Rádio... posel dobrých i špatných zpráv. Dříve nepostradatelná spojka s okolním světem, dnes designový doplněk nebo retro dekorace, alespoň v našich končinách. Rádiové přijímače měnily podobu ruku v ruce s dobou stejně jako vše ostatní. Od rozložitých vyřezávaných almar až po miniatury do dlaně. Pojďme se v dnešní dramatické době naladit na veselejší vlnu a dopřejme si trochu odlehčeného pokoukání... :)

Zdroj Pinterest

Stará dřevěná klasika

Elegantní dřevěná skříňka, solidní materiály, řemeslné zpracování. Díky tomu můžeme rádiové přijímače staršího data obdivovat i dnes, i když už třeba nefunkční, stále mohou posloužit jako originální dekorativní prvek.

Zdroj Pinterest

Zdroj PinterestPinterest

 Zdroj Christmaspast

Retro je v módě

Ať už pravé pozůstatky z doby nedávno minulé nebo soudobý design, který si bere to nejlepší z minulosti i přítomnosti.

Retro máme rádi, je v něm trocha nostalgie, trocha dětství a hodně vzpomínek... Vzpomenete si na rádio z dětských let? Já ho úplně vidím před očima, stával na něm vypelichaný černý býček s lesklýma očima z korálků a černými kopýtky, tátův suvenýr ze Španělska, když sám byl ještě kluk...

Zdroj Pinterest

Vintage poklady

Zachovalá krása z let dávno minulých se dočkala označení vintage. Oblíbený styl, podle kterého si řada z nás zařizuje celé příbytky a chalupy. Vintage mohou být lehce "odrbané" poklady, které si právem zasloužily pečlivý repas, aby mohly dále sloužit a zdobit. Ne jinak je tomu u rádiových přijímačů.

Zdroj xdecor

Zdroj Pinterest

 

Zdroj Pinterest

Osmdesátky

Dnes jsou to už jen úsměvné vzpomínky, osmdesátky plné mrkváčů, halenek s ramenními vycpávkami, kokrhely vyčesanými nahoru, trvalá à la pudl na mámině hlavě. Pestrobarevné oční stíny, ledvinky, céčka, šeříkové voňavky, kamaše a šusťákové soupravy neonových barev. A taky kazeťáky!

Zdroj Pinterest

Zdroj Dailymail

Zdroj PinterestPinterest

Zdroj Pinterest

Každý, kdo vlastnil nějaký ten kazeťák, měl samozřejmě doma pořádnou sbírku kazet. Pamatujete to chrčení rychlého přehrávání dopředu na oblíbenou písničku, kterou si člověk pouštěl pořád a pořád dokola? Ručně popsané hřbety v poškrábaných obalech, posunování pásky na tužce, chrastění plastu při přehrabování kazet... ach.

Zdroj Pinterest

Lidé sbírají ledacos, obaly od čokolád, ubrousky, slony, sovy, minerály, konvičky, čarodějnice, ... nebo třeba 9voltové baterie do rádia. Tato sbírečka čítá tranzistorové baterie z Velké Británie, Japonska, USA nebo Taiwanu.

Zdroj Vintage 

Tranďák do každé rodiny

Tranzistorový přijímač - tranďák, malé přenosné rádio na cesty nebo třeba do koupelny na poličku. První tranzistory se objevily na trhu roku 1954 a získaly ihned velkou popularitu, daly se vzít všude s sebou a v dosahu rádiových vysílačů nám vesele skřehotaly na každém koupáku.

Zdroj Pinterest

Zdroj i.pinimg

 

Zdroj PinterestPinterest

Art Deco

Úporná snaha o vymanění se z tradičních uměleckých směrů, moderní zpracování, lehká elegance a originalita, to jsou aspekty, pro které byl meziválečný styl Art Deco dobře přijímán většinou a byl hodně oblíbený. Zasahoval převážně do interiérového designu, nábytku, doplňků, ale i malířství. Nevyhnul se ani rádiovým přijímačům.

Zdroj Pinterest

 Přeji nám všem co nejvíce pozitivních zpráv a buďte zdrávi!

Zdroj News

 

Haló, haló, jak mě slyšíte na Fleru?

Jasně, rádio není úplně hand-made záležitost, tedy určitě ne ve smyslu běžné produkce. Ale i tak Fler tvůrci na rádio a zvukem šířené vlny úplně nezapomněli a v sekci vintage najdete i pár muzejních kousků ;)

A kdoví, třeba se po dnešnímInspiromatu na Fleru vlny víc rozechvějí...

Kosmetička od Funny Goods

Kapesní rádio na velmi krátké vlny (VKV) od tuitui

Krabice na papírové kapesníky - Retro kazety od kupbezvadarek

Gramorádio TESLA Opereta od Kouzlo starých věcí

VU meter - barevná hudba od WoodJust 

 

Rádio, cca 40.léta od Kamenná Lishka

Vintage motiv - mikrofon od Foto Pavel

TESLA - 12x návod k údržbě na přístroje spotřebiče od návraty

Crazy world... od Alet

 Náušnice kazeta green blue/sulfur yellow od 3lobit

Pásek: Otevřená kazeta od kompot

Je tady váš Arnošt se svou diskotékou od Sígr

Velký tanečník - 25 x 25 cm od Faunia Design

Rambajs FM - triko s dlouhým rukávem od h-lucinka

Neposlouchám jen tak někoho od Little Rock Star

Positive vibes - autorský obrázek od Ethiriel

Magneťák brož od noninka

Černá kůže - magnetofonová kazeta 0124 od PAJA.obchůdek

Přírodní kůže - krotitel neposlušných kabílků od U Květky

Plakát - Osobní zvuková vlna - černobílá od esemka88

Šperkovnice velká Rádio RETRO od Manufatto1

 

 

 

Úvodní foto: Pinterest