Lednová krajina tiše odpočívá pod peřinkou ze sněhových vloček. V takových časech se obyčejně dny dlouze táhnou jako karamel na horkém jablku, bez kterého si chladné dny neumí většina z nás představit. Kolovrátek temných večerů nám však přede magickou píseň a nutí zvedat nožky k tanci. Každá žena se s radostí zahaluje do elegance a proměňuje se v okouzlující princeznu a z mužů se jako mávnutím kouzelné hůlky stávají šik gentlemani v kravatách. Tak si všichni dopřejme alespoň krátkou kapitolku v zářivé pohádce nazvané Ples.

Roztančená doba minulá

V dnešní době se takřka všechny společenské akce, večírky, plesy či bály nesou pod taktovkou bezstarostné zábavy, lesklých rób, šampaňského s jahodami a především tance! Pojďte se s námi nakrátko zahledět zpátky do minulosti a zalistovat dávnými časy i historií bálů.

Všechno odstartoval tanec. Pět prostých písmenek, která vyjadřují vůbec to nejstarší a nejpřirozenější umění. První náznaky tanečních kroků realizovali již pravěcí lidé. Jednalo se především o rituální tance úzce spjaté s přírodními živly. Důkazem jsou věrohodné otisky nohou a malby v jeskyních na území severního Španělska. Také lidé v antice milovali tanec, který uplatňovali při oslavách vítězství, ceremoniích a rituálech. Avšak bály jako takové si na svůj zrod musely ještě pár století počkat, konkrétně na přelom 15. a 16. století.

Tradiční pojetí plné slávy a záře začala na španělském a francouzském královském dvoře. Plesy byly pořádány také při příležitosti svatby a na počest vzácných hostů. Většinou tyto slavnostní události začínaly hudebním doprovodem a procesním „ pavím“ tancem pavana. V 17. století se v Polsku poprvé objevil a rozšířil kotilion, tanec odvozený od „šustění“ navrstvených dámských spodniček a sukní. V roce 1715 povolil Ludvík XV. z rodu Valois první ples v pařížské opeře, obliba slavnostní události vzrostla natolik, že se tou tradicí nechala inspirovat také Vídeň. Nekompromisní panovník František I. pozvedl stavidla zábavy až v roce 1818, kdy se konal ples v Divadle na Vídeňce.

Počátkem 18. století vznikl oficiálně první párový tanec, valčík. Tehdejší přísně sešněrovaná společnost jej beze zbytku odsoudila pro jeho nemravné a společensky nepřípustné prvky. Postupem času a uvolněním společenské morálky jej společnost přijala a z valčíku se stal vysoce módní tanec.

Zdroj fotografií: pinterest

Třpyt v luxusním balení a ovace

Plesy a slavnostní příležitosti jsou pro všechny módní návrháře a designéry možností popustit uzdu své fantazii a dokonale otevřít bránu svým nápadům. Výběr plesových šatů je potřeba od samého začátku zvážit a dobře promyslet strategii. Ze startu je dobré zhodnotit, jaká barva svědčí podtónu vaší pleti nebo barvě vlasů.

Pro letošní rok jsou velmi trendy modré odstíny, barva živoucího korálu, pudrová, broskvová, smaragdová, vínová či klasická černá.

Důležitou součástí šatů je také střih a typ, který bude dokonale ladit s vaším typem postavy. Šaty à la šlehačkový dort se špatně nasazenou krinolínou či oděvy z lesklých a lacině vypadajících materiálů rozhodně schovejte hluboko ve svém šatníku a nebo nechejte rovnou za zavřenými dveřmi půjčoven. Svoji pozornost určitě zaměřte na dlouhé večerní šaty, které lichotí každé postavě. Pečlivě však vybírejte materiály, typ účesů, líčení, doplňků a střevíčků. Působivě budou spolehlivě vypadat róby z krajky, přírodního hedvábí, tylu, transparentní materiály doplněné o výšivky a třpytivé aplikace či samet.

Zdroj fotografie: © Alexis Beaulieu, pinterest

 

Zdroj fotografie: duchess Dior

 

Zdroj fotografie: © divaa_ffashion, Instagram

 

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografií: pinterest

 

Zdroj fotografie: © Carolina Herrera

Zdroj fotografie: Dress for The Wedding

Zdroj fotografií: pinterest

 

Zdroj fotografie: entrenovias 

 Královna parketu oděna do vkusu

Letošním společenským akcím vévodí jednoduchost, rafinované střihy a propracované detaily.

Velmi efektní jsou šaty z transparentních materiálů s vkusnými 3D aplikacemi, například decentními květy nebo jemnými kamínky.

Pro všechny odvážné dámy a slečny jsou ty pravé šaty s opravdu hlubokým výstřihem. Můžete se odvázat a zvolit róbu s dokonale dramatickým výstřihem do písmene V, elegantně působí také výstřih na zádech. Nutné je volit šaty z kvalitních pevných materiálů a rozhodně zapojit do hry pouze decentní doplňky.

Důraz na jemnost a krásu ženských křivek mohou velmi šikovně zajistit správně umístěné mašle a vázanky. Rozhodně se k mašlím hodí áčkové či midi sukně.

Nestárnoucí a trendy artikly společenských šatů jsou krajky. Vybírejte z kvalitních, pokud možno přírodních a efektivních materiálů. Krajku můžete zakomponovat do vlečky, na průsvitné sukně či jako aplikaci na živůtku.

Pokud jste milovnice krátkých šatů, ale nechcete na plese působit out, využijte možnosti obléknout multifunkční šaty, které propojují svěží krátký střih s dokonale elegantní dlouhou róbou. Spodní vrstva se většinou skládá z "mini" sukně a korzetu. Horní vrstva je nastavena a potažena v oblasti pasu transparentním materiálem. Pro velmi štíhlé dámy a dívky se také nabízí možnost spojení originální midi sukně a krátkého crop topu. Dávejte však pozor, aby nevykukovalo příliš mnoho kůže. Jednoduše: méně je vždy více.

Nejste šatový typ? Tento zdánlivý oříšek velmi rychle a snadno vyřeší overal z luxusních materiálů. Zaměřte se na výrazné doplňky, střevíčky s vysokými podpatky či originální psaníčko.

Výběr bot a psaníček také není radno podceňovat. Volte jednoduché tlumené tóny a zajímavé, originální modely. Pokud si nejste jistá ve vysokých kramflecích, vybírejte z řady společenských balerín či botiček na klínku.

 

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: © intelectart, Instagram

 

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Eslamoda

Zdroj fotografií: Vanity Fair

Zdroj fotografie: pinterest

 

Zdroj fotografií: © Azzaro, Vogue

 

Zdroj fotografie: © Emilio Pucci, Wedding Inspirasi

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: dressydances

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: The Wedding Scoop

Zdroj fotografie: Thássia Naves

Zdroj fotografie: pinterest

 

Zdroj fotografie: Lei Lady Lei

Elegance v rytmu smokingu

Říká se, že dámě je ve víru společenských událostí přisuzována role krásné ozdoby a muž by měl být galantní doprovod. Rozhodli jsme se proto zaměřit také na vhodné a stylové oděvy pro muže.

Existuje celá řada mužů, kterým i při pouhém vyslovení slůvka oblek vyskakuje vyrážka a se zděšením utíkají. My pro vaše drahé polovičky i společenské parťáky máme tipy, ze kterých budou nadšení.

Společenský oblek jako takový může být šedý nebo tmavě modrý. Dříve klasická černá byla určena pouze pro smokingy, dnes je „povolena“ také pro společenské obleky. Je vhodné se řídit také základním pravidlem - světlý oblek se vynáší do společnosti do 18. hodiny, tmavý oblek po 18. hodině. K obleku jednoznačně patří stylová kravata, košile, kapesníček do klopy a manžetové knoflíčky. Nutnou součástí jsou také černé šněrovací boty a ponožky ve stejném odstínu barvy kalhot.

Dalším typem společenského oděvu pro pány je Black tie - smoking. Tento oděv se uplatňuje ve vysoké společnosti, na galavečerech, formálních plesech, premiérách divadel a oper. Tradičně jej můžete sehnat v černém provedení a nebo v barvě půlnoční modř. Ke smokingu je nutná bílá košile s dvojitými manžetami, frakový límeček a vždy černý motýlek. V minulosti byla tradiční součástí také smokingová vesta nebo pás. Boty je nutné zvolit lakované černé se šněrováním a k tomu vhodné černé ponožky.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: BaoSpace

Zdroj fotografií: pinterest 

 Zdroj fotografie: Eleganza

 

 Zdroj fotografie: Somosnovias

 

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Dobré mravy v každém okamžiku

Na plesovou sezónu je dobré se připravit předem a mít veškeré náležitosti v malíčku. Někdy stačí opravdu málo a dominový efekt faux pas vás dožene až do samotného společenského pekla. Pokud si nejste jistí, pojďme si zopakovat základy společenské etikety. V této oblasti je odborník na slovo vzatý především charismatický Ladislav Špaček. Za redakci vřele doporučujeme jeho Velkou knihu etikety z roku 2005.

 

Zdroj fotografií: pinterest 

 

  • Dresscode

Než směle vyrazíte na ples či bál, pozorně si prohlédněte a přečtěte svoji pozvánku. Oděv, jaký zvolíte, totiž musí korespondovat s tématem plesu. Muž by se také měl přizpůsobit róbě své dámy a zvolit podobný odstín například kravaty. Skutečně tabu oděvy by měly být s lacině provokativními či křiklavými barvami.

  • Představování

Pokud se seznamují dva páry, jako první ruku podává společensky významnější dáma ženě, která je společensky méně významná, a posléze jejímu partnerovi. Stisk by měl být krátký, ale pevný. Muž ženě políbí ruku, tak, že se jeho rty ruky dámy nikdy nesmí dotknout.

  • Tanec

Tanec je povolen až od okamžiku oficiálního zahájení plesu. K tanci vyzývá vždy a pouze muž. Pokud žena souhlasí, muž ji odvede na parket. Při samotném tanci by gentlemanova ruka neměla spočívat příliš nízko ani vysoko na partnerce. Po skončení muž dámu odvede na místo a nezapomene poděkovat.

  •  Chování

Ve společenském dění je dáma nadřazena muži. Jeho úkol je ženu ochraňovat a pečovat o ni. V žádném případě by si žena nikdy neměla dolévat drink sama nebo o něj dokonce žádat.

 

Plesání na Fleru

Autoři u nás na Fleru společenské akce přímo milují, a tak pro vás máme nálož kvalitních a lokálních oděvů, se kterými budete za hvězdu na každé akci! Pozvedáme sklenku vychlazeného sektu a přejeme šťastnou ruku při výběru róby i tanečního partnera!

 

Šaty s krajkou, XL/XXL od VALEVSKA

Šaty pro vílu od Dalů design

Společenské ručně zdobené šaty od veronicaprodis

Slavnostní ručně barvené hedvábné šaty s kanýry od Anna Motlová

From Ivory to light Pink III. od SeeChic!

Saténová sukňa staro ružová od Lally chic

Společenské šaty se skládanou sukní různé barvy od Dyona

 Šaty bohyně Amfitrité od barunkulus

Společenské šaty s výstřihem od Kabelková & Oplocká

Tyrkysové šaty od MJ design

 

Maxi šaty od lena-lenkajurigova

Společenské šaty sametové od Janette M

Modré hedvábné šaty od Radka Zrůstková

Petrolejový satén a mint krajka od Simona Tošková

Long dress NEOPREN od meeschap

Černá dlouhá tylovka od LUCKYskirt

 

Šaty s krajkou dlouhé od MAYDA fashion

MUŠÍ DÁMA - hedvábné šaty od MonaRosa

Taftové večerní šaty od Petrushe

Šaty máma a dcera „Little black dress“ od G&S Family Dress

Plesové šaty s vlečkou od Barbora fashion designer

Plesové šaty Charlotte od Manon Black

Dlouhá krajková sukně zvonová od La déesse chic

Dlouhé šaty Alex v černé, vel. S - M od INDIVA

 

 Šaty od Bijoux Simone 

Společenské šaty MONICA s kolovou sukní od Štěpánka Cajthamlová

Coco bereme na ramena! od Ušito

Kabelka Malířovy růže - větší od Limi

... rudá od ja_ja

Summer glam I. - sutašková kabelka od nikuske

 

Kabelka MINI EVENING CLUTCH N.1 od by PURE

 

 

 

 

 

Úvodní fotografie zdroj: pinterest