Místo, o kterém sním. To bylo téma posledního mimořádného kola v našem Fler Beadweaving Klubu. Inspirací nám bylo místo, reálné či imaginární, které zaměstnává naši představivost. Jenže vytvořit takový šperk, aby obsáhl vaše největší touhy, a to z tak malilinkých korálků, to je extra těžká věc. Úroda tedy byla malá, ale zato výtečná, a nám by přišlo vážně škoda, kdybyste je minuli. No řekněte sami :)

 

medvedice - Stařec na útesu

Ticho, klid, nerušený odpočinek. To je aktuálně místo, o kterém nejvíc sním. Téma jsem tedy pojala dovolenkově, podmořsky a alespoň jsem měla konečně možnost uplatnit barevnou kombinaci, která mi už dlouho leží v mysli.

Větší freeformové náhrdelníky spojené s výšivkou mě baví šít ze všeho nejvíc. Je v nich prostor pro vše, co v náhrdelníku chci mít. Tentokrát jsem vybrala do hlavní úlohy fešáckého trilobita, stařečka z dávných moří. Obšití takového surovce je sice náročnější, ale výsledek je potom o něco zajímavější a prostorovější. Shibori hedvábí mě lákalo už dlouho a sem se mi hodilo ho konečně použít.

Náhrdelník vznikal poměrně dlouho, mám teď málo volného času, ale jsem moc ráda, že se nakonec zadařilo ho došít. Byl pro mě po dlouhé době něčím, co mě opravdu bavilo a při jeho šití jsem si zas chvíli odpočinula.

Stařec na útesu

 

 

Damaris Jewelry & Art - If I were a Star

Inspirací k vytvoření tohoto šperku mi byla noční obloha plná hvězd, zářící měsíc v úplňku a vzdálené planety, o kterých ani netušíme. Možná i touha stát se na chvíli hvězdou a připojit se ke svým šťastným hvězdám, které na mě shlíží z nebes. Jedna z nich měla nejlaskavější oči a duši. Ta druhá měla velké silné objetí, hlas na poslech hrubý, ale srdce citlivé a dobré.

Šperky tvořím již pátým rokem, ale nikdy jsem ještě nevytvořila šperk v jednom odstínu. Mou tvorbou jsou protkány barvy. Zvolit si pouze jednu byla pro mě velká výzva, navíc mnoho lidí má černou spojenou se smutkem. Smutek a černá k sobě patří. Avšak pro mě je také symbolem elegance, decentnosti a vkusu. Proto černá.

Tento šperk je vytvořen ze spousty krásného materiálu. Za všechny mohu jmenovat:

Skleněné knoflíky. Jsou mojí srdcovou záležitostí již dlouho. Má sbírka je už poměrně veliká. Nicméně vědomí, že se nekazí a že mám "mé bohatství" komu svěřit, mě utvrzuje v představě, že ji hodlám nadále rozšiřovat. :)

Miyuki korálky, které mám velice oblíbené pro jejich přesnost a barevnou paletu.

Metalické sutašky, díky kterým jsou mé sutaškové šperky nepřehlédnutelné.

Shibori - japonské hedvábí. V tomto šperku jsem z něj vytvořila pomyslný obojek. A i když šperk přímo neplní tuto funkci, bude vám sedět v těsné blízkosti krku. Hedvábí je s pečlivostí vyšito a ozdobeno úlomky hematitu, kamínků zn. Swarovski a korálky mnoha tvarů.

 

 

Saraswati - Alice´s Wonderland

Nepamatuji si, kolik mi bylo let, když jsem poprvé viděla Alenku v říši divů, ale od té doby, když se Měsíc správně šklebí, vždy si vzpomenu na Šklíbu :) Tento náhrdelník je velice osobním kouskem nejen kvůli vzpomínkám na dětství, ale taky protože nápad jsem nosila v hlavě léta, než došlo k realizaci. Teprve jsem se začínala učit techniku, když mě kopla múza, takže u mnoha věcí jsem ani nevěděla, jak je technicky vyřešit. Trvalo asi tři roky, než se každý detail vyladil do takové podoby, že jsem se mohla pustit do šití.

Desítky hodin práce odešly na šití různých drobnůstek - první byl klobouček, pak karty, celou věčnost jsem šila lupeny růží... a to všechno hezky našít na základ, kde už taky bylo kdeco vyšité :)

Plochá výšivka byla základ, ale to mi nestačilo, já jsem chtěla, aby ta stébla trávy opravdu plasticky trčela do prostoru a aby kytky, houbičku a čajník bylo třeba trochu hledat. Takže jsem si poprvé zkusila i 3D výšivku:

 

Takhle vypadal úplně dokončený základ:

...a pak došlo na ty potvorské růže! :-) Než jsem je došila a přišila, viděla jsem rudě. Musela jsem také začít začišťovat, takže horní část už byla začištěna - a mohla jsem začít řešit řetízky. Na jedné straně to vyřešily karty, na druhé lístečky s hedvábím shibori, které jsem použila i na základ a na houbičku. Nahoře je schovaná, tak zde detail:

Nakonec jsem přidala menší růže a spoustu motýlů a dokončila jsem začišťování spodku. A výsledek:

Alice´s Wonderland

Schválně si zkuste pustit Alenku v říši divů, konkrétně tu animovanou disneyovku z 1951, ze které jsem vycházela. Můžete na náhrdelníku najít tyto detaily:
Šklíba (jo, je tam, to není Měsíc, nechali jste se nachytat? :D)
Zpívající květiny
Růže (hlavně ta bílá narychlo přemalovaná na rudou)
Klobouček Kloboučníka
Klíč od těch sakra drobných dveří
Absolem, tajemný modrý motýl
Motýlci (nebo rozlítaný toastový chléb?)
Houbička (jedna strana zvětšuje, druhá zmenšuje)
Čajník z toho nejpodivnějšího čajového dýchánku
Lahvička "Vypij mě"
Bílý králík (i jeho hodinky, jen hledejte, ale pozor, nápisy na stromku vám moc nepomůžou...)

Našli jste všechny? Pokud ne, podívejte se ještě tady a podívejte se z jiného úhlu :)

Doufáme, že se vám naše šperky líbí a že vás navnadí na další návštěvu, tentokrát na hlasovací blog našeho aktuálního soutěžního kola na téma "Modlitba za Zemi", kde taky najdete spoustu překrásných šperků.

Za Fler Beadweaving Team
Saraswati