snažím všechno využít, takže ani návrhy tužkou nezůstaly jen tak, ale přetvořila jsem je tužkou, fixem a vodovkami. Pár ukázek:

 

Redakční dovětek:
Jak jsme vám v MAGu slíbili, když budete pilně psát pěkné blogy, budeme ty nejzajímavější z nich vytahovat na oči širokému obecenstvu do MAGu. A jak jsme slíbili, plníme :-) Takže - pište blogy!