Co by za to člověk dal, kdyby bylo možné s první nepříjemnou podzimní plískanicí po vzoru tažných ptáků pořádně se naposledy najíst, načechrat peříčka, hrábnout nohou do hlíny a frrr za sluncem a teplem na jih. Dříve si lidé mysleli, že ptáci na podzim odlétají na Měsíc, dnes už máme o těchto neúnavných cestovatelích o poznání více informací, i když stále dokážou překvapit.

Divoké husy nad horou svatého Michala ve Francii. Zdroj Pinterest

Stěhovaví ptáci, kteří mají namířeno z Evropy do Afriky, ke své cestě používají několik neviditelných letových koridorů. Zajímavé je, že tuto trasu je nikdo nemusí učit, mají ji totiž už od prvního vykouknutí z vejce na svět zakódovanou kdesi v sobě.

Zdroj Pinterest

Oblíbené ptačí koridory. Zdroj Wysinfo.com

Nej­využí­vanější je západní cesta přes Španělsko a Gibraltar a dále na africký kontinent. Přelet přes Gibraltarskou úžinu je pro ptáky hračka, vytoužené africké břehy mají na dohled. Jen si tam musejí dát dobrý pozor na nastražené sítě, aby jejich pouť neskončila předčasně.

Gibraltarská úžina, na obzoru je Afrika. Zdroj Conojosabiertos

Španělsko a Maroko dělí jen proužek moře. Zdroj Esa

Trasa pro nedočkavce vede přímo na jih přes Itálii a Sicílii. Mají to přátelé delší nad mořem, ale k odpočinku se jim nabízí krom Malty i další ostrovy po cestě, takže si mohou v klidu přistát a odfrknout si na pevné zemi. Ne všichni letí až do Afriky, někteří si na jihu Evropy slétnou dolů a v pohodě si počkají na jaro tady.

 

Kdo, kam, kdy, jak

A kdo tedy kam vlastně létá? Nejdříve vytváří odletové formace racek chechtavý, který si oblíbil pobřeží západní Afriky. Dudek chocholatý, slavík obecný nebo třeba husa velká cestují na sever Afriky. Tito všichni opeření poutníci vyrážejí již v srpnu nebo nejpozději začátkem září.

Dudek chocholatý, zdroj Fler

Husí odlet, zdroj Pikist.com

Zdroj Pikist.com

V září až říjnu si balí saky paky směr západní Afrika volavka šedá. Ve stejnou dobu se připravuje k odletu konipas bílý, zvonohlík zahradní a holub hřivnáč, těm stačí jih Evropy. Nejdál, až do střední až jižní Afriky mají namířeno v říjnu se houfující vlaštovky obecné a jiřičky.

Volavka popelavá, zdroj Fler

Holub hřivnáč, zdroj Pixabay

Vlaštovky a jiřičky, zdroj Kromeriz.cz

Až vám po dvoře přelétne fešanda jiřička, hoďte jí pár drobečků, ať má na svou dlouhou africkou pouť dostatek sil.

Vlaštovkám a jiřičkám pokud možno neodstraňujte jejich hnízda, která si tak rády budují v blízkosti našich obydlí! Jednak jejich přítomnost prý nosí lidem štěstí a navíc to, chuděry, mají na jaře zase pěknou štreku zpět a to poslední, na co budou mít po návratu domů náladu, by bylo stavění nového hnízda... 

Zdroj Ekolist.cz, foto Sanchezn

A pokud se chystáte třeba na opravu fasády a hnízdo musíte odstranit, pořiďte svým ptáčkům přinášejícím štěstí třeba takovéto náhradní hnízdo z keramiky. Po dlouhé cestě si do něj jistě rádi zalezou a dají si pořádného šlofíka.

Zdroj Fler

Nejpozději se vydává do tepla čáp bílý a líbí se mu v severní i jižní Africe. Špaček obecný nebo lyska černá si také počkají až do konce října až poloviny listopadu a přesouvají se ohřát jen o kousek níže, na jih Evropy.

Lyska černá, zdroj Abicko.cz

Léto v jižních Čechách, zima v Africe. Zdroj Pinterest, foto Andrea Calandra

Nejen čáp má v zimě hlad... Zdroj Pinterest

Zdroj Fler

Jak se dá vůbec monitorovat takový masový přesun různých druhů ptáků?

Kromě klasických kroužků se na vybrané větší druhy ptáků instalují malé vysílačky, které posílají data přes satelit do stanic na zemi. Pro představu koukněte na jeden snímek, kde lze dobře rozeznat zelené body - ptáky s připevněnou vysílačkou. Smutná červená linie představuje okraj afrického kontinentu - pobřeží Lybie a Egypta, kde ptáky na pravidelném tahu chytají do sítí. 

Zdroj Medium

 

Nebeský tanec

Neuvěřitelné energie musí vydat tito opeřenci, jen se podívejte, kolik mávnutí křídel je stojí jejich nebeský tanec. Často se nechají unášet vzdušnými proudy, ale i tak si asi docela máknou...

Zdroj Reddit

Zdroj Theguardian

Houfování špačků před odletem ve Skotsku. Zdroj Pinterest

Je zajímavé sledovat, jakým způsobem využívají ptáci teplého proudu vzduchu, aby se dostali do potřebné výšky a nechali se unášet dál. Díky vzdušnému výtahu si létavec alespoň na chvíli oddechne.

Zdroj Medium

A podle čeho se ptáci na své dlouhé cestě řídí? Směr tahu mají zakódován od narození, napovídá jim zemský magnetismus, orientují se podle postavení Slunce, Měsíce a hvězd. Ale mají také výbornou zrakovou paměť. Oko ptáka vidí vše docela zvětšeně a také barvy jsou pro něj mnohem zřetelnější nežli pro nás, napomáhá to jeho orientaci podle výrazných prvků na zemi. Ptačí pohled na svět z výšky by mohl vypadat nějak takto...

Zdroj Wikipedia

 

Oblíbená zastávka - Izrael

V horní Galileji na severu Izraele se nachází Chulské údolí, které je dvakrát ročně zastávkou asi půl miliónu ptáků. Jsou to ti, kteří v březnu opouštějí svá zimní působiště v Africe a odlétají zpět do Evropy. Setkávají se tu tři kontinenty: Asie, Afrika a Evropa a zdejší jezero Agamon Hula je pro ptačí cestovatele oblíbenou zastávkou.

Pro ornitology a všechny nadšené fandy ptačí říše je to zase nejlepší místo pro pozorování ptačí migrace na světě. Nachází se tu ornitologické centrum určené pro odbornou i laickou veřejnost. Největším zážitkem je pozorování pelikánů, čápů bílých nebo jeřábů popelavých.

Zdroj Israelforever

Zdroj Timesofisrael

Zdroj Timesofisrael

Zdroj Pinterest

Zdroj Agalili, foto Yossi Eshbol

 

Opeření rekordmani

Malým rekordmanem z ptačí říše je drobný pěvec budníček větší. Jeho pouť je obdivuhodně dlouhá, každoročně si zaletí z hnízdišť na Sibiři do zimoviště v Tanzánii nebo Mozambiku. Uletí tak kolem 13 tisíc km, což je na 10gramového drobka skutečně výkon na medaili.

Zdroj Avifauna.cz

Rekordman lenoch je pěnice černohlavá. Tato chytrá horákyně přišla na to, že Britové mají zálibu v poctivém plnění krmítek ptačími dobrotami, a tak se naučila na zimu odlétat místo na jih zcela nečekaně severozápadním směrem do Anglie. Co by se trmácela do Afriky, když se dostatečně nazobe o poznání blíž.

Zdroj Wildlifefotoforum

Dalším světovým rekordmanem ve vzdušném stěhování je rybák dlouhoocasý. Tento šampión hnízdící v Arktidě přelétá každoročně až skoro do Antarktidy a zase zpět. Dělá to přes 40 tisíc kilometrů v křídlech a stráví tak osm měsíců ve vzduchu. Potravu si obstarává za letu lovem ryb, na které se snáší střemhlav dolů. Jaké jsou to zajímavosti přírody... Kde se v takovém ptáčkovi bere to pnutí, které ho nutí k takovým výkonům!

Zdroj Chovzvirat

Červená jsou hnízdiště a modrá zimoviště rybáka. Zdroj Wikipedia

 

 

Fler na tahu

Nebojte se, nikam na zimu nevyrážíme, ale připravujeme pro vás další a další zajímavé čtení a tipy na tvorbu našich skvělých tvůrců. Tak nastražte všechny smysly, ať vám tu nic neuletí!

 

Brože Letící od LopLop

Obraz K jihu - 30x30 cm od lefpea

Hejna - sada pohledů od LucieVV

Dřevěná brož Čáp od POLAK

Jak věrní jsou čápi od Hana Bergmann Klímová

Dráhy letu vlaštovky od Onatello

Origami kolotoč nad postýlku - jeřábi od Mar Lavante

Poslední místa k sezení od rosie03

Počkejte na mě 40x40cm - originál od Abstract No

Náhrdelník Je čas letět od HeleUm

Nekonečný let od Majestick

Dřevěná vlaštovka na krk bubinga od Gregiho dílna

Přátelská čajová souprava od Hill

Vlaštovka obecná od Pavlína Kourková

Náhrdelník vlaštovky od KUBIS3D

Stínítko na lampu Husa - stolní od Madeforbaby

Čapí sněm od malíř

Björk PŘELET - obraz od evapelcova

Vlaštovka - z cyklu rytá ornitologie od Kosí sestry

Příroda ČR - ptáci město a zahrada od Hravokádo

Šaty dámské Déšť od timea

Nebeská od giraf

Plachtění od Martin Bílek

Volavka bílá od Tomáš Čmuchálek

Tažní ptáci od colourfool

Obraz Odlet od Radka Brůnová

Tažní ptáci od diVA

 Výukové kartičky a karta A4 - Ptáčci pěvci od NejdeTo Áňa malá

Povlak na polštář s ptáčkem od sasanka80

 

Úvodní foto: Wallhere.com

Zdroj informací ifauna.cz21stoleti.cz