Minimalismus jede na módní vlně. Prolíná se do všemožných odvětví a oborů, šperky jsou zasaženy zrovna tak. Minimalismu vládnou jednoduché linie, hladké tvary často geometrické, prostá myšlenka, geniální a naprosto precizní zpracování, protože zde se za nic neschováte. Prim tu hraje jednoduchost, účelnost, elegance, která si na nic nehraje.

Pro ty, kterým nic neříká přezdobenost, složitost a chaos hýřivých barev a tvarů, může myslím takový minimalistický luxusní kousek šperku dláždit cestičku k nalezení vlastního originálního stylu. Každá chceme být šik a mít šmrnc za každých okolností a takový osobní šperk, který nám neskonale sluší, vyjadřuje nás, podtrhuje naši osobnost a patří k nám jako oblíbený parfém nebo lodičky, je prostě výhra v loterii.

Že ještě ve vlastním stylu tápete? Tak pojďte nabrat inspiraci!

Stacy Armand je módní stylistka, koordinátorka velkých módních či uměleckých akcí a událostí, zajímá ji vše kolem módy, designu, umění a mimo jiné je také autorkou originálních kolekcí šperků. Žije a tvoří v New Yorku v části Brooklyn. Její šperky jsou mohutné, syrové a opravdu nepřehlédnutelné. Jsou převážně masivní, kovové, hrubé až industriální.
Unavena neustálým hledáním a kompromisy si začala navrhovat šperky sama. Používá hrubý kov, hodně zlata, stříbra a mědi. Její tvorba je minimalistická, inspirována moderní architekturou, vlivy různých kultur, jako je africká, asijská a původní indiánská. Její plány do budoucna jsou neustále na sobě pracovat, otevřít vlastní butik s módou a šperky na třech místech světa - v New Yorku, Londýně a v Japonsku, svou prací také podporovat pomocné vzdělávací programy na Haiti, odkud pochází její rodina.
Kdo jsou pro Stacy Armand ideální modelky? Lady Gaga, Heidi Klum nebo Scarlett Johansson. Její kolekce šperků vás nenechají v klidu a budete se divit, ale šperky jsou cenově dostupné pro každého.

Zdroj fotografií Fashionbombdaily.com

Fler tvůrkyně běloruského původu Nastassia Aleinikava představuje minimalismus ve šperku s lehkostí a hravostí sobě vlastní. Jejím materiálem je stříbro, barevné plexisklo, nerez ocel, ale i vzácná dřeva. Co by o své tvorbě řekla sama autorka?

"Šperky i brýle z mojí dílny se pohybují na pomezí osobního vyjádření a propojení s prapůvodním smyslem přirozenosti. Naplňují každý dílek dechu, každý švih pohybu, každý moment ´teď´ novým rozměrem, akcentují charakter nositele a rozlévají v něm nové pocity. Detaily doplňků v sobě nesou právě onen příběh, který je pro mnohé nepostřehnutelný a pro jiné zase tolik důležitý a naplňující. Nádech - výdech - odvaha - otevřít oči a přijmout sám sebe tak, jak chci jen já."

Tvorba Nastassiy Aleinikavy je rozprostřena mezi kvalitní decentní šperk a nevídané tvary a styly brýlí, které se dají naopak považovat za odvážné. Ve svých pracích čerpá jak ze své běloruské domoviny, tak z přírodních detailů či z kulturních odkazů, které se formují po staletí a jsou stále aktuální.

Jak sama autorka popisuje jednu ze svých nejoriginálnějších kolekcí Scandinavian Forest plnou lesních jahůdek, severských bažinných morušek, borůvek a dalších plodů lesa?

"Letní šimrání přichází s růžolící mlhou, která po kolena zahaluje to, co máme pod sebou, tajemství v trávě, plody lesa. První ranní zkoumání, první ranní slunce předvídá sladký den, mlha se mění v rosu a nezbyde z ní nic než pocit. Večery zas přicházejí déle, zato silněji, světlo se láme, spektrum ulehá do šedých odstínových končin, mlha znovu padá, pomalu u kotníků těžkne, halí a matní den. Dva niterné okamžiky, často si jich ani nevšimneš, ale jsou tu, dva body dávající mlhavý rámec horkým dnům, pocítíš to hlavně s hlavou v trávě. Když hledáš sám sebe a své kořeny."

Zdroj fotografií Fler a Nastassia Aleinikava

A ještě ukázka zmiňovaných brýlí, které jsou také autorčiným velkým tématem... Slovo brýle tu jaksi nestačí, každý kousek by se dal nazvat uměleckým předmětem se svým vlastním tajemným příběhem, který také jednotlivé brýle mají.

Zdroj fotografií Nastassia Aleinikava, autor fotografií: Vojtěch Veškrna

O tom, že slušivé šperky nemusejí být jen z drahých kovů, zlata, stříbra a drahokamů, přesvědčí španělské studio Papiroga. Lehoučké plexisklo, plíšky, jednoduché tvary, veselé zářivé barvy. Takový prototyp letního šperku, řekla bych...

 

Zdroj fotografií Papiroga a Pinterest

Ute Decker se narodila v Německu do rodiny vinařů, kde bylo vždy blízko i k umění. Jako žurnalistka a dokumentaristka pracovala všude možně po světě, až nakonec zakotvila v Londýně, kde dnes žije a pracuje a kde byla také oceněna výběrem do desítky nejlepších výrobců šperků v zemi. Její šperky jsou součástí výstav po celém světě a své zastoupení má i v nejednom muzeu v Británii i za hranicemi.
Pracuje s Fair trade zlatem z Peru, které pochází z prověřených zdrojů, s recyklovaným stříbrem a dalšími kovy. V její dílně vznikají velmi originální minimalistické šperky, inspirované různými etnickými skupinami. Jsou to často prostorově výrazné kusy, které mají hladké čisté linie, překvapivou variabilitu, nespornou eleganci a vytříbený styl. Člověk by až řekl, že jsou to někdy až sochy či umělecké objekty k obdivování. Ute Decker však kromě důsledně prověřených zdrojů použitého materiálu dbá na nositelnost veškerých jejích šperků a ozdob.   

Zdroj fotografií Designlimitededition.comUte Decker

Letizia Maggio se narodila v Itálii, studovala anglický jazyk a literaturu a svoji první kolekci šperků přivedla na svět roku 1990. Po absolvování mnoha keramických kurzů a workshopů si vybrala jako svoje materiály porcelán, zlato a stříbro. Její náhrdelníky, prsteny a náramky nepostrádají eleganci, hravost a vtip. Jak sama říká, porcelán ji nepřestal překvapovat a bavit, a na její tvorbě je to znát. 

Zdroj fotografií Dautor.ro

Na dřevo nesmíme zapomenout, jeden z nejstarších materiálů k výrobě ozdob a zkrášlování vůbec.

Paul Guillemette narozen v Montaně miluje přírodní materiály, kromě impozantních dřevěných šperků se pustil i do proutí, soch, nábytku. Recykluje materiály a vytváří z nich různé objekty, šperky a dekorace. Není mu cizí ani malování, má v oblibě kombinaci vícero technik.

Zdroj fotografií Pinterest

Yuki Kamiya z Japonska tvaruje stříbro, ohýbá dráty, pracuje s drahými kovy, minerály, perlami... Je to stále důmyslný minimalismus, který v tomto případě opravdu vynikne až na své nositelce, kterou elegantně obtočí jako zlatý nebo stříbrný had. Zajímavé jsou i navždy spojené nekonečné prsteny na dva prsty. Trochu šperky, trochu hravé hlavolamy...

 

Zdroj fotografií Yuki Kamiya

 

Šperkový minimalismus je oblíbený i mezi Fler tvůrci

Prsten AFINITY 2 od Tomáš Holub 2

Tana šperky - keramika/zlato od Tana

Náhrdelník lněný přírodní/žlutá od NA.LA.NE

Brož bílá "Modrá! A tečka." od Harpie

 Bílá od Haneri

OVÁ náramek půlkruh od OVÁ šperky

Betonový náhrdelník BET-N112 od Betoon

I LOVE GRAY II. lanová sada od ROPES

Long necklase od Permata

Šperkařský set "My Lady" zlato z betonu od Maky Beton

Řetízek s karmou (stříbrná) od Sofie Helénská

NÁUŠNICE Minimalistic 02 od Studio PES

m i n i m a l - Ag925 od Novalinda

Pyramida - výrazný pánský prsten od Anna Rei

Banánky od  Albicocca

Trubky fialové od cvok

Náramek SLIM 06 od Tomáš Holub 2

Minimalism prsten 7 od intimity

Náusnice "minimal dot3_kobalt" od van de mi

Trojúhelníky - náhrdelník od notasheep

JoJo náhrdelník od HRUBYsperk

Letokruhy od Drešperk

Pozlacený náhrdelník Square od Bead therapy

Kant / náhrdelník od fifle

L´adový bozk od Sylvia Gutierrez

Originální náušnice KEREN od Vika Mayzel Jewelry

Tří královsky modrá srdce od KVichova

Concrete fruit natur od Betonove.sperky

Wood balls - náramek od Tes&Jos

 

 

Úvodní foto a šperk: Stacy Armand