Malování v plenéru se rozšířilo z Francie v 19. století. Výraz "en plain air" znamená "úplně na vzduchu". Do přírody se s paletou a olejovými barvami začalo vyrážet roku 1841, kdy byly vynalezeny barvy v tubě. Ty vymyslel americký portrétní malíř John Goffe Rand a svůj patent nazval „Zlepšená konstrukce prostředku k ukládání barev".

Do té doby si umělec musel namíchat barvy z pigmentů, což byla i v pohodlí ateliéru docela věda. S akvarelovými barvami to bylo snazší, s těmi se chodilo malovat ven o dost dříve.

Zdroj Pinterest

Zdroj Jplinguistics.com

Na plenéru v v St. Rémy de Provence, HelenaG

Malování venku má své mocné kouzlo, je to romantika, meditace, ponoření se do sebe a splynutí s prostředím. Není těžké najít kolem sebe vhodný námět, stačí mít oči dokořán. Člověk fascinovaně pozoruje proměny způsobené pohybem slunce, větru, barev a stínů. Samozřejmě musí být perfektně připraven a mít vše s sebou, aby najednou na kopci nezjistil, že nemá třeba štětec nebo nádobu s vodou. Potrápit dokáže ostré slunce, otravný hmyz, divá zvěř či rozmary počasí, s tím se prostě musí počítat.

Zdroj Sortra.com, autorka: Elena Efremova

Hurá do plenéru!

Malování venku v přírodě, to je svoboda, meditace, relax. Vnímáte krajinu a necháte se unášet inspirací. Každý malíř má svoje nářadíčko, což je pro venkovní malování soubor mnoha nezbytností, aby měl umělec vše po ruce, cítil se pohodlně a nic mu nechybělo. Klasické dřevěné stojany částečně nahrazují lehoučké, ale stabilní stativy, každý má své vychytávky a zlepšováky, na které nedá dopustit. 

Zdroj Annalancasterfineart

Zdroj Visitfloydva.com

Zdroj Creativebloq.com

Zdroj Artsy.net, foto: Arthur Elgort/Conde Nast 


 

Zdroj Malcolmdeweyfineart.com

Zdroj Oakleyfineart.com

Zdroj Lilblueboo.com

Zdroj Danschultzfineart.com

Zdroj Perennialwisdom

Zdroj Americanwatercolor

Zdroj Pinterest

 

Zdroj Robenmarie

 

Ateliér do kapsy

Heidi Annalise z Colorada začala malovat obrázky jako dekorace na zeď pro svoje dětské domečky postavené z lega. Časem zjistila, že tento styl tvoření jí nadmíru vyhovuje a že je o její mini obrázky mezi lidmi zájem.

Heidi při svých toulkách přírodou nepotřebuje těžký stojan, kufr s barvami ani nic podobného, stačí plechová krabička od bonbónů, do které vloží jeden papírek jako plátno a jeden dolů jako paletku pro barvy. Tento ateliér pak s sebou může kamkoliv vzít, vylézt na horu, vyšplhat na strom, vydat se na libovolné místo, tam se v klidu posadit, sáhnout do kapsy a pustit se nerušeně do malování...

Zdroj Boredpanda.com

Zdroj Blog.columbia.com

Zdroj Cpr.org

 

Nálada, světlo, barvy

Asi nejtypičtějšími představiteli malování venku v přírodě byli francouzští impresionisté. Způsob jejich malířského vyjádření byl reakcí na dosud zažitou ateliérovou malbu. Impresionisté se pokouší zachytit okamžik dané chvíle, duševní rozpoložení, momentální atmosféru, poslední sluneční paprsky, vlnky na vodě způsobené závanem větříku. Využívají nové poznatky o barvách a vyžívají se v působivých světelných efektech.

Za všechny vybírám jednoho, díky jehož obrazu Impression (dojem) vznikl celý název jejich převratného uměleckého směru. Claude Monet, ten který si svoji zahradu v Giverny upravil jako živý obraz, a namaloval zde například soubor cca 250 obrazů s motivem známých leknínů na hladině rybníčku.

Zdroj Britannica.com

 

Štětcem a mačetou

Tak se jmenuje krásný přírodopisný snímek zachycující výpravu expedice Maturaca. Jedním ze členů výpravy pátrající po přirozeném říčním propojení veletoků Amazonky a Orinoka byl i Jan Dungel, biolog, malíř, ilustrátor, grafik a designér. Na tento dokument jsem si při psaní dnešního tématu ráda vzpomněla.

Jan Dungel bere barvy na výlet dost často. V posledních téměř třiceti letech se věnuje malování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Pobýval v mnoha místech Amazonie, nejraději má pralesy pod Macizo de la Neblina, nejvyšším pohořím Amazonie.

Zdroj Jandungel.com

Zdroj Gokamera.cz

 

Sbal si skicák do batohu

Žádný strach, papíry se nepomačkají, chrání je dřevěné desky! Ty jsou zdobené pálením a následně vlastnoručně domalovány od BAHU z Fleru. Kroužková vazba spojuje 50 kvalitních papírů vysoké gramáže, zkrátka takový skicák mít s sebou na cestách je radost. Vždy ho můžete mít při ruce pro vaše malůvky, náčrtky a skici a navíc fakt dobře vypadá!

Zdroj Fler

 

Malířem na Fleru

Paleta umělců na Fleru je nepředstavitelně bohatá a pestrá. Těch malířů, kreslířů, ilustrátorů a výtvarníků je tu opravdu hodně moc a myslím, že pro mnohé z nich je zdejší prostor naprosto skvělou příležitostí k prezentaci a prodeji.

Malířské přání s kapsou od by Dagmar

Tričko Free art style od ZAFOUN

Tužkovník Geisha od kartau

Strategie od malir choros

Akvarelové barvy Jitka Zajíčková - botanická sada od Jitka Zajíčková

KOI kapr - podložka pod hůlky, které využijete i na menší štětce, od EFRAIM

Krajina - koleje od nebeská modrá

Malířský stojan od Barringfun

Malířská paleta obdélník od LaGaba

Lama BLOK vol.2 od Jolly Ylloj

Deníček, blok na kreslení nebo na zápisky od chucky

 

Pastelkovník 100+6 od HeleJeansy

Kudy teče potůček A4 originál od Faunia Design

Originální, ručně malované šaty Franz Kline od barunkulus

Malířská dětská košile 122/134 od ADELANELA1

Setík Umělce - barvy a paleta od Larenty

Kamil - malíř snů od MV - Markéta Vítková

Vintage plakát Old Houses in Krumau od artaban1

Hodiny Egon Schiele od slavkaleon

Zhmotnění od eno

Malířská paleta od Galerie Eve

Plenér Dolní Lhota od Eva Fa

Malíř na Montmartre (50x40cm) od Jiří Podhorský

Bretaňské reminiscence I. od HelenaG

Ručně malovaný a šitý sešit A4 - Planeta od Metafora

Horské údolí od kralkv

Rybníček od MyosotisRock

Zrcadlo lesa od LucieVV

Zavinovací penál na bločky a voskovky od plavacek76

Malířská paleta od La.kiki

Barvy života od Jana.Br

 

 

Úvodní foto: Bfi.org.uk