Modrotisk si většina z nás spojuje s folklorní ornamentikou. Na látkách (ale i na keramice a domech, na perníčcích a krojích) se objevují především stylizované florální vzory, siluety zvířat, motivy ze života obyčejných lidí.

Chtěla jsem zkusit touto starou technikou pojednat autorské plátno. Folklor mám moc ráda a myslela jsem si, že sem tam nějaký ten květ by se na mých plátnech mohl objevit. U objevování jsem nakonec také zůstala a každý metr látky jsem pojala jinak.

Nakoupila jsem všechno potřebné ze Strážnické modrotiskové dílny a čekala na balíček. Když plátno a krycí roztok pan pošťák přivezl, přežehlila jsem nežádoucí sklady, obklopila se razítky, válečky a štětci a pustila se do alchymie s tiskařským "popem".

A tak postupně několik hodin vznikal první metr Kutululu, který svou tematikou volně navazuje na ruční otisk tohoto lněného plátna.

Kryt na látce jsem nechala důkladně proschnout a odměřila jsem si na pětimetrovém bavlněném neimpregnovaném bílém plátně další metr, který už nese jiný motiv. A potom další a další...

Nakonec jsem svůj výtvor sbalila a odeslala zpět na Moravu do indigové lázně. Dnes ke mně doputoval balíček s výsledkem, a tak si tady juchám a raduji se nad tou proměnou!

Inspirací k vyzkoušení modrotiskové techniky mi byl jeden myynin blog.

V regálech obchodu lind se právě teď autorské veliké modrotiskové panely tetelí a jsou určené k vašemu dalšímu tvoření. Lind chystá také menší panýlky.

Pro vaši inspiraci, jak s látkou dál pracovat, jsou tu tito fléroví autoři, kteří tvoří ze svých vlastních modrotiskových látek:

Taška nákupka naležato ... OBRÁZKOVÁ od blueprint

Usínací panenka od KarliČKa

Šašek s ptáčky od Timea

kalhoty MODROTISK od aliceklouzkova

 

elektrospojky - bavlněná halena s modrotiskem od anniné

 

 

 

 

Redakční dovětek:
Jak jsme vám v MAGu slíbili, když budete pilně psát pěkné blogy, budeme ty nejzajímavější z nich vytahovat na oči širokému obecenstvu do MAGu. A jak jsme slíbili, plníme :-) Takže - pište blogy!