O módě a jejím zběsilém tempu bylo napsáno bezpočet stran v knihách i časopisech. I módní svět však začíná zpomalovat a přijímat za své inovativní metody zpracování s ohledem k životnímu prostředí. Vyzkoušet si můžete stylové šaty z odpadků vylovených ze dna oceánů, kabelku z korku nebo šik botky z kompostu. Zaujaly vás pozoruhodné textilie jako vystřižené z pohádky Jezerní královna stejně jako nás v redakci? Pak se o nich pojďte dozvědět něco víc.

Zdroj fotografie: MODA

Zdroj fotografie: © The University of british Columbia 

Zelená móda jako cesta k udržitelnosti

Odívání je způsob, kterým prostřednictvím stylu vyprávíme náš jedinečný příběh. Ten můžeme zahalit pokaždé do jiného kabátku. My jsme se v dnešním článku zaměřili na unikátní textilie, které vznikají v souladu s ekologií a udržitelností. Koncept udržitelné módy respektuje přírodní zdroje a šetrně přistupuje k podmínkám při výrobě. Také hledá nové způsoby i cesty, jak vyrábět oblečení efektivně, atraktivně, ovšem bez nutnosti zapojit do výroby koktejl chemických látek. Mezi prvky zelené módy, jež vychází z obnovitelných přírodních zdrojů, patří například listy, květy, kůra stromů či vlákna rostlin a plodů. Ze všech zmíněných přírodnin lze poté vyrábět alternativy k běžně dostupným a známým materiálům.

Zdroj fotografie: Florum Fashion Magazine

Druhá šance pro odpad

Situace nekonečně hromadících se plastů se nejspíše v hrubých obrysech rýsuje každému z nás. V roce 2017 byl vyvinut revoluční materiál BIONIC® ve spolupráci se společností H&M. Jedná se o recyklovaný polyester z plastových odpadů, které se čím dál více objevují na mořském dně nebo pobřeží. Výsledkem unikátního zpracování je jemná, vzdušná a splývavá textilie.

Zdroj fotografie: © H&M, Sailica

Zdroj fotografie: © Parley

Zdroj fotografie: Global Opportunity Explorer

Zdroj fotografie: Costal Living

Milovníky plachetnic a moře potěší značka Sperry Top-Sider, která ve své tvorbě recykluje staré lodní plachty. Ty pak využívají na výrobu stylových plátěných tenisek.

Zdroj fotografie: Sailica 

Polyester z drcených PET lahví ve svých módních kolekcích využívá také návrhář Jan´N June.

 

Zdroj fotografií: © Jan´N June

S šokující kolekcí spodního prádla překračující veškeré dosavadní hranice přišla britská studentka módního návrhářství Selina Bond studující na prestižní univerzitě Montfort v Leicesteru. Na výrobu prádla využila uhlíková vlákna, běžně používaná v automobilovém průmyslu.

Zdroj fotografií: © Selina Bond, Instagram

Když styl přichází z náruče přírody

Pobyt v divoké přírodě lidem přináší radost, potěšení i pohlazení na duši vždy, když potřebují. Ne vždy se ale k přírodě chováme ohleduplně a s respektem. Nyní je na čase, abychom začali přírodě ulehčovat a vracet jí péči. Jak na to? Pro začátek bohatě postačí začít drobnými, pozvolnými krůčky. Třeba tím, že si začneme více všímat materiálů, z jakých je naše oblečení vyrobené, a oblastí, odkud pochází.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Lo Stilista

Zdroj fotografií: everydaysparks

Kabelka z ananasových vláken či textil z listů

Pokud také souhlasíte s tím, že chuť zralého ananasu neodmyslitelně patří k letním dnům, máme pro vás dobrou zprávu! Ananas si už nemusíte dopřávat pouze jako osvěžující svačinku, ale také v podobě šik kabelky, batohu či bot. S unikátním objevem přišla v roce 2009 španělská designérka Carmen Hijosa při svém pobytu na Filipínách. Autorka zjistila, že se po sklizni ananasu hromadí obrovské množství listů - odpadů, které se jednoduše vyhazovalo. Ananasové listy však obsahují velmi stabilní, přesto jemná vlákna. K výslednému produktu (přeměně na textil), který svými vlastnostmi značně připomíná zvířecí kůži, došla Carmen se svým týmem až po pěti letech experimentů. Samotná výroba produktů z ananasových vláken je navíc výrazně levnější než běžná produkce kůže a také výrazně ekologičtější. Z listů se totiž finálně zpracuje pouze určitá část, zbytek se používá jako bio hnojivo. Produkty můžete sehnat pod značkou Piñatex.

Zdroj fotografií: food ingredients first

Zdroj fotografie: The Sustainable Angle

Zdroj fotografie: Food & Wine

Jedinečný textil nadchnul také módní kreativce z Německa, Sarah a Paula Pollinger. Ti se rozhodli z ananasové textilie vytvářet veganské boty v bio kvalitě.

 

Zdroj fotografie: Savant

Báječné vlastnosti, mezi které patří pevnost a odolnost (i vůči mořské vodě), mají také listy banánovníku. Obdobně jako u ananasu vzniká výchozí surovina pro výrobu textilu z banánovníků, tedy odpadem vznikajícím při hromadné sklizni banánů. Z textilu se posléze vyrábí zejména outdoorové oblečení: zateplené kalhoty, bundy, šály i ponožky. Vlákna z listů banánovníků lze uplatnit také při tvorbě ležérních a vzdušných šatů.

Zdroj fotografie: pinterest

 Zdroj fotografií: © Eluxe Magazine

Hedvábí z mořských řas

Pozoruhodné vlastnosti mořských řas už odnepaměti sloužily k léčbě nejrůznějších neduhů a podpoře zdraví. Mořské řasy dokážou vyplavovat toxiny a jiné škodliviny z kůže, zejména tyto vlastnosti se už několik desítek let užívají v medicíně. Báječné vlastnosti si řasy zachovávají ve formě textilního vlákna. To, dle výrobců, značně připomíná hedvábí. Producenti získávají řasy v hloubkách 1 000 metrů pod mořem v oblastech okolo islandských ostrovů. Řasy se šetrně „stříhají“ pouze jednou za rok. Cena oblečení z řas je proto aktuálně 4x dražší než například oděv z běžného hedvábí či biobavlny.

Zdroj fotografie: plasticfree

Zdroj fotografie: © Sustainability vibes

Návrat korku

Korek si nejspíše spojíme se špunty nebo zátkami. V módě se však tato surovina objevila již ve 14. století. Z korku se nejprve začaly vyrábět boty, v nichž jejich majitel dokázal vydržet celý den. Korek nohám poskytuje dokonalou oporu, a to díky minimalizaci otřesů při chůzi. K pohodlným botám si aktuálně můžete pořídit také rozličný typ kabelek. Tento materiál se získává šetrným způsobem (odlupováním) z korkového dubu. Je přirozeně voděodolný, lehký a lze jej snadno recyklovat.

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: hardtofind

Zdroj fotografie: J.McLaughlin

Zdroj fotografie: My Style Vita

Zdroj fotografie: pinterest

 

Pozoruhodná udržitelnost na Fleru

Chcete recept na udržitelnost? Tak přisypejte lokální výrobu, čisté složení, poctivost a 100 % lásky. Všechny tyto atributy najdete u našich výrobců. Potěšit vás mohou originální výrobky z korku, tašky z recyklovaného papíru nebo šperky z PET lahví. Vybere si skutečně každý. 

Recy náušnice na korku Šípková růženka od vpisarovazi

Jarní odstín od Resuwen

Na klopě květiny či stříbrné čtverečky? od Verax

Snap pap batoh "Reflex- Nr. 1" od Jamikaa

Ledvinka geometr od naratír

Korková jeseň od bachovka

Kabela z pratelného papíru - růžová od T. Jelínková

ŠATY od Agnese

Peněženka Korek IV Dáma od Snooffi

Přírodní.... od EvaChj

Kaktus menší ušatý od UNLIMITED DESIGN

Věšák Bubliny - design KOREK od Alexxi

minimal_black od PLASTIC IS FANTASTIC

Texture od singleton

BAS 48-19 - batoh z bezpečnostních pásů z aut od ZasPas

Primitive... Mísení od RE-NATUS

BAREFOOT SANDÁLKY - VEGAN od gleds

Batoh No. 2.8 od White Deer

lososové náušnice z recy kůže od livi a tana

Eko batoh Old times z pratelného papíru od Horsen

Carnivorous leafs od polarka.l

Grafitové psaníčko z PRATELNÉHO PAPÍRU od Lucky b.a.g.s.

 

Batohotaška od naivne

°°poupě°° mini sada na chirurgické z PET od Listopadky

Modrý pich od od Moniky

NÁRAMEK ♥ korek II od Sammmuel

Papírové psaníčko silver od Iff.design

SRDCOVKA...bordó od eatme

 

RETRO COMEBACK - Woody (black & white) od tmarcela

Korkový motýlek od Papilónek

 

 

opasek červená guttata z pláště od Boio

 

Úvodní foto:  © Plasticfree