Jolana, která vyrábí KABELKY JOLANA, je precizní švadlena. Ke kabelkám se dostala přes dámské krejčovství a šití filmových kostýmů. Zboží má naměřené na milimetry a pečlivě otestované. Kabelky a batohy přece musí být funkční!

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Kávičku mám uvařenou a jdeme na to. Předem bych chtěla poděkovat, že jsem byla vybrána k tomuto rozhovoru. Jmenuji se Jolana a už je to docela dávno, co jsme vyměnili Prahu za domeček kousek od Velvar. Mám doma tři chlapy, dva syny, jeden již dospělý, druhý dokončuje základku, a svého přítele (toho už mám přes 20 let a možná někdy budeme pomýšlet o svatbě, ale zatím není kam spěchat).

Jak jste se dostala k tvoření?
Tak jako mnozí tady jsem začala něco tvořit jako malá. Začalo to háčkováním, pletením, drháním a šitím. Šití nakonec vyhrálo, tak jsem po základce šla na dámskou zakázkovou krejčovou. A od té doby šiju. Dvakrát jsem byla zaměstnaná v krejčovství, ale nakonec jsem si udělala živnostenský list a poslouchat musím jen sebe a to mně vyhovuje, i když jsem někdy přísná šéfová. Šila jsem hodně kostýmy pro skupiny historického šermu, divadlo a pro film. Asi nejvíc mě bavilo šít kostýmy pro film Rebelové. Je pravda, že po přestěhování z Prahy tyto možnosti časem odpadly. Neřídila jsem (teď už jo) a nikomu se sem jezdit s kostýmy nechtělo. Tak jsem musela přemýšlet, jak se uplatnit, protože na vesnici je zakázek opravdu málo a zašívat díry na montérkách za čokoládu nebo vajíčka mě opravdu nebavilo. No a po několika projektech jsem zkusila kabelky a už jsem u nich zůstala. Celý ten proces od nápadu, konstrukce střihu, výběru materiálu až po šití mě prostě baví.

      

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, je to moje práce. Určitě jí věnuji daleko více času, než kdybych byla zaměstnaná. Asi stejný čas, co zabere samotné šití, pak zabere i vyřizování e-mailů – domlouvání detailů objednávky, dohledávání a doobjednávání materiálů, focení a úprava fotek, příprava popisků, balení a odvážení balíčků na poštu. No prostě, kdybych tu práci neměla ráda, tak ji nedělám.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
U mě jednoznačně vyhrálo šití. Je krásné, jak z nápadu vznikne výrobek, vlastně z ničeho něco. Baví mě hledat kombinace, které si sednou.

     

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Někdy je to střih, ke kterému ladíte materiál, jindy máte zkombinovaný materiál a vybíráte, které kabelce nebo batohu bude nejvíc slušet. Pokud mám rozhodnuto, tak nastává stříhání, podžehlování nebo podkládání, aby se materiál zpevnil, buď trochu, nebo víc, každá kabelka chce něco jiného. Když je vše nastříháno a připraveno, tak se začne šít. Po ušití se připevní nýty na popruhy a je hotovo. Teď už jen vyfotit, popisek a vystavit na Fleru.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
První názor je ten můj, jak došiju, tak okukuju. Dále se vrhám na přítele, jen co přijde z práce, odpověď vždy stejná, jo hezká, a těch zbývajících dvou se už raději neptám, to by bylo stejné, možná i horší, kdybych je náhodou vyrušila u PC. Takže hlavní slovo mají zákaznice. Je to krásné a příjemné, když napíší a pochválí – to mám ráda.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
To je strašně těžké, je tu mnoho šikovných lidiček, kteří mají krásné výrobky, a když mě něčím zaujmou, tak si tvůrce přidám do oblíbených. Ale některé ráda uvedu, nejen, že mají krásné výrobky, ale jsou to i příjemní lidé, se kterými jsem se setkala na prodejních akcích. Dobrunda má krásně zdobené krabičky, yupki krásné sukně, HAPPY HELEN barevné šálky a mnoho dalších.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Tak, po dlouhém přemýšlení bych asi vybrala batoh Star č. 2, je takový vymazlený. Chtěla jsem ušít batoh, ale jiný batoh, něčím zvláštní, ale aby byl funkční. Přední díl je pěkně vyfouklý a záda dobře sedí, jsou vypolstrovaná a s konstrukcí střihu jsem si dost vyhrála, aby se boulil tam, kde má, a nedělal boule, kde nemá. Prototyp vznikal nejdřív z novin, potom z molitanu a tam se vyšpendlovaly milimetry, aby si díly hezky sedly.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Samozřejmě nosím, musím testovat.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Já mám pocit, že tvořím pořád, i když jdu spát, tak přemýšlím, co budu dělat druhý den a pak se divím, že nemůžu usnout. Jinak mám ráda rodinné výlety. Zimu nesnáším, ale miluju jaro a hlavně teplo, takže to si ráda dám kafíčko na zahradě. Ráda chodím do lesa, hlavně když rostou houby.

Jak vypadá váš ideální den?
Ráno se vzbudím, bude svítit sluníčko a já budu mít všechny objednávky hotové. Dáme si kafe v pergole a vyrazíme na nějaký výlet, tam si dáme oběd (hurá, nemusím vařit). Odpoledne se vrátíme, skočíme do bazénu. Večer přítel rozdělá gril, já zjistím, že nějaký hodný skřítek naložil maso. K masíčku dáme vínečko a budeme si užívat krásný večer.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Asi stejné jako pro tento. Vymyslet nové typy kabelek a batohů a ušít je ke spokojenosti svých zákaznic.