Svíčka je jedním z nejstarších světelných zdrojů a je využívána od pravěku – nejstarší kamenná miska na ztuhlý tuk, nalezená ve Francii, pochází z doby před 17 000 lety. Svíčky znaly i starověké kultury Předního východu a Mezopotámie. V Římě byla lojová svíčka běžným artiklem již ve 3. století před Kristem.

Svíčka se skládá z těla, knotu a případně i kalíšku. Nejčastěji válcovitý tvar těla se vyrábí z hořlavého materiálu (včelí vosk, lůj či jiný tuhý tuk – rybí, velrybí, parafín, stearin, svíčkový gel, ...) a knot je obvykle vyroben z textilu.

V průběhu historie se k výrobě svíčky používala celá škála nejrůznějších materiálů, z nichž některé byly širokým vrstvám nedostupné a tudíž známkou luxusu.

mihulli, Drobné čajování...

Lojové svíčky pro každého

Po celá tisíciletí byl nejdostupnějším a zároveň nejlevnějším materiálem na výrobu svíček lůj, nejčastěji skopový či hovězí. Vedle dostupnosti byla u tohoto zdroje světla určitou výhodou možnost vyrábět lojové svíčky přímo v domácnostech, ať už ze surového loje nebo za použití toho, jenž zbyl po svíčkách vyhořelých.

Velkou nevýhodou tohoto levného svítidla byl vedle nekvalitního světla i fakt, že lůj velmi rychle hořel a zároveň tyto svíčky často odporně smrděly.

Dřevokouzlo, Svícen Monori

Ačkoli se až do třetiny 19. století hledala řešení, jak lojové svíčky vylepšovat, žádný z objevů a receptur nepřinesl takový výsledek, aby mohla lojová svíčka konkurovat voskovici.

Voňavý včelí vosk

Již od starověku až do 19. století bylo zřejmé, že nejlepším materiálem na výrobu svíček je včelí vosk. Vždy byl však dostupný pouze v omezeném množství, a tedy nákladný. K osvětlování se proto používal jen mezi nejbohatšími vrstvami, pro významné události a církevní účely.

Ve středověku se z něj dokonce vyráběly i svíčky k měření času.

Mýdlárna ERDÉ, MEDOVÁ SVÍČKA bez parfemace

petals, Vysoké stolní svíčky ze včelího vosku - pár

gildrum, Adventní III - včelí vosk

Věděli jste o "vorvanině"??

Od 18. století se mimořádně kvalitní a zároveň mimořádně drahý vosk vyráběl z vorvaniny. Šlo o jemný tuk z lebeční kosti kytovců, získávaný jejich lovem.

Do této perleťové krystalické hmoty bylo třeba přidávat lůj, včelí vosk a později parafín, aby ji bylo možné takto zpracovávat. Takové svíčky se vedle své vysoké ceny vyznačovaly jasným plamenem a jejich hoření postrádalo jakýkoli zápach.

Dostupný parafín v souboji s petrolejem

Teprve objevem parafínu v průběhu první poloviny 19. století byl nalezen materiál, který byl dostupnější a lacinější než včelí vosk. Bohužel se tak stalo v době, kdy svíčkám začaly konkurovat petrolejové lampy a nástup nových osvětlovacích technologií – plynu a elektřiny – znamenal pro světelný zdroj, bez něhož se lidstvo po tisíciletí neobešlo, postupný útlum.

Beer Candle, Quick Cap 0,5 l - TMAVÝ MED A TABÁK

Moderně ze sójového vosku

Sójové svíčky jsou dnes pravděpodobně nejznámější a nejmodernější alternativou těch „ropných“ a těší se velké oblibě. Sójový vosk je 100% přírodní vosk ze sójových bobů, má bílou barvu, taje při nižších teplotách než včelí vosk a pracuje se s ním velmi snadno. Samozřejmostí je, že je netoxický, nekarcinogenní a lehce odbouratelný.

Sójové svíčky mají kromě své šetrnosti k přírodě jednu další velkou výhodu – jelikož je sójový vosk rozpustný ve vodě, v případě, že svíčku převrhnete a vylijete horký vosk na ubrus, vyčistíte ho pak mnohem snáze, než když takto převrhnete svíčku klasickou.

Nejčastěji se využívá při výrobě veganských nebo oblíbených masážních svíček.

Sójové svíčky hoří výrazně delší dobu než parafínové a jejich výroba je opravdu velmi jednoduchá. Přírodní vosk také skvěle udržuje vůni a nevyžaduje žádné další chemické složky, aby vůně krásně vynikla. Výsledkem je intenzivní aromatická svíčka, která uvolňuje voňavé esence souměrně a voní krásně, i když nehoří.

momen-ty, Sójová svíčka Lásková

Růžový květ, Sójová svíčka Růže se santalem a anýzem

BAHUSójová svíčka v českém porcelánu

V dnešní době se svíčky používají především pro dekorativní a dárkové účely nebo při církevních svátcích. Staly se nezbytným doplňkem romantických a slavnostních chvil v každodenním životě.

Lama Dílna, Sada na výrobu svíčky

Svíčky MATY´S, LEVANDULE - VELKÁ, ZDRAVÁ SVÍČKA MATY'S - 1.100g Vůně LEVANDULE Z PROVANCE

 

Dušičky - Památka zesnulých

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památka zesnulých či lidově Dušičky. Takto různě je nazýván svátek, který připadá na 2. listopadu, a je nerozlučně spjatý se světlem svíček. V tento den totiž zapalujeme na hřbitovech svíčky za naše blízké, kteří již nejsou mezi námi. 

aSnilek, Krystal černý - svíčka ze 100% včelího vosku

Andělská svíčkárnaČerná svíčka s přírodní silicí - válec 7 cm

Na rozdíl od řady jiných svátků jsou Dušičky tiché a posmutnělé. Zčásti za to může roční doba, kdy už většinou skončila barevná část podzimu a nastaly plískanice, nevlídné dny bez sluníčka se krátí a temná noc je dlouhá. 

Druhý důvod vychází ze samé podstaty Dušiček... ale možná to tak úplně být nemusí. Můžeme si připomenout to všechno dobré, radostné chvíle a vzpomínky, a vlastně i všechny ty úplně obyčejné situace. Poděkujme v duchu za společný čas, který nám byl dopřán. Není to vždy jednoduché, ale není lepší vzpomínat s úsměvem než se slzami v očích? ♥

Mydulienka, Světýlko ve tmě SRDCE ANDĚLA

 

Zažeňme chmury... světlem svíček ♥

Pokud na vás přesto s podzimem a Dušičkami padne splín, zkuste ho odehnat právě svíčkami. Jejich mihotavá světýlka, omamná vůně, rozlévající se bytem, k tomu horký nápoj... To by bylo, aby se ve vás nezažehla alespoň jiskřička optimismu!

Pojďte si tedy vybrat, která ze svíček na Fleru bude vaším novým balzámem pro duši...

Blanka Bernadetta, Hrníčkosvíčka "VÁNOČKA"

THE VERN, Macramé sójová svíčka XL / 500ml / Santal & Růže

bracketatelier, Dubové svícny sada

Čarokvítí, Svíčka "Jsem NA DOBRÉ VLNĚ"

Kylika, Svařené víno....čajová svíčka...přírodní....

ateliér K, Adventní sada...

SVÍCNY-VABIO, Adventní svícen ve stylu Old Wood

 

HomeHerbs, Procházka lesem - světlá velká

BCW, Betonový svícen Brucon sada růžová

Metudka, svícen

AESTA, Svíčka ve vinné lahvi 350 ml

CANDYSOAP, Sójová svíčka Podzimní N°3

HippoConcrete, Betonová svíčka - akvamarín Malá - 10 cm

decor-KA, SET MRÁČEK

Kouzelnahajovna, Svíce z přírodního vosku neparfémovaná bílá

SvíčkyM, Dvojitá spirála - Nebe ve větvích

Rozvoněno, Hodně štěstí - přírodní svíčka s rozmarýnem, 130 ml

  

Titulní foto: Vánoční....svíčka...přírodní.... od Kylika
Použité zdroje: Parafin-jericha.cz, Wikipedia, Alik.cz, Prahasviti.czVeynero.cz