Také letos je tomu 200 let, co se narodila Božena Němcová, která se proslavila napsáním lyrického eposu o babičce někoho úplně jiného. Velikánka hodná Nestejných, což?

Téměř s jistotou víme, že nebyla dcerou Terezie Panklové. A téměř jistě víme, že v jejích matričních záznamech docházelo ke změnám data narození. Čí byla dcerou, jest otázkou. Jako nejpravděpodobnější se zdá, že mladší sestry kněžny Zaháňské, Dorothey. Božena se tedy narodila na jiném místě a pod jiným jménem o čtyři léta dříve.

...ale... nechme to spát. Ona sama se touto otázkou nikdy nezabývala.

Kolem naší nejslavnější spisovatelky koluje spousta mýtů a bájí, povětšinou nepravdivých. Jeden příklad za všechny, nahlédněte ke Smu, jak to bylo s trnovou korunou na rakvi K. H. Borovského. Zapomeňte na to, co vám o ní kdy říkali ve škole a zkuste se začíst do její korespondence. Tam je klíč k její duši. Pravda, některé politicky  žhavé dopisy (třeba ty Havlíčkovy) spálila, před smrtí pak zničila i většinu své milostné korespondence, ale i tak je to velmi zajímavé čtení. Zdarma jsou k dispozici třeba na stránkách pražské Městské knihovny Díl I, Díl II, Díl III, Díl IV.

Ocitujeme tedy pár vybraných úryvků:

"Kdybych mohla volit, tedy bych si přála, narodit se znovu za dvě stě let nebo ještě možná později, neboť nevím, bude-li do té doby takový svět, v jakém bych já chtěla žít s rozkoší."

"A kdyby i člověk všeho se nasytil, lásky se nikdy nenasytí, viďte?"

"A přece ve mně hoří plamen nejprudších vášní."

"Já musím psát. Když jsem mnohdy mrzutostí nebo starostí sklíčená, jak sednu k psaní, žiji v jiném světě."

"Barvy zbledly, špinavý papír zůstal."

"Nemám tolik peněz, abych si koupila papír."

 "Ty Tvoje podvlíkačky už nejsou k správě. Pošli cukr."

A jaká vlastně byla doopravdy? V našich myslích a učebnicích je prezentována buď jako mariánská světice nebo rebelující nymfomanka. Pravdu už asi nikdo nezjistí. Jisté je, že byla velmi krásná, muži jí padali k nohám v zástupech. Její názory byly velmi současné, v době, ve které žila, to muselo být peklo. Byla nemilované dítě a ona celý život zoufale žebrala o lásku a o peníze - obého se jí krutě nedostávalo. Po smrti jejího nejmilovanějšího dítěte (syna Hynka) je cítit veliká bolest z její duše, bolest, ze které se narodil idylický obraz babičky i rakovina hlodající její útroby. Zemřela mladá.

Nešťastná to žena.

Podívejte, jak nás inspiroval její život a dílo.
Hlasujte do neděle 12. července.

#fler-anketa:4077#

 

Zajímá vás, co bude příště? Otevřeme občasné mytologické okénko, začneme u starých pověstí českých.

Klub je plný až po střechu, nicméně, můžete se nám zkusit ozvat. Preferujeme spíše netextilní zájemce. 

 

Úvodní fotografie je z díla LucieVV.