Dříve bylo úplně běžné, že se nový prodejce zaregistroval na Fleru nejdříve jako nakupující a prodávat začal až po několika měsících, někdy i letech. Poslední roky ale na Fler míří nováčci, kteří mají už při registraci přesnou představu, nafocené a připravené zboží a rovnou se do toho vrhnou po hlavě :) Přesně tak to bylo u Fler tvůrců z první půlky letošního roku, které vám chceme dnes ukázat. Přijde nám to jednoduše skvělé. :)

 

Šikulaťka

Fler.cz/sikulatka

Roman Andres, Vrchotovy Janovice

Registrace: 8.4.2020
1. zboží: 8.4.2020

Vyrob si domek Vyrob si katapult Tkadlenka Vyrob si auto

Jaký je příběh vaší tvorby?

Když jsme se před léty přestěhovali na venkov, umožnilo mi to mj. mít svoji dílnu a zkušenost a radost z vyrábění zprostředkovat svým dětem. Viděl jsem, jak to funguje a rozvíjí je to. Jsem původně učitel, ale školství jsem opustil a pracoval v neziskovce na úseku vzdělávání. Moje zkušenost z domova dala vzniknout projektu ŠIKULA, který pomohl desítkám mateřských škol začít s dětmi vyrábět. Následovala řada řemeslných dílen a projektů na podporu šikovnosti dětí. Ale nejvíc mě baví nynější „volná noha“. Nadále pomáhám školám s polytechnickou a environmentální výchovou jako lektor seminářů pro učitele či konzultant vzdělávacích projektů. Společně s manželkou, která je podobně zaměřená na didaktiku, jenomže ji pojímá hlavně skrze ilustrace. Dost spolupracujeme, vytváříme návody, pomůcky a metodiky, ale také různé bytové doplňky.
Většinu nápadů na vyrábění testuji na svých dětech už od jejich mrněcího věku. Neustále hledám způsob, jak by děti mohly snadno začít vyrábět doma nebo ve škole. Tak vznikly didaktické sady ŠIKULAŤKA. Svoji tvorbu určitě nepovažuji za umění. Jednoduše jsem ji navázal na svoji profesi – podporu vzdělávání dětí.
Obchod na Fleru mi doporučila manželka. Myslím ale, že hlavně proto, že už ty moje „laťky“ nechtěla ve svém obchodě Malované židličky :-). Takže můj „byznys“ vlastně spočívá v tom, že si po večerech doma lepím autíčka a maluji návody. Nemusím tedy za ženskýma, ani do hospody… není to super? :-)

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Báječné. Většinou je večer a já myslím na tlačenku s cibulí. Buď ji mám v břiše a těším se z ní, nebo mě teprve čeká a těším se na ni :-).

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Já se k tvorbě stavím spíše prakticky. Aby to fungovalo, k něčemu dobře sloužilo, aby to děti bavilo, zvládly to a při výrobě se něčemu naučily. Někdo se bojí dát dětem do ruky skutečné nářadí, ale je to asi jako rozdíl mezi plyšovým a živým psem. Ten první vás sice nekousne a nemusíte ho venčit, ale copak se od něj dítě naučí o vztahu ke zvířatům? Když se řekne dětské nářadí, v obchodě vám nabídnou nejrůznější plastové imitace. Ale copak se s tím dá vyrobit? Je stoprocentně bezpečné a k ničemu - hodí se leda na prodej.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Většinou opisuji od tvorby svých dětí, nebo mě zaujme něco venku a řeknu si: to by přece šlo vyrobit z ŠIKULATĚK. Pak si to poznamenám a někdy večer, když je víc klid, si sednu k laťkám a zkouším různé možnosti. Tak vznikl např. katapult či pastelkovník. Někdy mi ale nahraje nějaká praktická potřeba doma – tak vznikly třeba laťkové závěsné poličky.

Kde vaše věci vznikají?

Mám svoji „konstrukční laboratoř“ v obýváku. Sem si ale nosím z dílny už připravené díly. Zde bádám a zkouším různé možnosti. Ve stodole mám pak svoji „špinavou dílnu“, kde se můžu vyřádit s bruskami, pilami a vrtačkami. Mojí novou láskou je soustruh na dřevo, ale výrobky z něj jsem zatím na Fleru nenabízel. Kdo ví, třeba později.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Většinou výrobek nejprve otestuji se svými dětmi. Aspoň se zeptám na názor, třeba zrovna vyrábí něco podobného, nebo si s ním pohrají a podle toho odvozuji, jestli je OK, nebo ještě potřebuje doladit. Musím rozmyslet hlavně detaily stavebního postupu a to se nejlépe prověří při tvorbě fotonávodu, který ke stavebnicím zákazníkům posílám e-mailem. Takže si vezmu spoustu dílků a postupně výrobek sestavuji a jednotlivé fáze postupu fotím. Když udělám fotonávod, někoho (většinou manželky) se ptám na názor, co je nejasné, co by se dalo udělat lépe… Produktovou fotku svěřuji manželce, sám fotit moc neumím. Cena stavebnice se odvíjí od toho, kolik práce a materiálu výroba stavebnice obnáší. Je to hlavně výroba speciálních dílků – vrtání, řezání apod.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)

Že to funguje! Opravdu pomáhá prodávat a propojuje podobně naladěné lidi. Je tam ta lidská rovina. Taky neobtěžuje reklamami jako jiné prodejní systémy a snaží se pořád zlepšovat.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Malované židličky :-). Hodně dobrých nápadů je na Pinterestu, ale dobrým zdrojem jsou pro mě i knihy z antikvariátů, tábornické příručky, historické hračky apod.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Nevím. Když se něco povede, mám z toho radost, ale nedokážu to poměřovat.

A váš veliký sen? :-)

Ještě více času na rodinu a své koníčky!

 

 

Kateřina a Pavel Coufalíkovi

Fler.cz/katerina-a-pavel-coufalikovi

Registrace: 30.5.2020
1. zboží: 30.5.2020

 

Jaký je příběh vaší tvorby?

Velmi záhy jsme oba přišli na to, že musíme kompenzovat své ryze technické zaměstnání něčím, co by nás dostalo zpátky k sobě samému. Je pravda, že opravdový impuls k intenzivní tvorbě bylo naše rozhodnutí opustit sídliště a žít na Pálavě. Pokud se cítíte šťastný na místě, kde něco vytváříte, tak je to potom na té práci vidět.
Kateřina:
Od olejomalby k akvarelu jsem se dostala prakticky ihned po narození dcery – k oleji se vám lezoucí dítě velmi rychle přilepí, kdežto akvarel většinou stačí uschnout… To je asi ten hlavní důvod mého zalíbení v akvarelu. A taky ten papír. Pokud si někdy vezmete mezi prsty ruční papír, tak vás to už nepustí.
Pavel:
No, fotografovat zřejmě asi může každý, a taky to dělá. Rozdíl leží v tom, co do toho dáte, a zda máte smysl pro dokonalý obraz. Fotka musí být obraz, pokud není, tak to nefunguje. Začal jsem fotit na středoformát, protože z kinofilmu nikdy nedostanete takový pohled na objekt. A taky jsem se naučil dívat přes hledáček černobíle – odvěké to prokletí všech fantastů.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Kateřina:
Je to skvělý pocit, že máte čas jen na něco, co vám dělá radost, ale je v tom i trochu napětí a očekávání. Pokud fotografujete, tak uděláte "cvak" a jdete domů. U akvarelu čekáte třeba několik hodin, než víte, že je to ono.
Pavel:
U tvorby toho příliš nenasedím, spíše naopak – musím vyběhnout ven, když je dobré světlo a když jsou hezké mraky. Někdy se rozfoukají, než tam doběhnu, tak se zase projdu zpátky. Sport je to dobrý. U obrazu si můžete mraky přimalovat, jaké chcete, a v nejhorším vynecháte nějakou tu trafostanici. To u fotografie nejde.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Čas na práci, vnitřní klid, inspirace, a v neposlední řadě materiál!
Kateřina:
Stejný akvarel bude vypadat jinak na různém akvarelovém papíře. Když se vám začnou kupit cizokrajné papíry, je potřeba malovat.

Pavel:
Funkční fotoaparát, který je schopen vyfotit snímek. U většiny fotoaparátů starších 50 let to bývá vážný nedostatek. Když se vám začnou kupit fotoaparáty, je potřeba fotit!

   

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Oba:
Johanka (3 roky). Tahá za rukáv a říká, pojď, pojď, pojď. A potom jdete.

Kde vaše věci vznikají?
Kateřina:
Ráda maluji venku, přímo na místě. Ale řekněme si to upřímně, nejlepší výhled do krajiny se většinou naskytne, když dobíháte na autobus. Tak maluji i doma podle fotografie, kterou si sama pořídím.
Pavel:
Nejčastěji fotím Svět takový, který bych chtěl vidět. Totiž Svět konce 19. stol. – prostý, idylický, poklidný. Svět, který neexistuje (alespoň pro většinu lidí okolo mne), ale co už. Tak fotím hlavně v exteriéru, který není poznamenán 21. stoletím.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Pavel:
Osobní hrdost fotografa mi velí odfotit všechny naše produkty na digitální zrcadlovku – moderní to stroj, až povážlivě spolehlivý, který překvapivě generuje fotografie, které vyhlíží jako fotografovaný obrázek.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)

Líbí se nám, že je to platforma otevřená každému, kde můžete nabídnout něco svého, co udělá radost někomu jinému. Sami nakupujeme na Fleru, protože tam prostě spousta věcí vypadá krásně.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Řekněte si, co chcete dělat, a jděte do toho. Pokud si myslíte, že vám to nepůjde, jděte do toho!

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Kateřina:
Že maluji. Teď vážně; to, že jsem našla techniku, která mě naplňuje – v akvarelu je lehkost, která vám umožní vyjádřit přesně to, co cítíte.
Pavel:
Že jsem zvítězil nad technikou (myšleno tou starou fotografickou). Můžete běhat po všech čertech i dva měsíce, ale pokud při focení nedojde k expozici filmu, jste v loji.

A váš veliký sen? :-)

Regulérní, pravá, nefalšovaná výstava.

 

 

Baru.Š by Barbora Štach

Fler.cz/baru-s-by-barbora-stach 

Registrace: 16.6.2020
1. zboží: 16.6.2020


Jaký je příběh vaší tvorby?

Vždy jsem měla svůj specifický styl, který tak trochu vybočoval ze standardů. Hodně věcí jsem si sama upravovala, aby byly odlišné od ostatních. A když se mi v obchodě nic nelíbilo, koupila jsem kus látky, zašla za sestrou, která vytáhla starou Veritasku od maminky, no a spichly jsme „něco“, co mělo vždycky úspěch. Ať už to bylo tričko nebo šaty na ples, které se pak staly každoroční tradicí. No a po asi 10. modelu mi právě sestra říká: „To už je na kolekci, Baru.“ A věci se daly do pohybu. Látky, štítky, nitě, střihy, živnosťák, švadlena… A po několika měsících krásných náhod mám doma vlastní dílnu, kde si můžu dělat, co chci. :)

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Jednoduše fajn. Je fajn pocit tvořit něco, co se líbí nejen vám, ale i ostatním.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Trpělivost a výdrž. Bez toho to nejde.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Když jdu šít, vezmu čivaváka Sidneyho, ten si lehne vedle do ložnice na postel, já jdu do pracovny, zapnu telku a tvořím. Vím, že je tam se mnou a líp se mi pracuje. Nesnáším být sama. No a co mě ovlivňuje, jsou samozřejmě i finance. Aby to dávalo všechno smysl, člověk musí přemýšlet ekonomicky. Někdy mám chuť koupit všechny látky, které vidím, ale tímto stylem to prostě nejde. :) (i když by to bylo super)

Kde vaše věci vznikají?

V hlavě a v noci :), tam to všechno začíná. Nejvíce nápadů mám večer, když lehnu do postele. Zní to divně, ale je to tak. A tak než usnu, hledám vhodnou látku a přemýšlím, jak to druhý den „spichnu“. No a co se týká samotné realizace, jsem vděčná za to, že můžu mít svoji pracovnu doma. Tam to vlastně vzniká od A až do Z. Střih, šití, focení, balení a odeslání.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Jak jsem již zmínila, vše vzniká v pracovně. Až na látky. Ty samozřejmě nejdříve musím vybrat. Mám ráda jednobarevný styl, takže téměř všechny látky jsou jednobarevné. Než samotnou látku koupím, musím si ji „osahat“. Existuje spoustu typů látek, které mají stejné složení, ovšem na omak jsou naprosto rozdílné. Ale už mám své oblíbené dodavatele, kteří mi buď zašlou vzorečky, a já si můžu v klidu vybrat a koupit online, nebo sednu do auta a zajedu si vybrat látku osobně.
Pak přijde na řadu střih. To je druhá nejtěžší fáze. Ač to ve výsledku vypadá hrozně jednoduše, je za tím opravdu spousta času, stříhání, šití, párání… Ale jakmile jsem spokojena, vytvořím střih a toho se držím, takže pak už jedu podle něj. Následuje vše sešít, přidat nezbytné náležitosti a může se jít fotit. Vždy, když mám novinky, manžel vezme foťák a já „pózuju“. Samotné focení je otázka na pár minut. Všechno nachystat a připravit, resp. to co nejde vidět, zabere nejvíce času.

   

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)

Je to super místo pro všechny, kteří se jakýmkoli způsobem chtějí se světem podělit o svoji fantazii přeměněnou do hmotné věci.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Budu se opakovat, ale je to trpělivost a výdrž. Každý máme svůj vlastní styl, pohled na věc a potřeby, a jestli má někdo v životě chuť na to, tvořit věci, které se jemu samému líbí a chce je nabídnout ostatním, držím každému z nich palce, aby jeho produkty lidé kupovali a líbily se.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Pro mne je úspěch každý objednaný kousek, každá pochvala, každá recenze. Před rokem by mě ani ve snu nenapadlo, že o moje věci bude takový zájem a já budu moct dělat to, co mě strašně baví.

A váš veliký sen? :-)

Asi jako každý, kdo něco tvoří, si přeji, aby se mé výrobky líbily a prodávaly. Bylo by fajn, kdyby mě živilo to, co mě strašně baví.

 

 

MarcelDV

Fler.cz/marceldv

Registrace: 22.6.2020
1. zboží: 22.6.2020

Dřevěný velký truhlík s poličkou Dřevěný velký truhlík s poličkou Dřevěný truhlík se zamozavlažovací vložkou Venkovní velký truhlík

Jaký je příběh vaší tvorby?

Nejsem rozený truhlář ani nejsem v oboru vyučený. Všechny znalosti a zručnost jsem získal od svého táty, který tu však se mnou již dlouhá léta není. Po letech, kdy jsem od Jirky (což je ten můj táta) často slýchával, že práce se dřevem je čistá práce, jsem přišel na to, jak to vlastně myslel...

K výrobě truhlíků a záhonů jsem se dostal úplně náhodou. V letošním roce, kdy jsem z důvodů epidemie byl zaměstnavatelem nechán doma bez práce, jsem vyrobil celé nové dřevěné zábradlí na našem domě. I při tom mě napadlo, že ze stejného materiálu lze vyrobit velmi pěkné truhlíky na bylinky. Myšlenka se ujala a během prvních dvou měsíců jsem vyrobil zhruba dvě desítky truhlíků v různých rozměrech pro naše kamarády, přátele, sousedy a zároveň jejich známé. Od té doby výroba stále pokračuje, i když přes letní měsíce je poptávka menší. Nyní cílím na podzimní výzdobu jak na zahradách, tak u restaurací, na veřejných místech a všude tam, kde je možné zkrášlit naše prostředí.
Přestože jsem vystudovaný inženýr elektro, práce rukama mi vůbec není cizí. A na rozdíl od mé práce IT specialisty tato drobná truhlařina dává vzniknout krásnému dekorativnímu nábytku. Po dokončení každého truhlíku či záhonu mám skvělý pocit spokojenosti a mám radost, že zákazníkům se moje výrobky líbí a slouží ke spokojenosti.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Na každou chvíli se dřevem se těším a každý kus je vlastně originál. Veškerou přípravu prací si dělám sám a s montáží mi pomáhá syn. I jeho práce se dřevem chytla u srdce a společně se nám skvěle pracuje. 

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Potřebujete klidnou hlavu a kolem sebe ty správné lidi. Potřebujete občas poradit či prohlédnout hotový výrobek, zdali se bude líbit.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Nápady na tvorbu potkávám na každém kroku. Pozoruji svět kolem sebe a snažím se vnímat všechny možnosti, které nám život poskytuje.

Kde vaše věci vznikají?

Velmi jednoduchá odpověď. V garáži. Mám k dispozici jednoduché truhlářské vybavení, většinou vše vyrobeno vlastními silami. Přesto perfektně funguje. Bohužel, auto musí stát venku na parkovacím stání, z garáže je truhlárna. :-)

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Výrobky fotím sám a s dekorací pomáhá manželka. A máme na zahradě dost vlastních kytiček k uspořádání té správné atmosféry. Ideální místo je přímo na zahradě, když svítí slunce a vše je takové radostnější. A pokud to nejde, fotím přímo v garáži, hned po dokončení montáže. A co je nejlepší? Když dostanete fotky od spokojených zákazníků a v našich truhlíkách rostou bylinky, kytičky nebo rovnou krásná rajčata!

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)

Webový portál Fler znám z brouzdání na internetu. Líbí se mi, jak je možné i bez své vlastní webové stránky mít jednoduše svůj vlastní obchod. Pracuje se mi s ním velmi příjemně a je naprosto srozumitelný.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Nebojte se nových výzev, nových kombinací a dělejte všechno tak, jako když to děláte pro sebe. A smějte se co nejvíc, neboť jak zpívá můj oblíbený zpěvák Peter Nagy:„Aj tak sme stále frajeri... Tento ľahký úsmev nič už len tak neskriví, aj tak sme stále frajeri.“ :-)

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Víte, já nejsem žádný velký podnikatel nebo truhlářský mistr. Tato práce mě prostě baví, a pokud dělá radost ostatním, tak já mám pak dvakrát větší.

A váš veliký sen? :-)

Jsem plně spokojený s tím, co prožívám. Mám kolem sebe skvělé lidičky, kteří mi v nesnadných chvílích pomáhají. Hlavně ať zůstaneme všichni zdraví a jsme rádi na světě.

 

 

Filip Šícha

Fler.cz/filip-sicha

Registrace: 27.6.2020
1. zboží: 27.6.2020

Buková mísa velká Dubový podstavec, špalek

Jaký je příběh vaší tvorby?

Jmenuji se Filip Šícha a je mi 22 let. Zabývám se malováním obrazů a vyráběním dřevěných mís (i dalších dřevěných předmětů).
Vystudoval jsem elektroprůmyslovou střední školu v Písku. Vnitřně jsem ale cítil, že elektrotechnika není přesně to, čemu bych se chtěl naplno věnovat.
A tak jsem první rok po dokončení školy začal vyrábět dřevěné mísy na starém litinovém soustruhu, protože mě odjakživa cosi k dřevu táhlo. Mám rád pocit, který v člověku dřevo vzbuzuje, je to něco, co žádný kus železa nebo plastu nenahradí.

I když mě práce s dřevem baví, tak se v poslední době více věnuji malování. K tomu se váže jedna příhoda, kdy jsem jednou v noci nemohl za boha usnout, a tak jsem se rozhodl namalovat obraz pro mého tatínka k narozeninám. Od té doby kreslím nebo maluji skoro každý den.
Fler mi doporučili moji známí a kamarádi jako místo, kde bych mohl prodávat své výrobky. Nejprve jsem váhal, ale při třetím doporučení jsem se rozhodl Fler vyzkoušet a začít zde prodávat.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Malování i práce se dřevem je krásná práce. Pokaždé nastane moment, kdy jsem jakoby v transu, kdy zapomenu na okolní svět. Skoro bych to přirovnal k dítěti, které si hraje a přitom nevnímá okolí. Malování speciálně je opravdu jedinečná činnost, která podle mě slovy nejde jednoduše popsat.
Rád při práci poslouchám hudbu, bez ní nejsem schopný pracovat - rád při práci tančím, čímž se vždy rozhecuji.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Objektivně nemůžu posoudit. Pokud jde o mě, tak se snažím co nejvíc poslouchat moje podvědomí, moji intuici. Rád sice používám předlohy nebo se nechám inspirovat. I tak se snažím především o jedinečné originální práce, které vychází ze mě samotného.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Snažím se nad nápady nijak zvlášť nepřemýšlet, většinou ke mně přijdou samy. Ze zkušenosti platí, že když tlačím na pilu a snažím se ze sebe nějaký ten nápad vymáčknout, tak z toho nakonec nic není. Proto všechno nechávám žít svým tempem.

Kde vaše věci vznikají?

Tvořím ve svém ateliéru ve Volyni. Je to místo, kde se mi nejlépe pracuje, protože zde mám spoustu místa a dobré světlo. Jedině v zimě je to horší, ale já si vezmu hokejové termoprádlo, uvařím si kafe a je hned líp :-).

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Mám připravený pult ze starého kontejneru a dřevěných desek, na kterém fotím své dřevěné výrobky. Obrazy se pak snažím fotit na místě, kde je nejlepší světlo.
Jestli válčím? No samozřejmě, hlavně pokud už mám něco skoro přidaného a pak se překliknu a vše, co jsem vytvořil, si smažu - to bych se z toho... zbláznil... :-))

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)

Fler se mi líbí. Jsou zde příjemní lidé a příjemné prostředí.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

„Jediný okamžik, kdy se cítím naživu, je, když maluji.“ — Vincent van Gogh

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Nejspíš to, že jsem našel svoji cestu. Že jsem našel něco, co mě baví a naplňuje.

A váš veliký sen? :-)

Můj sen je být šťastný člověk, nejlépe když u toho budu moct malovat nebo si hrát se dřevem :-).

 

 

 

Úvodní foto: sikulatka