Styl oblékání plně zrcadlí individualitu i osobnost každého z nás. To už určitě všichni víme, stejně jako je nám známé pořekadlo, že dobrý vkus není na prodej. I v módě ovšem naštěstí existuje cesta, po které, když se vydáte, budete vypadat jako ze škatulky vždy a za každých okolností. Stačí oprášit ze dna šatní skříně bílé nebo jakékoliv jiné obyčejné tričko a my vám na jednoduchých příkladech ukážeme ta pravá módní kouzla.

Možná se vám zdá, že dosáhnout pomyslné jiskry je možné pouze díky výstředním fashion kreacím či modelům hrajícím všemi barvami duhy. Ty na chvíli (nebo klidně napořád) odložte stranou a připomeňte si, že nezapomenutelného dojmu většinou dosáhnete pomocí docela obyčejných věcí. Zkuste stejně jako my v redakci dát šanci jednoduchosti. Věřte, že kýžený efekt se dostaví okamžitě.

Zdroj fotografie: Clever girl finance

Rebelové v triku aneb jak to všechno začalo

V každém materiálu i jednotlivém módním prvku jsou zanechány malé stopy historie. Nejinak je tomu také u triček, jejichž cesta byla započata na konci 19. století. Samotný vznik ovšem nevedl přímo k současnému prototypu triček, ale byl předznamenán jistou oklikou skrze spodní prádlo. Za první předchůdce běžně známých triček lze považovat nátělníkovou kombinézu, jež byla původně určena pouze pro muže. Na tomto místě je nutné podotknout, že zmíněné kombinézy byly často vyráběny z ovčí vlny, v případě movitějších nositelů také z hedvábí. S nástupem horkých letních měsíců začalo být však čím dál více patrné, že vlněná kombinéza nebude to pravé ořechové. Bylo proto nanejvýš nutné svrchní část odstřihnout a jednotlivé díly nosit samostatně. To se odehrálo již v roce 1904, kdy se tento zpočátku bláznivý experiment uchytil zejména u dělníků pracujících v přístavech a také u horníků. Čas ubíhal dál a lidé tehdejších dob se ocitli v pozvolně vrcholící éře průmyslové revoluce, jež do společnosti vnesla celou řadu výrobních pokroků. Zejména vynález tkalcovského stavu a následné snadné zpracování bavlny v podobě bezešvého bavlněného úpletu velmi rychle vytlačily do té doby nepohodlné, vlněné modely.

Zdroj fotografie: Icon

Gentleman´s Gazette

Zdroj fotografie: Sunspel

V roce 1913 si tento bavlněný prototyp poprvé (avšak i ten byl stále na míle vzdálen od současné podoby trička), střihl hlavní roli v rámci módy pro posádku amerického námořnictva, která jej stále oblékala jako součást spodního prádla. To mělo za úkol chránit námořníky před nepříjemně „kousavými“ uniformami. Revoluční změna ovšem proběhla až po 2. světové válce za přispění válečných veteránů, kteří poprvé začali trička nosit jako svrchní, viditelnou součást oděvu. Skutečný tričkový boom ale nastal v 50. letech minulého století. Vlnu popularity nošení triček zvedli herci, zejména pak ikonické role Marlona Brandona a Jane Birkin ve filmu Tramvaj do stanice touha. Tričko přestávalo být pouhou „povinnou“ součástí outfitu, ale velmi záhy jej jeho nositelé povýšili na prostředek vyjadřující životní styl. Obliba pohodlného, jednoduchého, přesto rafinovaného kousku vzrůstala také v motorkářské subkultuře, která trička nosila jako symbol nespoutanosti a svobody.

Zdroj fotografie: Jane Birkin a Marlon Brando, Sunspel

Zdroj fotografie: king pinsshow

V roce 1948 začala trička poutat na veřejnosti ještě větší pozornost skrze historicky nejstarší tištěný slogan „Dew-It Dewey“, za jehož nápadem stál guvernér Thomas E. Dewey v rámci své volební kampaně.

 

Zdroj fotografie: Icon

V 60. letech začali lidé projevovat čím dál větší touhu demonstrovat své vlastní postoje, názory i myšlenky prostřednictvím oblečení. Novému módnímu stylu začal hrát do karet objev sítotisku, díky kterému vznikala trička dekorovaná rozličnými nápisy, vzory a grafickými potisky. Vynález transferového tisku na přelomu 70. a 80. let tento trend jenom umocnil. Šmrncovní trika se stala nedílnou součástí garderoby u celé řady hudebníků. Výsadní a první místo v této kategorii zaujímal obrázek vypláznutého jazyka vytvořený grafikem Johnem Pashem pro skupinu Rolling Stones v roce 1969.

Zdroj fotografie: King pinsshow

Zdroj fotografie: Rush order tees

Detail, to je oč tu běží

Věřte, že i na (zdánlivě) zanedbatelných maličkostech záleží. Při samotném výběru je dobré se v první řadě zaměřit na kvalitu materiálu. Trička patřící k zástupcům nadčasové klasiky by vám ideálně měla vydržet v dobrém stavu minimálně několik let. Pokud existuje model, ve kterém se chcete cítit stoprocentně příjemně, pak je to rozhodně tričko, volte proto uvážlivě a tak, aby lichotilo vašim křivkám. Mezi ideální tričkové materiály stále patří bavlna nebo její příbuzná biobavlna. Sehnat ale můžete také trika vyrobená z bambusových vláken, elastanu nebo tencelu. Aby se vám ani po čase nošení nejevilo tričko jako vskutku jednotvárný, nudný prvek, je potřeba zkoušet a vybírat neotřelé střihy. Vysoce originální a nápaditý prvek, který můžete zakomponovat, je rafinovaný výstřih na zadní části trička.

Zdroj fotografie: Today

Zdroj fotografie: New Look

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografií: Herstylecode

Zdroj fotografie: Pixie Market

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: Aritzia

Zdroj fotografie: Joah Brown

Trička mohou být jednoduchá, jednobarevná nebo hrát všemi barvami. K dostání jsou také basic, univerzální, oversized, i moderní designem prošpikované kousky. Bílá trička tvoří dokonalou dvojici s denimovými modely - klasickými džíny či šortkami. Rozumět si budou ale také s klasikou v podobě sukní v midi délkách a rozličných materiálů. Elegantní outfit navíc snadno vyčarujete, když zvolíte sukni z tylu nebo sametu. Ani troška rošťáckého šmrncu není na škodu. Toho velmi snadno docílíte propojením s kůží nebo koženkou – sáhnout můžete po koženkové bundičce nebo tradičním křiváku. 

Zdroj fotografie: simply sona

 

Zdroj fotografie: The National

Zdroj fotografie: Styles weekly

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: © Rachel Hollis

Zdroj fotografie: Bussines Insider

Trička ovšem nemusíte odkládat ani v případě, že se vystřídají roční období a místo teplých slunečních paprsků nám začnou dělat společnost zamlžená rána se spadanými listy. Jednoduše vsaďte na modely s dlouhými rukávy.

Tip pro vysoce zimomřivé nositelky - trička s dlouhými rukávy lze sehnat z úpletu, hustě tkané bavlny i vlny, chladu se proto už nemusíte obávat.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Buckle

Zdroj fotografie: asos

Módní pomůcka pro zvýraznění siluety – zkuste si ležérním způsobem zahrnout kousek trička za lem kalhot nebo sukně. Tento malý trik dokáže dle potřeby vaše křivky umocnit a v případě potřeby také maskovat.

  • Tričko bylo na svém úplném počátku určeno výhradně a pouze pro mužské nositele.
  • Na výrobu triček se nejčastěji používá bavlna, kromě ní už v rámci historie bylo využito zlato, hedvábí, kůže či lidské vlasy.
  • 21. 6. je vepsán do kalendáře jako mezinárodní den triček.
  • Každý rok se na celém světě prodá více než 2 biliony triček.
  • Značka Hermés uvedla na trh nejdražší tričko na světě vytvořené z krokodýlí kůže – orientační cena tohoto módního výstřelku činí přes 2 miliony korun.

 

Zdroj fotografie: Apeto gentleman 

Nalaďte se na triky s triky

Výhodou jednoduchých kousků je jejich snadná dostupnost a široká variabilita nošení. V tomto případě rozhodně doporučujeme navštívit všemožné bleší trhy, bazárky a samozřejmě také tolik oblíbené sekáče. Právě zde naleznete kopu zdánlivě obyčejných triček, která už nedočkavě „čekají“ na svoji chvilku slávy. Jste-li navíc kreativní duše, můžete navíc v pár momentech z trochy té obyčejnosti vykouzlit jedinečný model.

Zdroj fotografie: pinterest

Uzel sem, uzel tam – nachází se ve vašem šatníku oversize volné tričko, které už léta nenosíte, protože se v něm dočista ztrácíte? Pak na něm zkuste uvázat jednoduchý uzel. K zauzlování můžete rovněž využít také nenápadnou tenkou gumičku (nejlépe v barvě trička). Efektní uzel (případně uzly) lze umístit z boku, doprostřed, ale klidně i na zadní stranu trika.

Zdroj fotografie: Cotton Stem

Zdroj fotografie: The Anna Edit

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Teepublic

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Sanvt

Nebojte se a rolujte – může se stát, že vám samotné tričko padne jako ulité, ale jeho rukávy jsou až nepřiměřeně dlouhé. V tomto okamžiku se rozhodně vyplatí přizvat do akce jehlu s nití. „Neposlušné“ rukávy stačí srolovat do potřebné výšky a přesně v onom místě je přistehnout.

Zdroj fotografie: Alarna Hope

Zdroj fotografie: ciin magazine

Když jenom triko nestačí – jednoduchá, bílá trička přímo vybízí k nevšedním kombinacím. Vyzkoušejte luxusní spojení s doplňky ze zlata či výrazné, originální brože. Přímo na triko si můžete také obléct například tílko nebo šaty s tenkými, špagetovými ramínky. V tomto případě si můžete také pohrát s výběrem materiálů. K jednoduchému triku budou bezvadně ladit přírodní materiály od bavlny až po vlnu. Neotřelého až dramatického kontrastu lze dosáhnout díky kombinaci saténu nebo semiše.

Zdroj fotografií: © Graceful Story by Lorella Flego

Zdroj fotografie: Cotton:on

Zdroj fotografie: pinterest

V hlavní roli důvtip a rozvernost

Současná podoba triček již dávno nepředstavuje pouze jakýsi nutný (a do jisté míry také krajně nudný) doplněk k džínům. A protože správně zvolená porce humoru si perfektně rozumí také se světem módy, můžete si ho aktuálně dopřát i na svém tričku. Baví vás roztomilé, (dů)vtipné nápisy nebo obrázky? Pak je směle noste také na tričku! Vyjádřete pomocí nápisu na triku aktuální náladu, pocity či myšlenky. Nemusíte se však omezovat pouze na nápisy, vyhrát si můžete také s rafinovanými potisky. Jsou vaší slabostí do křupava usmažené hranolky a svůj den začínáte avokádovým toustem? I tyto vysoce fancy motivy je přitom možné nosit hrdě na tričku. Další možností, jakým lze trika dekorovat, jsou nestárnoucí výšivky. Pokud si zvolíte tričko s výrazným dekorem, je vhodné dále už kombinovat střídmě. Bílým trikům s nápisy velmi svědčí spojení s usedlejším sáčkem, využít lze klasické černé. Ani barvám se však nemusíte vyhýbat, svěžích kombinací docílíte pomocí sytě růžových, fialových, modrých, zelených nebo žlutých odstínů.

Zdroj fotografie: teemill

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: bershka

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Zaful

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Sofia Clara

Zdroj fotografie: Romwe

Zdroj fotografie: mnkr

Zdroj fotografie: Amanda Wright

Zdroj fotografie: foursixty

Zdroj fotografie: pinterest

Trička na Fleru

Bambusová, bavlněná, s veselými potisky, s puntíky, proužky, výšivkou, upcyklovaná nebo čistě designová. U nás na Fleru najdete skutečné skvosty a vybere si každý!  

Triko * matematické * od black egg

 

Vychováni vlky / Raised by Wolves / natural od Z lesa

Triko od Max and Lilly

TABULKY! Dětské námořnické tričko s bublinou :) od Natyris

americký raketoplán dětské tričko - asfalt & bílá od eero

Holčičí tričko srdíčka od Mamane

Miestne Tričko Mara S ¾ Rukávmi od miestni

triko s "nádechem halenky" od ceskabiomoda

Tričko Apollinaire od HADRY

Tričkot SWALLOW raglan od Liuc

Funkční triko oboustranné "OKA...MŽIK" od ververdesign

triko FERN od SISTERSCONSPIRACY

 

Pánské triko Gobi od Crawler

Černé Triko Totoro od MichelleArt

BIO Tričko XX // Králičí sen od Magifešn

Námořnické žlutý rantl od Stromli

Triko s kr. rukávem "Yellow Bear" od theresicka

 

HLAVA - triko šedé UNISEX od MonaRosa

melírový šedý top triko s krajkou od Lola07

Asymetrie (proužek) od OK:KO

MIKINoTRIKo Christine Salmon Pink od BHiStyle

ROSMARINA I nefrit od Anna Janska

Femme Fatale od Femme Fatale

malou no.23 od anouk de poulain

Tričko Bike to Roots dámské od BIKO

Zebra ve tmě svítí :) od klarabara

triko body od GOCI

Triko melír od Alura73

Triko Basic vol. 2 unisex od Olestars

  Rozkvetlá od Huhů.

Dámské triko "Basic" od Originály Anibe

Jedinečný Život od FreeTees

Dámské módní tričko "Strom" od decentart

Tričko S DOMY od By Lusy

*T161*triko od TATE

 

 

Úvodní fotografie: Esther Santer