Umění povznáší na duchu, o tom není pochyb. Každý trochu vnímavý jedinec rád spočine okem na něčem krásném, obdivuje um tvůrce a nechává na sebe působit poselství uměleckého objektu. Taková socha dokáže skvěle a nenásilně oživit prostor, dát mu smysl. I drobná soška vhodně umístěná vytvoří hravě krásné zákoutí lákající k odpočinku či meditaci.

Nemusíte mít na zahradě zrovna antickou bohyni v mramoru s mísou ovoce, ale třeba vás inspirujeme k umístění nějakého originálního, zajímavého, milého nebo veselého kousku umění do své blízkosti.

Zdroj Pinterest

Zdroj Pithandvigor

Zdroj Pinterest

Zdroj Fler

Zdroj Animals.desktopnexus

Zdroj Garden-ornaments, foto: Jonathan Buckley

Zdroj Pinterest

Zdroj Pinterest

 

Procházka japonskou zahradou

Klasické japonské zahrady jsou vyjádřením idealizované přírody, bývají upravené co nejpřirozeněji, esteticky v umělecké formě, která pracuje především se symboly a poetikou. Buddhistický vliv vytváří z japonské zahrady klidné místo, kde se mohou lidé zamyslet nad sebou, svým životem nebo meditovat. (Zdroj Wikipedia)

Kyoto, Japonsko, zdroj Pinterest

Zdroj Pinterest, foto: yuliatettamanti

Zdroj Pinterest

Zdroj Weheartit

Zdroj Pinterest

Zdroj Pinterest

 

Sklo, které ohromí

Výstava skleněných objektů v londýnských královských zahradách Kew Gardens (2019) potvrdila, že skla jako uměleckého prvku se v zahradě nebo skleníku nemusíme bát, ba právě naopak. Odráží se v něm slunce, rozjasňuje a oživuje prostor, mění se s každým paprskem. 32 unikátních skleněných objektů vytvořil americký umělecký sklář Dale Chihuly. Jako by jeho skleněné rostliny a květiny do přírody přirozeně patřily.

Standard, foto: Alex Lentati

Zdroj Chihuly.com

 

Tady bydlí víly

Do kouzelného světa plného víl a pohádkových stvoření nás zavede Robin Wight. Je to až neskutečné, co dokáže vytvarovat z obyčejného drátu a kusů plechu. Jeho víly tančí mezi chmýřím pampelišek, vlasy jim vlají v podvečerním slunci a máte pocit, že je vlahý vánek každou chvilkou odfoukne rovnou do nebe...

Zdroj Fantasywire

 

Zvíře, přítel člověka

Novozélandský umělec Ben Foster vytváří především zástupce zvířecí říše v životní velikosti. Zvíře je pak většinou umístěno do svého přirozeného prostředí. Jeho minimalistické objekty působí jako rozměrná origami skládačka tvořená z mnoha rovných plošek. Zvířecí sochy oživují veřejný prostor a jsou vyrobeny z hliníku, aby odolávaly povětrnostním vlivům.

(Samostatný článek o Benově práci jsme vám přinesli pod názvem Bílé "origami" Bena Fostera vás dostane...)

Zdroj Theinspirationgrid

Zdroj Benfostersculpture.com

Hamish Mackiesi si bez výletů do Keni, Namibie a podobných končin nedokáže představit život. Je to důležitá část jeho práce, kontakt s divokými zvířaty na živo, pozorování jejich chování v přírodě, aby byl schopen věrného uměleckého zpracování. Každá socha mu zabere cca 4 měsíce, sochy - převážně kočkovité šelmy - odlévá z bronzu technikou ztraceného vosku.

Zdroj Hamishmackie

 

Umělcem mezi stébly

Nemusíte ovládat odlévání koňských těl z bronzu v životní velikosti, abyste vytvořili krásné věci. Někdy se stačí tiše posadit do zahrady nebo lesa a zadívat se kolem sebe. Richard Shilling zvládá tuto dovednost dokonale. Veškeré jeho umění je tvořeno přírodními materiály. Pro své instalace používá pestrobarevné listy, větvičky, kamínky, hlínu. Tak co, nemáte chuť se také do něčeho kreativního pustit?

Zdroj Splendiferoushoney

Zdroj Mymodernmet, Richardshilling.co.uk

Zdroj Pinterest

Zdroj Pinterest

Zdroj Pinterest

 

Sochy na Fleru

Na Fleru máme celou jednu velkou kategorii umění, kam patří i sochy a sošky do exteriéru. Oblíbené jsou tradičně keramika a dřevo, ale i další materiály by byla škoda přehlížet, dráty, sklo, bronz, co jen si račte vymyslet...

 

Kybernetický anděl od Richterová Hana

socha z přírodního pískovce Veveřice skalní od Magmé

Chyť si mě! od Nikolečko

Anděl ochránce 80 cm od Ateliér Hliníky

Když nám to SPOLU ZNÍ ...  od Macháček - sochy

Jinová...sedmikráska od Dalet

Keramické svítilny - Icarus Wings od nikivelikov

Keramický totem od Ála a Martin

Krokodýl Gaviál - dřevěná lavička od Dřevěné karikatury

Losos královský od Faflák

Celá v černém od MarieCh

Dva květy od kittnerky

Hadi od kampa70

Budha od Dřevěné sochy MK

Madonka s děťátkem od smu

Květinový keř od k.Ivon

Ptáci - zahradní plastika od Ados123

S mandalou od zu.strakova

NEVO od artobject

Anděl, strážce zahrady od Jiří Břenek

Zasněný od Tonynachod

Mustang 47 cm od Faunia Design

Kohout od Jardingalerry

Borovicová dekoračná skulptura - koren od Naturalwoodart

keramické Gotické plameny od Joch.M-ateliér

Sada soch Moai od nikivelikov

Malá velká anděl od tomis.zednik

 

 

 

Úvodní foto: Pinterest