O sítotisku a serigrafii jsem pro Fler Magazín napsala už mnohé. Některé z vás články inspirovaly a neváhali jste si sítotisk vyzkoušet i v domácích podmínkách. Často se na mne obrací začátečníci, kteří chtějí poradit. Vždy na konci zprávy napíší: "...tedy pokud to není nějaké výrobní tajemství." Opravdu není. Sítotisk je skvělá tiskařská technika, což si znovu a znovu ověřuji každoročně na Workshopu serigrafie, jehož organizátorem je Asociace sítotisku a digitálního tisku ČR.

Workshop serigrafie Brno 2014

Malý svátek našeho přátelství

Celý rok si píšeme na Fleru a na facebooku. Jakmile začne školní rok, začneme být všechny nervózní, protože sliby chyby - zase jsme si ani jedna z nás během roku nenakreslila dopředu na pauzák ani jeden motiv na osvit. Najednou je tu konec září, zabalíme bágly, výtvarné desky a vyrážíme, abychom se jednou do roka viděly všechny osobně. O to větší máme radost ze setkání. Workshop serigrafie je takovým malým svátkem našich přátelství.

Letošní workshop se konal na půdě Střední školy grafické v Brně. Některým z nás (HelenaG, linddrprchalu, Oringle) to letos nevyšlo, a tak jsme se nakonec sešly v tradiční sestavě: SvatavaJ, em.en., Pokusná laboratoř a nově Ivana Prchalová. Čtyři dny ve skvělé tvůrčí atmosféře, odéru ze sítotiskových barev, ředidel a zpomalovačů. Balzám na výtvarníkovu serigrafickou duši.

Den první aneb příjezd a setkání

Po příjezdu do grafické školy proběhlo zahájení workshopu, které je vždy doprovázeno přednáškou JUDr. Miloše Machurka o historii a technologii serigrafie. Uvítání stejně nadšených tlačiarov sieťotlače zo Stredné umelecké školy Trenčín a Slovenského zväzu sieťotlačiarov a digitálnych tlačiarov. Na letošním workshopu jsme se sešli v tradiční sestavě omlazeni o studentky z Helichovky a studenty ze Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České z Českého Krumlova.

Účastníci 8. workshopu serigrafie v Brně

Navrhování a první osvity

První den je věnován především navrhování a vytváření předlohy pro budoucí tisk serigrafie. Základem je dobře si promyslet, z kolika barev se bude váš obrázek - serigrafie skládat. Lektoři workshopu doporučují na první tisk max. 3 barvy. Začátečníci zpočátku i dvě, aby si tzv. osahali technologii sítotisku. Výsledkem workshopu jsou dvě vytištěné serigrafie. U druhé už si můžete naložit a troufnout si i na více barev ve složitějším motivu.

em.en. kreslí předlohu na pauzovací papír pro svou serigrafii.

SvatavaJ předlohy pro osvit

Předlohy pro osvit serigrafie SvatavyJ složené ze šesti barev včetně jedné transparentní

Serigrafie poskytuje široké spektrum využití prolínání barev v motivu. Kvalitní příprava předlohy pro osvit, přesnost soutisku a rozvržení vrstev jsou základem úspěchu. Hlavu vám totiž zamotají i sítotiskové barvy, protože nejsou jen matné, lesklé, ale i transparentní. Můžete si tak pohrávat i s průhledností obrázku. Neskutečnou výhodou je, že si barvy sami mícháte a regulujete tak odstíny i jejich průhlednost.

Ivana P. a její první předloha pro serigrafii, kresba na pauzovací papír

První sítotiskové šablony jsou připraveny na osvit. Pak už to jde jak na běžícím páse. Ovrstvování, sušení, osvity, vymývání, retušování a příprava na první tisknutí.


Jan Tichák, výtvarník a profesor SSUD Brno při osvitu.

Dva mezinárodní viceprezidenti sítotiskových svazů u pořádné práce. Jindra Havlík a Ľubomír Kobida, organizátoři workshopu, při vymývání prvních osvitem vyvolaných sítotiskových šablon. Naši servismeni :-)

em.en. kontroluje svou právě vyvolanou sítotiskovou šablonu a Jindra ukládá do sušicí skříně nově vyvolaná "síta".

Můj vpád na scénu

První den se chýlí ke konci a já si svůj vpád na scénu užila už na samém počátku při vynášení materiálu z auta do dílny sítotisku.

Den druhý a hurá už tiskneme

Ivča s Viktorom pri tlači serigrafie

em.en. a Pokusná laboratoř v akci při tisku její první dračí serigrafie

Namíchat ten správný odstín ze základních barev je někdy pěkný oříšek. Proto, když už si tu barvu namícháte, hlídáte si ji jako oko v hlavě, protože co není podepsáno, je všech...

Ivča při tisku její první serigrafie a její první seznámení se sítotiskem vůbec. Šlo jí to skvěle!

A zatímco ostatní tiskli, já si páteční dopoledne užívala na chirurgii ve Vojenské nemocnici v Brně. Dostala jsem s sebou od cesty dvě nové brněnské kamarádky a byla jsem ráda, když jsem za ty čtyři dny dotáhla do konce jednu serigrafii o šesti barvách.

Den třetí aneb stíháme

Říká se, že třetí den je kritický, ale to neplatí pro účastníky workshopu. Ti se vrhají do příprav tisku na svou druhou serigrafii. Čekají na osvitu na šablony. Zapisují se do pořadníku u tiskařských sítotiskových stolů a v mezidobí si ze stojanů sbírají své suché serigrafie. Někteří už signují, někteří jdou na dobrý oběd a pivko a ještě máme jeden den - neděli.

Viktor sbírá své serigrafie a Pokusná laboratoř signuje své tisky

Vlevo tvorba sítotiskové šablony "alla prima" malováním motivu přímo na sítotiskovou šablonu.

Den čtvrtý aneb velké serigrafické finále

Je neděle a workshop se blíží do svého velkého finále. Tisknou se poslední barvy a kontury. Památeční trička a desky.

Každý autor si jako suvenýr odnáší desky, ve kterých je jeden výtisk od každé serigrafie všech účastníků workshopu. Desky se také posílají sponzorům, Asociaci sítotiskového a digitálního tisku ČR, která je během roku vystavuje na světových veletrzích sítotisku a používá je k propagaci a popularizaci serigrafie.

Do svého finále jsem se dopajdala i já. Svou serigrafii o šesti barvách jsem zdárně ustála a dotiskla až do konce.

Tak jsme si během těch čtyř dnů říkali, proč nám na Fleru prodej serigrafických listů stagnuje.

Většina zákazníků si za uměleckým sítotiskem nedokáže představit, kolik úsilí musí autor serigrafie vynaložit, než ji vytiskne. Nejde jen o fyzickou práci, ale i o limitovanou edici tisků, kdy můžete během tisku měnit barvy a vznikají tak nízkonákladové autorské listy do 10 kusů.

Serigrafie je pak často zaměňována za digitální tisk. Přitom rozdíl je patrný hned na první pohled, ale i na omak. Sítotisk má jednu úžasnou vlastnost. Při tisku jednotlivých barev dochází k jejich plastickému vrstvení, které je vidět. Digitální tisk je hladký, pro mne sterilní a v porovnání se sítotiskem neživý tisk.

Serigrafie z workshopu jsou bohatší o náladu a výtvarné prostředí, ve kterém vznikaly. Jsou tak jedinečným zachycením tvůrčí atmosféry. Za konkrétní serigrafií vidíte autorův příběh, který je v současné době pro zákazníka velmi důležitý.

Serigrafie s názvem: Deník pana domácího, autorka: SvatavaJ

Konzultace nad hotovou serigrafií

Sára signuje své serigrafie, vpředu serigrafie Aničky, vpravo sovičky od em.en.

Umýt po sobě pořádně síto, těrku a špachtle dá někdy zabrat. S ředidlem to zvládnete, ale nechtějte po workshopu vidět naše ruce.

To už je vážně konec

Závěrečné třídění serigrafií do desek, úklid barev, strojů, balíme a rozjíždíme se do svěch světových stran. Tak zase za rok! Byly to skvělé čtyři dny. Díky holky!

Serigrafie najdete i zde na Fleru. Potěší nás, když si váš interiér oživíte třeba tou naší...