Hledáte něco rozkošného na ruku, co v pohodě stihnete vyrobit do víkendu? Mám pro vás zaručený tip a návod. Kombinace hippie, etno, přírodní aspekty a špetka gypsy. Sečteno podtrženo: boho styl. A v tomto stylu si vyrobíme variabilní náramek.

Boho styl

Spousta krajek, střapců, peříček, barev. Velká dávka ženskosti, ideální pro romantičky, ale své si v něm najde v podstatě každá z nás, která se nebojí být alespoň trochu středem pozornosti. O tom, co je boho, už se ve Fler MAGu psalo, tak snad jen pro naladění, než se dostaneme k samotné výrobě:

Vyšperkovat můžete v boho stylu nejen sebe, ale i svoji domácnost. Skvělou ukázkou jsou lapače snů, kterými můžete krásně doladit například stěnu nebo okno v ložnici. Poslední dobou jsou velmi populární také nejrůznější macrame  závěsy.

Boho.Me - Lapač snů "Paví pírko"

Woenix - Lapač snů "Macramé Magic vol.I"

Vaši osobnost i outfit dokonale doladí střapaté kabelky:

Dara bags - Boho Clara no.6

Aliso - Střapcová barevná kabelka v etno stylu

 A nejen na svatbu se můžete změnit ve vílu něžnými věnečky do vlasů

Magaela - Květinový boho věneček "Blízko ke štěstí"

Sohemi Art - Folklórní bohatě zdobený květinový věneček

V neposlední řadě je oblečení, povětšinou rozevláté šaty a sukně. A co si budeme povídat, tyto střihy jsou velmi lichotivé a dá se pod nimi schovat těch pár nedokonalostí, které na sobě asi každá z nás vidíme :-))

INDIVA - BOHO šaty univerzální skořice

Můžete si je doladit náramkem, na který jsem pro vás připravila návod.

Potřebný materiál:

 • Rokajl Toho round 11/0 (Transparent Frosted - Olivine č. 940F) - dále v návodu jako TR11
 • Broušené korálky 4 mm (Tmavě bronzová barva)
 • Střapec, peříčko, krovka, zlomky tygřího oka
 • Fireline smoke 0,12 mm
 • Ketlovací jehla 5 cm
 • Kalota chirurgická ocel
 • Zamačkávací rokajl
 • Spojovací kroužky 5 mm chirurgická ocel
 • Karabinka chirurgická ocel
 • Řetízek chirurgická ocel (buď prodlužovací nebo takový, do kterého půjde zapnout karabinka, tedy s dostatečně velkými očky)

Pomůcky:

 • Korálkovací podložka
 • Jehla
 • Kleště ploché
 • Kleště ketlovací
 • Nůžky

Použité techniky:

Herringbone dutinka
Ketlování


Postup:

Na Fireline dlouhou cca 2 m navlékněte jehlu a 4 TR11. Prošijte dvojici TR11 tak, aby vznikl čtvereček.

Na jedné straně nechte volných cca 20 cm Fireline pro připevnění zapínání a pokračujte druhou stranou. 

Vaše práce nyní představuje dvě dvojice rokajlů vedle sebe, kdy kratší část Fireline vychází ze spodní strany a delší část z horní strany. Navlékněte 2 TR 11, prošijte druhou dvojici zespodu nahoru tak, aby se zařadila vedle prvních dvou dvojic.

Vzápětí si právě přidanou (třetí) dvojici prošijte směrem dolů tak, aby oba kusy Fireline vycházely ze spodní strany.

Navlékněte poslední 2 TR11 základu a prošijte si shora dolů třetí dvojici TR 11. Vznikne nám čtvrtá dvojice.

Tu prošijte zespodu nahoru.

Nyní je potřeba si vzniklý „žebříček“ spojit do základu dutinky. Prošijte první dvojici (úplně vlevo) shora dolů, následně poslední (úplně vpravo) zespodu nahoru. Utáhněte.

Vznikne nám kostička, kdy kratší část Fireline je nyní směrem dolů a delší směrem nahoru.

Máte dvě dvojice rokajlu nad sebou.

Jehla vychází nahoře z pravého TR11 jedné dvojice (šijeme po směru hodinových ručiček). Navlékněte 2 TR11, prošijte dolů dvěma TR11 vlevo z této dvojice a zpátky se vraťte oběma TR11 z druhé dvojice.

Opět navlékněte 2 TR11, prošijte dolů dvěma TR11 a zpátky nahoru třemi TR11 následující dvojice. V podstatě směrem dolů prošijete vždy 2 TR11, směrem nahoru v první dvojici 2 TR11 a ve druhé 3 TR11.

Stačí si zapamatovat jednoduché pravidlo – směrem nahoru prošijete vždy na stejné úrovni, v jaké jste vyjeli ven směrem dolů, nit musí procházet mezi jednotlivými rokajly vždy vodorovně.

Stejným způsobem pokračujte do délky dutinky cca 10,2 cm (asi 60 řad, výsledná délka náramku bude cca 19 cm.

Pokud chcete náramek kratší nebo delší, upravte si délku jednotlivých šňůr podle sebe.

Na konci dutinky si sešijte obě řady dvojic korálků k sobě – prošijete dvakrát dokola obě dvojice korálků z obou rozevřených sloupečků. 

Totéž zopakujte i s druhou dvojicí rozevřených sloupečků na druhé straně. 

Fireline vychází z jednoho TR11 jedné dvojice směrem nahoru, navlékněte broušený korálek, 3 TR11 a broušeným korálkem se vraťte zpátky do dutinky, tentokrát do druhého TR11 z dvojice.

Hned vyjeďte nahoru prvním TR11 z další dvojice, prošijte opět kompletně broušený korálek a 3 TR 11 a vraťte se zase zpět do dutinky, do posledního TR11, který ještě není prošitý.

V této fázi si spojovací kroužek zkuste provléknout prostředním TR11 z přidané trojice – pokud neprojde, vyberte jiný TR11 nebo použijte slabší spojovací kroužek!

Stejně postupujte i na druhé straně. Poté můžete oba konce Fireline zapošít a ustřihnout.

Na jednu stranu dutinky provlékněte prostředním TR11 spojovací kroužek a karabinku, na druhou stranu spojovací kroužek, který zatím nechte otevřený.

Spojovací kroužky otevírejte ne obě strany směrem od sebe, ale jednu směrem nahoru a druhou směrem dolů, jinak se kroužek zdeformuje!

Teď je na řadě si připravit přívěsky.

Na krovku a střapec navlékněte spojovací kroužky, které hned zavřete. Peříčko si upravte na požadovanou délku, provlékněte ho kalotou, pod její „čepičku“ zacvakněte zamačkávací rokajl a očko na kalotě zavřete. Očkem v kalotě provlékněte spojovací kroužek a také ho hned zavřete.

Na ketlovací jehlu navlékejte zlomky tygřího oka a broušených korálků na střídačku s přívěsky tak, aby na konci zbyl přibližně 1 cm volné jehly. Tu opatrně zahněte plochými kleštěmi do pravého úhlu a ketlovacími kleštěmi vytvořte jedním plynulým pohybem zápěstí očko.

Takto dokončenou ketlovací jehlu s návlekem vložte do otevřeného spojovacího kroužku na dutince, poté ho uzavřete.
Do druhého očka na ketlovací jehle provlékněte další spojovací kroužek a do něj vložte kousek řetízku, který bude sloužit jako prodlužovací. 

Na konec řetízku můžete přes malý spojovací kroužek zavěsit drobný přívěsek, nebo na krátkou ketlovací jehlu navléknout třeba broušený korálek a zlomek minerálu, který je použitý v náramku, poté jehlu očkem připevnit k řetízku. 

Spojovací kroužek opět uzavřete a náramek je hotový. Ketlovací jehlu s návlekem si můžete na ruce jemně ohnout do lehkého obloučku, aby náramek lépe seděl na ruce.

Na další variantu náramku jsem použila rokajl v tyrkysové barvě, Swarovski přívěsek, přívěsek z chirurgické oceli, broušené korálky a zlomky červeného korálu.

A do třetice - rokajl v barvě metalické temně modré, Swarovski přívěsek, přívěsek z chirurgické oceli, sojčí pírko, broušené korálky a zlomky labradoritu.

 

Materiál můžete samozřejmě obměňovat dle svých zásob či fantazie, pokud si uděláte dutinku delší, můžete místo náramku vytvořit třeba sexy nákotník ;-).