Čekání, těšení, napětí... protože už brzy tady budou... Vánoce! Je to až dojemné, s jakým nadšením a očekáváním se děti dokážou na Vánoce těšit. Píší své seznamy přání, ujišťují se, jestli máma letos zase napeče to "jejich" nejoblíbenější cukroví, vymýšlejí dárečky pro rodinu a kamarády... a v řadě rodin také nechybí každodenní obřadní otevírání adventního kalendáře.

Advent (z lat. adventus - příchod) je obdobím církevního roku, které se vyznačuje čekáním na oslavu Kristova narození; zároveň si během této doby křesťané připomínají Ježíšův budoucí druhý příchod. Advent jako období očekávání se začal slavit v 5.-6. století; délka čtyř týdnů se ustálila v 10.-11. století.

Když na něco hezkého čekáte, jste celí napjatí a čekání si chcete nějak zkrátit či zpříjemnit. Především v protestantském Německu se postupně rozšiřovaly různé způsoby, jak adventní dny odpočítávat. Někde se zapalovalo postupně 24 svíček, jinde se každý den pověsil na zeď další obrázek s biblickým výjevem, poněkud levnější bylo udělat každý den na dveře další čáru křídou. Od 17. století již bylo zvykem zapalovat v domácnostech svíce na adventním věnci. První doložený veřejný adventní věnec byl však vystaven až v roce 1839, kdy byl umístěn v modlitebně v Hamburgu.

Gerhard Lang, zdroj: www.sellmer-verlag.de

Poprvé prý kdosi vyrobil adventní kalendář v roce 1851, ale tištěná podoba se objevila až na počátku 20. století. O jeho rozšíření se zasloužil podnikavý tiskař z Mnichova Gerhard Lang. Vzpomněl si na to, jak mu maminka kdysi udělala adventní kalendář s cukrátky a v roce 1908 na své náklady vytiskl vystřihovánku s obrázky a básničkami. Kalendář nazval "V zemi Ježíškově" a byl ještě bez okének. Brzy se ale už vyráběly z lepenky kalendáře v podobě městeček s důmyslně skrytými okénky, za kterými se skrývaly obrázky s biblickými výjevy, básničky či biblické verše. Lang celkem vymyslel třicet různých podob adventního kalendáře, než jeho tiskárna ve 30. letech ukončila činnost.

Během druhé světové války byly jiné starosti a papíru nebylo nazbyt, a tak se tradice adventních kalendářů na čas přerušila.

Po válce se však díky jinému podnikavci, Robertovi Sellmerovi ze Stuttgartu, kalendáře opět rozšířily, a to v masovém měřítku.

Robert Sellmer ve své výrobně adventních kalendářů; zdroj: sellmer-verlag.de.

Pan Sellmer nebyl troškař - v současné době firma, kterou kdysi založil, vyprodukuje 4 300 kalendářů za hodinu. A to přitom svůj první kalendář vyrobil doma ve svém obýváku...

První adventní kalendář o Roberta Semllera

První adventní kalendář od Roberta Sellmera, 1947; zdroj: sellmer-verlag.de.

Na konci 40. let pak tradice adventních kalendářů překonala oceán a zabydlela se v USA, kde se také v roce 1958 objevil první kalendář plněný čokoládou - což mu jistě přidalo na oblíbenosti u dětí, které tak měly po celý měsíc zajištěn denní sladký příděl.

Dobová reklama na adventní kalendář, USA, 1956; zdroj: sellmer-verlag.de.

Tipy na výrobu

Adventní kalendář si samozřejmě můžeme také vyrobit doma sami s využitím pytlíčků, krabiček od sirek, ruliček od toaletního papíru, ořechových skořápek... Následující tipy vás mohou inspirovat. A že doma ještě třeba nemáte děti? No a? Copak dospělí nesmí čokoládu? :-) A nebo si třeba navzájem napsat nějaký hezký vzkaz? ;-)

zdroj: kleines-feines-nestchen.blogspot.de

zdroj: sugarandcharm.com

zdroj: morningcreativity.com

zdroj: planb.annaevers.com

Zdroj: mrprintables.com

zdroj:bloglovin.com

zdroj: snug-online.blogspot.de

zdroj: meehameeha.blogspot.cz

 

A pojďme se samozřejmě mrknout i na nějaké ty adventní kalendáře z Fleru:

Adventní kalendář ... zlatomodrý... | Kosí sestry

Adventní pytlíčky | Jana27

Vintage adventní kapsičky | TOTEBAG

Skandinávská zima - adventní krabičkový kalendář | aknabi

Adventní kalendář - samolepky | GrafikaL

Čísla "advent" | Majestick

adventní kalendář | papírek večírek

Adventní kalendář "Čekáme na Ježíška" | UNLIMITED DESIGN

Adventní kalendář s betlémem | drevenysvet

Adventní kalendář - bedýnka | dekoraceberynka

Cesta do Vánoc | Rosette

Adventní kalendář Houpací koník | Ivana Tlačilová

 

Ať už ale letos strávíme adventní očekávání s kalendářem obrázkovým, čokoládovým, koupeným či doma vyrobeným, nezapomeňme, že velké věci lze získat bez práce a zadarmo.

Můžeme se dvacetčtyřikrát na někoho usmát nebo ho potěšit milým slovem, dvacetčtyřikrát se ztišit a naslouchat, dvacetčtyřikrát zavřít oči a poděkovat...

Můžeme se těšit, chystat a očekávat...

 

Zdroje: www.sellmer-verlag.de, www.mojeduha.cz, en.wikipedia.org, www.prayerfoundation.org

Úvodní foto: j e h l i č í *metráž od Majestick