Že je focení výrobků pro prodej řehole, už všichni víme :) Minule jsme se tedy motivačně mrkli k některým prodejcům z Fleru, jak se jim fotí, když jsou sami sobě modelkou. No a dnes pro vás máme další motivační várku, kterou bychom mohli shrnout známým citátem "přes překážky ke hvězdám!" Jak se tedy Fler autorům fotí v bitevních podmínkách? Mrkněte ;)

...každá fotka má svůj příběh - na začátek malé repete:

Krčila jsem se na balkoně ve třech vrstvách teplého oblečení, prsty mi pomalu, ale jistě umrzaly a jediné, na co jsem dokázala myslet, byla horká vana. Vyfotit zboží na Fler v takových podmínkách prostě nešlo. Přítel mě z okna vyfotil, aby mi pak při pohledu na fotky došlo, jak komická situace to je. A tak vlastně vznikl tento projekt.

Níže naleznete vyprávění prodejců, kteří vám sepsali, jak fotí své výrobky. Kvalita fotek je samozřejmě částečně ovlivněna tím, že "lepším" fotoaparátem zpravidla fotíme zboží, tudíž fotky z průběhu akce vznikaly třeba i mobilem. Přesto však mají svou vypovídací hodnotu a ukážou vám, že ani vy se nemusíte focení zboží pro Fler bát.

loliti

Fotím cez víkendy. Hlavne v zime. Lebo v týždni chodím do práce a keď sa vrátim, už je šero. Pri okne v  kuchyni na stole alebo v obývačke. Na balkón sa mi veľmi nechce, lebo som zimomrivá a hlavne už som si odmrzla jednu orchideu, ktorá mi robila pozadie. Po jednom takomto fotení v exteriéroch z nej opadli všetky kvety.

Pri ideálnej konštalácii si pred fotením ujasním, aký štýl výrobku budem fotiť, prípadne akú atmosféru chcem aby vyvolal a následne volím pozadie. Pod radiátorom v obývačke mám dve značne zostarlé dosky s hrdzavým klincom, ktoré som zobrala zo stavby z lešenia a bielu dosku stola v kuchyni, ktoré sú osvedčené, keď nemám čas improvizovať. Inak používam všetko, čo doma nájdem.

Najväčsí problém mi robia veci čierne lesklé blyšťavé. A občas ma potrápi biela.

Foteniu a následnému upravovaniu venujem značný čas. Často pri úpravách zistím, že mi fotografie nevyhovujú, alebo neviem nájisť vhodný štvorcový výrez a idem fotiť znova. Zozačiatku som fotila šperky na modelke - na sebe, ale pre veľké množstvo nepodarkov a zvýšenú potrebu času som od toho upustila. Bohužiaľ nemám vhodný objekt, ktorý by bol poruke keď potrebujem. Ale ak si zákazníčka vypýta foto na modelke, rada to urobím.

Do obchodu k Loliti: www.fler.cz/shop/loliti


oya bag

Fotím nejraději v poledne za pěkného jasného dne, když mi z východního okna ložnice zmizí přímé slunce, ale pořád je spousta světla. I tak mi to ale pak ještě připadá vždycky tmavé, tak upravuju, zesvětluju a řežu... moc času mi ta úprava nezabere, dělám to tak nějak standardně už všechno skoro stejně...

Jako fotograf se cítím být hodně "nekvalifikovaná", ani nemám dobrej fotoaparát, jen takovej stařičkej kompakt, takže výsledek s tímto hardwarem (foťák) a softwarem (moje fotodovednosti) je asi odpovídající. Musím ale říct, že i přesto jsem od počátku mé aktivity tady na Fleru dosáhla podstatného zlepšení díky pomoci některých spolufleristů i místních článků o focení. Na začátku jsem zjevně předváděla čiré zoufalství...

Na modelce fotím šaty, modelku mám skvělou - vlastní práce :-). A co se týče barev, nešťastná jsem z focení červených a lesklých látek. Máte to taky tak??

Do obchodu k oya bag: www.fler.cz/shop/oya-bag

 

Mufinka

Focení výrobků na Fler je moje nejméně oblíbená činnost z celého tvůrčího procesu :-) Málokdy se mi totiž podaří vystihnout náladu šperku, kterou ve mně vyvolává. Ale snažím se, cvakám, mažu, upravuji a to celé pořád dokola, až jsem s výsledkem spokojená.

Využívám hlavně makro, takže se nemusím starat o to, co je kolem mě - jak je vidět z "balkonové" fotky. Hlavně dobré světlo! Nanosím si vždycky hromadu šátků, látek, oblečení a zkouším fotit na různých podkladech. Dříve jsem využívala barevné scrapbookové papíry, ale poslední dobou u mě vede právě látka, jejíž struktura a nařasení dá fotce větší hloubku. A také poskytuje zákazníkovi lepší představu o tom, jak brož vypadá na oblečení.

Do obchodu k Mufince: www.fler.cz/shop/mufinka (Mufinka momentálně netvoří, ale snad se nám s koncem léta vrátí zpět ;-)


dream handmade

Velkou část svého zboží fotím na balkoně na zábradlí. Díky tomu, jak je okolí našeho panelového domu barevné, je možné si pohrát se směrem, jakým bude náramek focen, a tím většinou měním barevnost pozadí fotografií. Stále mám pocit, že tento druh focení není úplně profesionální, ale vždy, když jsem vyzkoušela něco jiného, zase jsem se vrátila zpět k oblíbenému zábradlí. Tak hlavně ho v zimě neolíznout :-))

Do obchodu k dream handmade: www.fler.cz/shop/dream-handmade

 

Eire

Na jarní focení s fotografkou Erendis a modelkou Angel nám sice počasí přálo, ale na šatičky to ještě nebylo. Ostré sluníčko nám navíc někdy spíš překáželo, takže jsme musely stínit. Za sebe ale můžu říct, že v přírodě fotím nejraději - vždycky zcela bezplatně poskytne překrásné kulisy, jen někdy musí člověk čekat a modlit se, aby bylo hezké počasí.

Pokud nejdu zrovna někam ven do lesa, fotím na zahradě, mám už i různá dřeva a kameny, které používám jako pozadí. Typické produktové fotky to sice nejsou, ale k těm mým vílím šperkům se pěkně hodí a o to přeci jde. Určitě také všem doporučuji focení i na modelce - zákazník si tak nejlépe udělá představu o velikosti zboží a pěkná fotka s modelkou může přitáhnout spoustu pozornosti :-)

Do obchodu k Eire: www.fler.cz/shop/eire

 

TheTerezkaD

Svoje výrobky fotím většinou odpoledne, kdy už na mé oblíbené místo nesvítí slunce a je pěkně ve stínu. Téměř vždy chodím fotit ven, protože doma máme tmu a také potřebuji volný prostor nad hlavou kvůli povrchu, na kterém fotím -  nesmí se v něm nic odrážet (i když jednou jsem toho využila) :). Nejlépe se mi fotí barevné věci, protože výrobky tón v tónu bohužel trochu ztrácí při focení na kráse a všechny jemné odstíny se na fotografii ztrácí.

Nejraději fotím malé věci, kde se můžu zaměřit na detaily a pěkně si s tím pohrát. Nicméně se pak musím trochu zbrzdit, protože zákazník kupuje věc a ne fotku, takže asi spíš chce vidět celek. Jednou za čas se mi podaří domluvit se s kamarádkou, takže si vyměním místo a zpoza hledáčku se přesouvám před objektiv jako "modelka". Tyto fotky jsou nutné pro představu, ale domluvit vždy to focení, aby na to měli všichni čas a bylo krásné počasí, je v poslední době opravdu oříšek.

Fotit jsem vlastně začala kvůli prezentaci vlastních věcí, už jsem za ty roky něco nacvakala a dokonce pořídila i lepší aparát, takže můžu říci, že jsem se i trochu zlepšila. Toho se snažím využívat a fotit tak, aby úpravy jedné fotky na počítači netrvaly déle než minutu. Nač ztrácet čas úpravami, když může být využit na tvoření :)

Do obchodu k Terezce: www.fler.cz/shop/theterezkadCatchii

Své výrobky jsem vlastně už fotila na několika různých místech a městech. Jedno měly ale společné – blízkost okna či přímo balkon. Nejhorší to je přes zimu, protože s okny na severozápad k nám moc sluníčka nezavítá a když jdu fotit ven, tak mám tak červené prsty, že to neumím vyretušovat. Vlastně se pokouším fotit tak, abych pak při úpravě měla co nejméně práce – nejlépe pouze ořezala fotografii do požadovaného čtvercového tvaru.

Nejlépe se mi fotografují náušničky, které obsahují dvě barvy. Naopak nejhůře umím zachytit sytě červenou, sytě fialovou a při špatném světle smaragdovou. Přitom to je tak nádherná barva.

S postupem času jsem si našla „svůj styl“ focení, ke kterému toho moc nepotřebuji. Občas mám ale potřebu vyzkoušet něco nového, a tak se v krámku objeví pár vybočujících fotografií.

Jelikož jsou šperky hodně barevné, tak většinou využívám úplně obyčejné pozadí a náušničky krásně vyniknou jako celek. Na fotky s „modelkou“ jsem zatím ve větší míře nepomýšlela, protože si myslím, že by se náušničky na fotce ztrácely a vlastně by nebylo na první pohled poznat, jaký výrobek se prodává.

Do obchodu ke Catchii: www.fler.cz/shop/catchii

 

AMA_tér

Výrobky fotím doma, převážně v kuchyni na lince. Tam fotím kosmetické tašky, brože a jiné drobnosti. Světlo z digestoře není „žluté“ a můžu si rozsvítit další světla, takže můžu fotit i pozdě večer, jako většinu svých výrobků (přes den jsem v práci). Není to sice ideální, ale prozatím musí stačit. Mimo to má focení na lince i další výhodu... před focením musím vždycky uklidit minimálně jednu celou stranu linky, a tak mám kuchyň pěkně uklizenou. Jen je škoda, že nefotím každý den, protože jsem pěkný bordelář :-)

Větší věci pak fotím v rohu malé pracovny, kde musím nejprve uklidit celý stoh krabic a čekat na správné světlo, abych mohla začít. No a kabelky focené s modelkou jsou vůbec nejtěžší, protože modelka a fotograf je tatáž osoba a focení probíhá před zrcadlem, u otevřených vstupních dveří (kvůli světlu a prostoru) :-) A proč se fotím sama? Protože modelku nemám, fotograf není po ruce a cizí fotky stejně nejsou takové, jak bych si je představovala já sama :-) Holt jsem prý "moc náročná".

Nato následuje úprava fotek v grafickém programu (vybělení, ořezání, zmenšení, dopsání loga, příp. vložení pásu se vzorem látky). A protože se mi nejednou stane, že fotky nejsou nic moc, lítám s foťákem z obýváku do kuchyně a fotím znovu, hledám ten správný úhel a polohu a mezitím mi sklokeramika neustále pípá, protože signalizuje, že na tlačítkách je něco položené :-) Prostě blázinec. A nejraději mám, když mi do toho přítel řekne, že má hlad a jestli něco uvařím... Teď? Na sklokeramice, na které mám celý svůj fotoateliér?

image

image

Do obchodu k AMA_tér: www.fler.cz/shop/ama-ter


bursikova.kaca

Nejlepších výsledků dosahuji při focení během dopoledne. Okna mám orientovaná na východ a v tu dobu je v bytě nejsvětleji. Chodím do zaměstnání a odpoledne už nejsou tak dobré světelné podmínky. Takže většinou víkend. Nerada, a jen výjimečně, fotím při umělém světle.

Většinu záběrů pořizuji na makro a to jak v případě šperků, tak i u grafik a maleb. Obzvlášť u akvarelu vystoupí krásně struktura papíru a různé vrstvy a vrstvičky. Samozřejmostí je však potom jeden celkový pohled na výrobek. Fotografuji v co nejlepším rozlišení a to archivuji. Ořezem fotka ztratí na kvalitě a když snímky upravuji, naučila jsem se používat funkci "uložit jako". Vždycky jenom přidám za číslo fotky nějaký další znak, třeba "a" - a tak mi originál zůstane pro případné další použití tak, jak byl.

Pokud je fotografie dobrá, stačí pouhý ořez na čtvercový formát a přiměřené zmenšení, tak aby ji při prohlížení bylo možno ještě zvětšit a přiblížit. U obdélníkového formátu se mi osvědčilo 1024 obrazových bodů na delší straně. Jen občas přidám jas a minimum kontrastu. Nemám ráda, když jsou fotky tvrdé.

Jako podklad pro grafiku a akvarely menších rozměrů používám velurový papír, který nehází odlesky. Hodně mi se způsobem a kvalitou focení pomohl článek v Magu https://www.fler.cz/magazin/fotime-male-vyrobky-na-fler-311 a tímto za něj dodatečně děkuji!

image

image

Do obchodu ke Kačce: www.fler.cz/shop/bursikova-kaca

 

A jak fotíte své výrobky vy?
Dejte mi vědět, třeba se objevíte v některém z dalších dílů naší Backstage ;)

 

Úvodní foto zařídila Eire.