Asi už většina z nás zaregistrovala (možná i s hrůzou), že brzo budou Vánoce. Vánoce jsou svátky klidu a míru (teda měly by být) a předávání si dárků. A jako duše tvořivé se většinou snažíme dárky hezky zabalit. Alespoň to platí u mě (a taky toho široké příbuzenstvo hojně zneužívá :-)). Co takhle se při balení dárků letos inspirovat Japonskem?

V Japonsku je balení dárku velmi důležité, vlastně samotný způsob zabalení je stejně důležitý jako samotný dárek. Dávají tím najevo, jak moc si cení obdarovaného a co pro ně znamená. Proto mu Japonci věnují čas a péči a způsob zabalení volí s ohledem na příležitost darování, danou osobu nebo s ohledem na samotný obsah daru.

Japonsko je známé svými uměleckými a krásnými balicími technikami a detaily a už od období Heian dávají Japonci velký důraz na krásno a dojem.

V případě tradičního balení je pro každou příležitost předepsán soubor barevných schémat a pravidel. Ale mimo tradiční situace je možná jakákoliv barevná kombinace. Hlavní je, aby bylo zřejmé, že každý dárek je speciální a že byl zabalen s láskou :-)

V dnešním článku jsem si pro vás připravila pár tipů:

  • Furoshiki aneb balení do šátku
  • Origami aneb balení do papíru
  • Mizuhiki aneb taková třešinka na dortu ;-)

Furoshiki aneb balení do šátků

Furoshiki je tradiční japonský způsob balení nejen dárků. Používá se i v běžném životě například pro přenos oblečení či nákupu.

Vznik je datován přibližně do období Nara (8. st.), kdy se chrámové předměty balily do pruhů látek. V období Muromači (2. pol. 14. st. - 16. st.) začaly vznikat první lázně pro členy císařského dvora a bylo zapotřebí zajistit, aby se oblečení jednotlivých šlechticů nepopletla. 

Za tímto účelem se balilo oblečení do kusů látky a v této době též vznikl název furoshiki.

furo = koupel, lázně 
shiki = šíření

V období Edo (17. st.) začaly vznikat veřejné lázně a furoshiki se tak rozšířilo jako způsob balení oblečení, aby ve veřejných lázních nedošlo k nechtěnému pomíchání s oblečením někoho jiného. Teprve kolem roku 1936 představil Minoro Takohama použití furoshiki jako způsobu balení dárků.

Materiál pro furoshiki není nijak pevně daný. Ideální je, když je látka nepružící, ale není to podmínkou... jen je potom balení trochu dobrodružnější ;-) V Japonsku se nejčastěji furoshiki vyrábí z hedvábí, bavlny, krepu, saténu.

Ale není nutné mít originální furoshiki (i když jsou nádherná, stačí googlit a žasnout). Stačí jakýkoliv šátek či hezká látka. Například toto je část mojí sbírky šátků a jednoho originálního furoshiki z Japonska.

Možná nyní přemýšlíte nad tím, zda to není trochu drahá sranda, kupovat kvůli balení dárku hezký šátek. Ale na druhou stranu, takto je předmětem dárku i šátek, takže 2v1, a můžete mít i dobrý pocit ohledně ekologie a zero waste ;-)

Nejrozšířenější rozměry furoshiki jsou 50 x 50 cm, 75 x 75 cm a 90 x 90 cm. 

Tvar je standardně čtvercový a pro balení dárků se velikost šátků volí podle předmětu, který má být zabalen.

Ideální velikost je taková, kdy balený objekt na výšku odpovídá cca 1/3 diagonály šátku. Např. pro balení malé knihy je potřebný šátek minimálně 50 x 50 cm, pro balení 2 láhví vína šátek alespoň 90 x 90 cm.

Základní uzel a typy úvazů

Existuje mnoho typů úvazů, ale všechny používají stejný základní uzel (ma-musubi), který je u nás znám jako plochý či ambulantní uzel. Jedná se vlastně o základní uzel používaný pro drhání.

zdroj: https://www.furo-and-shiki.co.uk/how-to-wrap-1

Stačí šátek a pár uzlů a dá se kouzlit. Na uvedeném obrázku (kliknutím na něj se zvětší) jsou nejčastěji používaná vázání, pomocí kterých se snad dá zabalit všechno :-). Na internetu je spousta těchto návodů, různě barevných a propracovaných, ale tento návod je můj nejoblíbenější, protože podle něho jsem se učila vázat furoshiki na workshopu konaném Japonkami v Česko-Japonské společnosti.

zdroj: notechmagazine.com

Ukázky mnou vázaných dárků :-)

Úvaz Otsukai Tsutsumi - jedná se o nejzákladnější způsob vázání, které se nejčastěji používá pro přenášení o-bento boxů (krabičky s obědem). Velmi jednoduchý úvaz, stačí dozdobit něčím přírodním a je tu originálně zabalený dárek.

Úvaz Futatsu Tsutsumi - ideální pro obdélníkové dárky, kdy se vytvoří dva elegantní uzly.

Úvaz Sao Tsutsumi - pro tento způsob vázání je potřeba mít větší šátek, aby rohy šátku byly dostatečně dlouhé na omotání dárku.

Úvaz Hon Tsutsumi - originální způsob, jak zabalit 2 knížky včetně poutka pro držení v ruce jako takovou knižní kabelku ;-). Opět je potřeba mít u tohoto způsobu dostatečně velký šátek, minimálně 90 x 90 cm.

Úvaz Bin Tsutsumi 2 - aneb jak to vyřešit, když máte jednu ruku a dvě lahve vína. 

Ukázky z internetu aneb když se šátku chopí Japonec :-)

 

A co takhle zabalit dárek do podoby zajíce?

Furoshiki na Fleru

Krásné furoshiki, co? Ale i na Fleru je možné sehnat furoshiki:

Furoshiki šátek od VeryChic

HEDVÁBNÝ ŠÁTEK - Velké plány od PS ART petra skopalova

ŠÁTEK + OBAL = FUROSHIKI od LucieSchönauer

Ručně malovaný Hedvábný šátek 90 x 90 - Korálové moře od Marcela Plevová

Zelená škumpa - hedvábný šátek S20 - eco print od design78

Zabal to do látky Světlemodrá s puntíky od Retkev

Furoshiki však není jen o balení dárků, i když se tak ve většině případů používá a prezentuje. Ale nabízí obrovské množství variant využití. Stačí mít šátek o vhodné velikosti a vykouzlíte kabelku, tašku na přenos knihy z neplánované cesty do knihkupectví či knihovny, nákupní tašku, tlumok, a když je zima, tak se obratem změní na šálu či pléd.

Nejen na furoshiki je vidět, jak jedna věc existuje v různých kulturách, kde se nezávisle na sobě vyvíjela. Vázání předmětů do šátků není nic ryze japonského. Ještě v první polovině 20. století se při stěhování balilo do velkých šátků ve formě ranců a na obrázcích od Josefa Lady jsou vidět hospodyně s ranečky v ruce.

 

Origami aneb balení do papíru

I takové balení do dárkového papíru mají Japonci promyšlené a vyladěné do dokonalosti.

Pro tento způsob balení se někdy používá slovo origata, které vzniklo během období Muromači (15. st.). Dárek byl položen na kousek papíru a úhledně a elegantně zabalen. Hlavní myšlenkou bylo, že vynaložený čas a úsilí při balení dokáže navázat silnější vztahy a přátelství.

Po druhé světové válce došlo k útlumu tohoto způsobu balení, protože se v Japonsku rozmohly způsoby převzaté z Ameriky. Až v posledních letech se začíná opět dostávat do povědomí.

Origata je způsob balení dárků do papíru bez použití nůžek, lepicí pásky nebo lepidla. Jedná se o umění předat pocity a náklonnost k obdarované osobě skrze správně zabalený dárek.

Původně se pro tento styl používal bílý ruční japonský papír a výsledný dárek se převázal mizuhiki. V dnešní době již toto pravidlo není nutné dodržovat a používají se různě barevné papíry. Na internetu lze nalézt mnoho návodů a videí, jak balit do papíru v japonském stylu. Jako například tento:

Nebo třeba tento (kliknutím zvětšíte a můžete si počíst):

Při různě zvolených skladech pak vznikají velmi zajímavé tvary (některé styly skladů mají své pojmenování, jako například styl vějíř nebo styl kimono):

A co na to Fler?

Kromě volby způsobu zabalení je však potřeba i pěkný balicí papír. A ten jde pořídit i na Fleru:

Balicí papír vánoční od magdasvarc

Zimní balicí sada od LBart

Malý balicí papír Květy 2 archy od SEVERSKI

 

Mizuhiki aneb taková třešinka na dortu

Ať už se pro zabalení dárku použije šátek, balicí papír nebo dárková krabička, tak si zaslouží takovou tu "třešničku na dortu". A tou může být klidně i mizuhiki :-)

Mizuhiki je tradiční japonské umění, jehož počátky se objevují již v 7. st., kdy delegace z Číny přivezla dárek japonskému císaři. Krabička měla na víku červenobílou ozdobu z provazu, která měla zajistit bezpečnou cestu delegátovi. Tradice mizuhiki (již z papíru) jakožto dekorace dárku pro císaře vznikla v období Nara (8. st.). A například v období Edo (17. st.) bylo mizuhiki používáno samuraji pro vázání svých culíků na vrcholku hlavy.

Mizuhiki je vázání uzlů ze speciálních papírkových šlahounů. A protože uzel se sám od sebe nerozváže, symbolizuje celoživotní přátelství, lásku či náklonnost a věří se, že obdarovanému přinese štěstí a ochranu před zlem.

Počátkem 20. st. se stalo populárním při zdobení speciálních dárkových obálek na peníze. A v dnešní době se používá jako dekorace, ozdoby na přáních a pozvánkách, při balení dárků apod. 

Jedná se o alternativu k běžně dostupným nalepovacím rozetám a mašlím a musím říct, že Japonci to mají prostě zmáknuté :-).

Jinak princip balení furoshiki není nutně omezen pouze na šátek, ale lze použít i hedvábný papír a v kombinaci s mizuhiki to vypadá dobře, ne?

 

Mizuhiki na Fleru

Zaujalo vás to a líbilo by se vám pro ozdobení dárku použít mizuhiki?

mizuhiki ozdoba na dárek "No3" od Capi.mizuhiki

Mizuhiki cedulka (visačka) na dárek No.5 hvězda od Capi.mizuhiki

A nebo pro darování poukazu či peněz je možné si vybrat rovnou dárkovou obálku s mizuhiki :-)

Dárková origami obálka No.3 od Capi.mizuhiki

Mizuhiki dárková obálka "čtyřlístková" od Capi.mizuhiki 

 

Já letos asi budu experimentovat s balicím papírem s mizuhiki ozdobou. A co vy? Zaujal vás nějaký japonský způsob pro letošní balení dárků?

Vyzkoušíte to? Štěstí

A ještě jedna poznámka na konec. Pokud se chcete inspirovat Japonskem až do konce, tak předávání dárku je vždy držením v obou rukách. A když k tomu přidáte malou úklonku při předání, vůbec nic tím nezkazíte. 

 Přeji vám krásné a pohodové Vánoce!

 

 

Úvodní foto: www.takaski.com/furoshiki-traditional-gift-wrapping-cloth-of-japan/