Trika, tuniky, legíny, sukně i šaty. Krakatice dokáže každému kousku vtisknout svou úžasnou energii, hravost a možná i dravost. V její tvorbě se odráží přesvědčení, že člověka nedělají šaty, ale charisma. Tak seberte odvahu a nakoukněte do jejího doupěte plného nespoutaného reje barev a asymetrických střihů.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Marie Haselmannová a jsem Krakatice. :)
Krakatice je má značka módy a můj životní styl. Způsob, jak se mohu kreativně vyjádřit a vyřádit. :) Jsem tvůrcem nápadů a střihů, modelkou i prodejcem. Miluji pestrost a různorodost, jak v životě, tak i v hudbě či v módě. Proto se snažím nabízet módu nekonvenční, extravagantní až ulítlou, rebelskou, ale i romantickou či minimalistickou. Nejsem vyhraněný typ. Nemám ráda uniformitu. Sama se oblékám podle nálady. Ráda plavu proti proudu. Baví mě lidi bavit. :)

Jak jste se dostala k tvoření?
Já už jsem se tak narodila. :)
Už jako malá jsem ráda malovala a tvořila. Všechno mě nesmírně zajímalo a bavilo mě objevovat ten úžasný svět kolem. Byla jsem takové to dítě k neuhlídání. :)
Zkoušela jsem různé výtvarné techniky: malování na sklo, na hedvábí, decoupage, aranžování, vyšívání, …
Šít jsem začala před cca deseti lety, kdy mi Ježíšek (který se nápadně podobal mým rodičům) nadělil můj první šicí stroj…

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano. :)
Zpočátku bylo šití mým koníčkem. Postupem času jsem ale zjistila, že šití už není jen záliba, ale má vášeň, možnost, jak se realizovat, naplňovat své tvůrčí představy a fantazie. Před dvěma lety jsem tedy sebrala odvahu, rozhodla se opustit školství (ano, má původní diagnóza zní: učitelka :)) a věnovat se šití na plný úvazek.

     

     

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Vymýšlím a vytvářím střihy, stříhám, kombinuji materiály, šiji, vyšívám, …
Říká se, že šaty dělaj člověka. Já s tím tak úplně nesouhlasím… :) Myslím si, že člověka dělá především charisma, to „něco“, co z něj vyzařuje. Mám pocit, že hodně záleží na tom, jak člověk umí své šaty nosit. A aby je uměl nosit, musí se v nich cítit skvěle. Musí to být „to jeho“. Ráda pozoruju lidi… A když potkám někoho, kdo umí své šaty nosit, což ještě podtrhne jeho charisma, je to nesmírná krása. Za takovým člověkem se ráda otočím, bez ohledu na to, zda se jedná o muže či ženu. :)
Když mi pak např. zákaznice napíše, že se v mých šatech cítí přenádherně a že už je nikdy nesundá, je to pro mne ten nejúžasnější pocit, ta největší motivace a hnací motor. To je jeden z hlavních důvodů, proč to u mě návrhářství a šití vyhrálo. :)

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
První přijde nápad… :) Někdy při pohledu na konkrétní látky, jindy se objeví jen tak (většinou před spaním) a mnohdy také vznikají modely spontánně při zpracovávání zbytků látek. To mě baví moc :) I proto, že v tomto případě se jedná o naprosto neopakovatelné originály.
Pak se pustím do tvorby střihu. Nový střih vždy první vytvářím ve své konfekční velikosti, abych si mohla otestovat, jak sedí. Přijde mi to tak přirozené. Je-li vše v pořádku, vytvořím střih i v dalších velikostech.
No a pak už stříhám, šiji, vyšívám, …

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý. Máte někoho takového?
Hodně spoléhám na svou intuici, vnitřní pocit…
Nové modely samozřejmě předvádím i své rodině, nicméně jejich názor neberu příliš vážně. Oni jsou totiž velice neobjektivní… Pořád mě chválí… :)
Pokud tedy potřebuji objektivní a konstruktivní kritiku, zeptám se kamarádky Viki. Ta se věnovala šití profesionálně mnoho let, je tedy i mou poradkyní, když si s něčím nevím rady, a troufám si říct, že je i mou karmickou sestrou. :)
A samozřejmě je pro mne také důležitý názor zákaznic, jejich zpětná vazba.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Jooo tak těch je moc. :) A vybrat jich jen několik je taaak těžké…
Víte, Fler je mým kreativním domovem. Spolu s ním se vyvíjím a rostu. :) Dohromady tedy, myslím, tvoříme jakousi kreativní rodinu. Ostatní tvůrce proto vnímám jako své „kreativní sourozence“. :)
Tak tedy:
ververdesign, respecto (babazinka), švambi, theresicka – protože tyhle holky miluju! Jsou nesmírně charismatické, osobité a šikovné. Obdivuji jejich tvorbu a fandím jim od chvíle, kdy jsem objevila Fler.
BOGY šmudltašky (Bogy – Janečková Petra) – protože je to moje „guru zero waste“. :) Neskutečně činorodá a pozitivní bytost uchvacující mě svou úžasnou energií.
Bohda, Kosí sestry, EMGE – protože s těmi už jsme překročili hranice… :) Tedy hranice Fleru :) Tyto „sourozence“ miluju „naživo“, zbožňuji jejich tvorbu, smysl pro humor a věřím, že spolu ještě něco spácháme. A bude to fakt velký a Fleeer. :)
danyla – protože ji považuji za „mistryni patchworku“.
DANTELY, AMA, Metudka, Human, alda – protože miluju jejich smysl pro detail, originalitu a preciznost.
Pupik's, Horse cottage, lister-senior, timika111, MaJas handmade, Czervotoč, MO.KA – protože to umí náramně se dřevem.
UHURU Boty, Jiří Svatoš – protože to umí náramně s botami. :)
design JM, Ululé, Therapy, Rockstone – protože jejich šperky jsou wow!
ČaRostřelec – protože když jsem viděla, jak tahle holka umí skvěle šít a jak ji to nesmírně baví, řekla jsem jí: „Hele a nechceš jít na Fler?“ …A tak je tady! :)
A protože mladším sourozencům se má pomáhat, tak: Diffabric, Zmechu, Dřevochmel, Nakytku, Snooffi BF, Květinové šperky, Jamikaa, ORDO ab CHAO, …
A kdo se mi sem nevlezl, na toho se můžete kouknout v mé sekci Oblíbení uživatelé… A pořád přibývají… :)

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Určitě některý z mých ručně vyšívaných… Třeba tento. Vyšívání je pro mne skvělý relax. Jedná se o mé originální ručně vyšívané aplikace, které jsou ale hodně časově náročné, takže se jim věnuji pouze během dlouhých zimních večerů… Nikdy jsem nic podobného nikde neviděla, tak proto. :)

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Nosím. Já vlastně začala šít, abych měla co na sebe. :) Tedy zpočátku jsem obšívala své děti. Když jsem získala jistotu a zkušenosti, začala jsem šít pro sebe a následně na Fler.
Ráda ale i nakupuji oblečení (a nejen to) tady na Fleru. ververdesign, respecto, švambi… Mám je ve skříni všechny. :)

Čemu se ráda věnujete ve svém volném čase, když netvoříte?
Užívám si:

  • Svých dětí, kterým neustále zakazuju, aby tak rychle rostly a ony mě vůbec neposlouchají…
  • Svého muže, se kterým se vzájemně formujeme, škádlíme i milujeme…
  • Svých rodičů, kterým jsem nesmírně vděčná za to, že mají velký podíl na tom, jaká jsem. :)
  • Své rodiny a přátel.

Ráda zvelebuji naši zahradu. Miluju rýpání se v hlíně, sázení, setí… Pořád něco nového vymýšlím a večer se s bolavými zády a s radostí dítěte kochám, jak to všechno krásně roste. :) Letos mi vyklíčil sibiřský cedr…a to je něco! Říkám mu Céďa. :)
A taky ráda čtu, ráda chodím na procházky, ráda pozoruji svět kolem sebe, někdy ráda lenoším…

Jak vypadá váš ideální den?
Za ideální považuji každý den, který mě něčím obohatí a někam posune. :)
A tak i dny, kdy se vše úplně nepovede, se mohou stát ideálními a hodnotnými. Protože věřím, že vše se děje z nějakého důvodu a i to špatné může být v konečném důsledku velkým darem…

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Nerada plánuju, ale ráda sním… :)
Tak např. bych se chtěla víc než obvykle věnovat zpracovávání zbytků. Více na toto téma se můžete dozvědět na mém blogu. V hlavě mám spoustu nápadů na nové střihy, ale… Nechte se překvapit :)