Slyšte, slyšte! Z nedaleké vesničky line se bezstarostný smích, zvuk praskajícího ohně, houpaček i kolotočů. Nechybí ani lákavá vůně perníkových figurek i příslib sladké radosti v podobě cukrové vaty. Právě k nám přijela pouť a všichni aktéři již netrpělivě vyhlíží první návštěvníky! Přijmete naše pozvání? A nebojte, nebezpečí nudy tu rozhodně nehrozí! :-))

Zdroj fotografie: flickr

Zdroj fotografie: BuzzFeed  

Poutní cesty aneb počátek tradic

Když se řekne slovo pouť, většina lidí si okamžitě vyplaví myšlenky na bujaré lidové slavnosti plné veselí, smíchu, báječných atrakcí a voňavých perníčků s cukrovou glazurou. Skutečná historie a tradice poutí se zrodila již v období raného středověku. Tehdy lidé poutě považovali za velmi důležité cesty hluboce provázané s duchovnem a vírou. Takové misijní poutě byly pořádané na počest života Ježíše Krista ve Svaté zemi. Mezi významné poutní cesty patří zejména mariánská poutní místa, kterým je již odnepaměti přisuzována kouzelná, nadpřirozená moc.

Touha po oslavách a sounáležitosti však v lidských srdcích stále více sílila. Úplně dozrála až ke konci středověku, ve kterém vznikla největší vlna jarmarků a později také lidových poutí. Na takovou tradiční středověkou pouť se většinou sjeli řemeslníci z širokého kraje. Prostí lidé z vesnic, kde se jarmark odehrával, měli jedinečnou příležitost nakoupit do té doby exotické a neznámé suroviny a předměty - například homole cukru, turecký med, orientální koření či vzácné hedvábí a látky.

Zdroj fotografie: We Heart It

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografií: pinterest

Hurá na Matějskou!

Okázalost a třpyt Matějské pouti každý rok pomyslně utíná mrazivý zimní čas a otevírá bránu lidskému optimismu i jaru. První Matějská pouť se konala u kostela sv. Matěje v roce 1595. Právě v tomto roce papež Klement VIII. vyhlásil tzv. odpustky pro všechny poutníky. Od této chvíle se tradice svatomatějských poutí udržela až dodnes.

V současnosti je pouť samozřejmě prezentována zejména v komerčních odstínech, nicméně i zde najdete stále pozůstatek dávných tradic, skrytých ve vystřelené papírové růži nebo dřevěném koníkovi s malovaným sedlem.

 

Zdroj fotografie: tumblr

Zdroj fotografie: tumblr

Zdroj fotografie: © Sukhotskaya, Deviant Art

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: home decor ideas

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: waltz dance

Zdroj fotografie: pinterest

Štěstíčko za kačku i prstýnek z lásky

Ke každé správné pouťové zábavě patří pestrý sortiment atrakcí, houpaček ve tvaru loďky, řetízkových kolotočů a pouťových šmuků! Už naše babičky se každou druhou neděli těšily, až si vyberou svoji dávku pouťového štěstíčka pěkně zabaleného v jemném papíru.

Pro mladé dívky byla na tradičních poutích připravená také perníková srdíčka, ošperkovaná něžnými nápisy. Zamilovaní mládenci měli kromě sladkého perníčku možnost darovat své vyvolené rovněž pouťový prstýnek. Drobný pokovený kroužek se vsazeným blýskavým, barevným sklíčkem se stal hitem a nutností každé pouťové zábavy. Aktuálně se tematikou pouťových prstýnků zabývá česká značka Love Little jewelry, která do svých šperků z ušlechtilých materiálů, především ze 14karátového zlata a drahých kamenů, vkládá a oživuje jedinečnou vzpomínku každého z nás.

Zdroj fotografie: pinterest

najdete u Love Little jewelry na Fleru ♥

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Sladká něha na špejli

Růžová pochoutka lehoučká jako pápěří a vyvolávající radost v duši už od pohledu zkrátka neodmyslitelně patří ke každé dobré lidové zábavě. Homole cukru byly však v rámci historie považovány za velmi vzácnou surovinu a cukrové pochoutky si tak běžně mohla dovolit většinou pouze šlechta. Především pro bohaté šlechtice tedy připravovala řada cukrářských mistrů vybrané cukrové speciality.

První předchůdce klasické cukrové vaty, tak jak ji známe v současné době, je, dle historických pramenů, tzv. Dračí vous, připravovaný pro čínské císaře z dynastie chan. Tento pamlsek se tvořil z roztaveného cukrového sirupu, z něhož se po vychlazení rychle stáčela tenká cukrová vlákna. Do Evropy se podobný cukrářský postup dostal až v 15. století - roztavený cukr se vinul na dřevěnou rukojeť a prodával na jarmarcích.

V 16. století poctil Benátky svou přítomností francouzský panovník Jindřich III. Na jeho počest mu slavný cukrář Marie-Antoine Careme vytvořil z roztavených cukrových vláken impozantní ubrusy či fontány.

Podoba dnešní cukrové vaty se začala formovat již téměř před 120 lety. V roce 1897 sestrojil zubař William Morrison s cukrářem Johnem Whartonem stroj na výrobu cukrové vaty. Původně stroj vypadal jako velký buben s rotujícím zásobníkem, do kterého se nasypal cukr. Teplota 200 stupňů Celsia zajistila rozpuštění cukru na sirup, který se při obrovské rychlosti rotace opět ochlazoval a vznikala jemná (téměř pavoučí) vlákna, jež se natáčela na dřívko.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: © danielwellington, Instagram

Zdroj fotografie: The Aligned Life

Zdroj fotografie: Ishtar Olivera

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: © lasfotosdexus, Instagram

Zdroj fotografie: wedding chicks

 

Zdroj fotografie: © TandiArt

Zdroj fotografie: pinterest

 Zdroj fotografie: San Diego wedding party

Fler na pouti

Také u nás na Fleru najdete celou řadu báječné inspirace protkané pouťovým veselím! Můžete zde objevit krásné dřevěné houpací koníky pro vaše ratolesti, hravé brože ve tvaru sladkých perníčků, pouťové prstýnky a samozřejmě také štěstíčka!

Nááástupujté na naše kolotočééé....!! Už se to točí, už se to roztáčí... Oslava! Velký úsměv

KONÍK na tyči - hračka na přání od evapelcova

Koníček s ornamenty od Hana Bergmann Klímová

Houpací koník Kvidouš od Milu4Art

**POUŤOVÉ BALÓNKY.. od owi

Růže červená od Misulka_X

Midi autorská sukně "sladká pivoňka" od magaela

 

Mléčná pouť ... čelenka od Maria accessories

Pudrová srdce Swarovski od Romantisch

Cukrová vata od Amálčina cukrárna

Linecké cukroví od Škutypa

Perníkové srdíčko od Circus mind

Holčička od LindaD

prstýnek z pouti od Charleyova teta

CUKROVÁ VATA :) cínovaný přívěsek s achátem od flaming-star

Zlaté pouťové náušnice SRDCE s labradority 2 od Love Little jewelry

* Tanečník * od Demokracie

růžová kvítka .. od petka-2007

Holčičí .... 3,5 dcl od Alion

Retro - Cukrová vata (plátno) od wilburrina

Taštička - přijela k nám pouť (modrá) od eatme

Na pouti od Bienvenue chez nous

Poutnice od DančaK

Perníkové srdce z pouti - krabička od Rosette

 Kolotoč s grošáčky od Adoxa moschatellina

Ruské kolo, El Salvador od Ekrystia

Byla jsem na pouti, mám medvěda a balonky.. od Zuzana.Honsova

Perníkové srdce 18 cm od Atelier Melissa

perníkové bonbony peče dáma

 

 

 

Úvodní foto: picjumbo