Dávno tomu dávno, v dobách, kdy jsme ještě neměli plnou linku plastových boxíků s nepasujícími víčky, lidé přepravovali své občerstvení na výlety v hliníkových krabičkách. Byly to multifunkční přenašeče obědů, v přírodě sloužily jako mini stolečky, umyvadýlko na vodu, dřez na nádobí, schránka na poklady nebo třeba hudební nástroj. Byly snadno promáčknutelné, léty poškrábané a vždycky v nich byly řízky nebo bublanina, alespoň v naší rodině...

Hliník nejsou jen tyto jídelní boxy, lžičky s kovovou příchutí, táborové ešusy a plecháče rozpálené horkým čajem do dvou vteřin, jsou to vzpomínky na dětství...

Zdroj Fler

Zdroj Pinterest

 

Zdroj Pinterest

Zdroj Pinterest

Zdroj Pinterest

 Zdroj Detail-detail-detail.tumblr

 

Ešus... česká legenda

Věděli jste, že hliníkový ešus, bez kterého se neobešel žádný táborník, tremp, horal či voják, je český vynález?

V Telnici blízko Ústí nad Labem se toto tradiční kempingové nádobí vyrábí už od roku 1925. Hliníkovou variantu doplňují další materiály jako nerez nebo titan. Ale o původní klasiku je stále zájem a míří do prodejen sportovního vybavení, k armádě či humanitárním organizacím jako pomoc v těžkých životních situacích různého charakteru.

Zdroj: vlastní archiv

Zdroj Fler

Zdroj Ženy.e15.cz

Hliník z ulic São Paula

Azusa Murakami je japonská architektka, Alexander Groves britský umělec, dohromady tvoří Studio Swine. Tato umělecká dvojice má na kontě řadu hodně zajímavých projektů a jedním z nich je Can City (2013). Výstupem této recyklace odhozených plechovek od nápojů posbíraných v ulicích brazilského São Paula byly stoličky odlité roztaveným hliníkem. K tomuto účelu byla sestavena pojízdná mini slévárna na kolečkách, kterou roztápěl použitý kuchyňský olej z místních podniků. Vzniklé židličky nesou nefalšovaný otisk svého města. Další z projektů Studia Swine, ze kterého vyšla také originální kolekce sedátek, je třeba Židle z moře.

Zdroj Studioswine.com

Dej si hliník do uší

Eva Murtinová alias Singleton vyrábí šperky od roku 2008. Pracuje s recyklovanými materiály, nejčastěji kovy z počítačových komponentů (slitiny na bázi hliníku, případně nerezové oceli), ale využije i různé obalové materiály. Jejím cílem jsou stylové, nadčasové kousky, na kterých ani nepoznáte, že jsou recy. Plíšky opracovává ručně, šperky drží díky pružnosti a pevnosti kovu, málokdy používá lepidlo.

Zdroj Fler

 

Stylově jako nikdy

Pokud chcete být originální, stylový a nevšedně slavnostní, potřebujete nutně Kovového motýlka. Broněk Štěpančík z Valašska motýlky ručně vystřihuje z plechu (měděné) nebo u kamaráda vysekává na stroji (hliníkové) k dalšímu opracování. Následuje vyklepání do požadovaného tvaru, zdobení raznicemi a kladívkem a stříhání a tvarování sponky na střed.

Zdroj Fler, foto: Zuzana Štěpančíková

 

Tečičky a čárečky

Úplná kouzla s kovovou fólií předvádí Eni Oken. Metalické mandaly v jejím podání jsou něco úžasného. Přitom na technice rytí hrotem vypsané propisky nebo tužky do fólie na měkkém podkladu není nic nadpozemského. Kombinací zapuštěných kamínků do vitrážové pásky a tmavé patiny pro zvýraznění reliéfu vznikají opravdu kouzelné výtvory.

Zdroj Pinterest, Enioken.com

 

Autoportrét

Britský umělec Dominic Wilcox aplikoval tenkou hliníkovou fólii na svoji vlastní sádrovou masku zhotovenou kolem 21. roku života. Vznikl tak vskutku nevšední autoportrét. To, že má Dominic značný smysl pro humor a nebetyčnou uměleckou fantazii, je patrné hned při prvním pohledu na jeho blog.

Zdroj dominicwilcox.com, Bookofjoe

 

Pohoří v alobalu

Japonský architekt a designér Kimihiko Okada vytvořil v roce 2008 jedinečnou instalaci horského masivu uprostřed Tokya. Jeho 8 m vysoké dílo skrývající uvnitř spleť členitého lešení bylo k vidění v "Museum of Contemporary Art". Použito bylo 740 m2 hliníkové fólie 0,08 mm silné, která v jediném kuse slepeném z mnoha pásů modelovala monstrózní horský reliéf odrážející sluneční paprsky proti modré obloze a reagující na povětrnostní podmínky jako vítr a déšť.

Zdroj Cargocollective, foto: Keizo Koiku

 

Hliník se přestěhoval z Humpolce na Fler...

Hliník jako ušlechtilý materiál i pozůstatek starých časů má svoje zastoupení u nás na Fleru. Designové šperky, vintage bandasky či lžíce s kovovou příchutí... všechno máme, všechno máme, co nemáme, objednáme!

Rudý pruh - náramek od Eva Prachařová

Rings od Kouzelné Kroužky

Turistická láhev no.15 od Dara bags

Stylová polohovací lampa od decentart

Zlatá hliníková záložka do knihy s monogramem od AM store

Náramek byzantine silver-gold od HaaMara

Mini Kiwi, kivi, kiwi... přívěšek od Zualu design

Černý drak od dream handmade

Dlouhý elegantní náhrdelník Gingko od idea by alena prevor

retro BANDASKA od Archaia

Hliníkové lžičky s proužkem MIKOV od kasvintage

Válečky 6 od Tomáš Holub 2

Vogelwohnung z recyklovaného nádobí od Recykláč

Moderní náramek z hliníku MNRH07 od Cubic

Náhrdelník Alu No.43 od Black Adder

Pecky - elox - modrá od cvok

Květ od Arvari

Aluminiový od remekson

Kolekce Exchange - náhrdelník Modrý lotus od idea by alena prevor

Hliníkové barevné dog tags - psí známky od VIP DOG TAGS

Stříbrný poklad - malé groše - 50 ks od Mincovna Dukát

Neražené mince - mincovní střížky - hliník od Orpington - přebytky a veteš

 

 

Úvodní foto: Studioswine.com