Léto, prázdniny, dovolená... Pojďte se s námi vydat na výlet do lesa! Ale nebude to jen tak nějaký obyčejný les, nejdeme sbírat ani houby ani borůvky, zajímá nás dřevo. Nuda, říkáte? Kdepak, míříme do pravěkého lesa za zkamenělým dřevem!

Jak už název sám napovídá, jedná se o dřevo, které - lidově řečeno - zkamenělo. Odborníci tento proces nazývají cizím slovem fosilizace případně petrifikace dřeva. Tento proces dřevo mění v kámen, při kterém si kupodivu může zachovat svou původní strukturu jako letokruhy nebo suky na průřezu. Jde o jedinečný přírodou vytvořený trojrozměrný objekt pod zemským povrchem.

Studiem těchto zkamenělých rostlin se zabývá věda zvaná paleobotanika. Paleobotanici mohou použít ke svému určování rostlin například zrnka pylu, tvary listů, šišky, semena, výtrusy, které se také zachovávají v geologických vrstvách.

Zkamenělý kmen v Arizoně, foto: Patrick Poendl

Co bylo na počátku?

Můžeme říci, že na počátku byly vyšší rostliny, hlavně stromy, které se vyskytují na zemi již od prvohor a se kterými se můžeme setkat na svých lesních toulkách dodnes. Jsou třeba tvarem a vzrůstem od těch pradávných trochu odlišné, ale mají společné znaky. V paleobotanice, která se fosilními rostlinami zabývá, se rozdělují vyšší cévnaté rostliny na výtrusné a semenné, podle způsobu rozmnožování.

Z pradávných výtrusných rostlin připomínajících obrovské stromy jsou známé plavuně, přesličky a kapradiny. Z plavuní můžeme uvést například rod Lepidodendron známý z karbonu s kmeny o průměru až 2 metry. Přesličky mohly plavuním ve vzrůstu směle konkurovat, například rod Calamites rostl až do výšky 30 metrů a vyskytoval se od spodního karbonu až do spodního permu. Kapradiny nemusíme nikomu představovat, jsou známé od devonu až po dnešní dobu, jen ty prvohorní byly o trochu větší jako například rod Psaronius.

Pro lepší představu, jak to tu kdysi vypadalo, přidávám malbu karbonského tropického lesa od Jiřího Svobody, s podrobným popiskem přímo od autora.


Dominantu tvoří různé druhy stromovitých plavuní. Nevětvené olistěné kmeny patří mladým plavuním, u nichž se ještě nevytvořila koruna. Listnaté stromy při okrajích obrázku jsou kordaity. Malé, kapradinám podobné stromky v popředí jsou semenné kapradiny rodu Medullosa. Rekonstrukce vychází z pralesa zasypaného sopečným popelem a odkrytého na Rokycansku.

Všeobecně známým produktem fosilizačního procesu je i černé a hnědé uhlí, případně antracit, a proto není náhoda, že výskyt zkamenělých dřev bývá vázán i na tato ložiska. Zkamenělá dřeva však můžeme objevit i v naplaveninách řek, kam se dostaly při vyzdvižení sedimentů při horotvorných pohybech, následném zvětrávání a opětném usazení v korytu řeky. Takové nálezy jsou známé u nás například z koryta řeky Moravy u Strážnice.

Foto: Aleš Liška, zdroj: Itras.cz

Kde se vzalo?

Vznik zkamenělého dřeva probíhá pod povrchem, většinou v bažinách, kde je dřevo chráněno před vnějšími vlivy. Nedostatek kyslíku a působení minerálních vod pozvolna přeměňují rostlinu na kámen. Pokud nedojde k rozpadu organické hmoty, pak se může zachovat třeba kmen stromu ve své plné kráse. Někde se unikátně zachovaly celé zkamenělé lesy jako například v Arizoně. To, co vidíte na fotkách, jsou zkamenělé kmeny stromů v arizonském národním parku Petrified Forest.

Zdroj fotografií Pinterest

Krásně zachovalé zkamenělé stromy najdete také třeba na řeckém ostrově Lesbos.

Zdroj fotografií Pinterest

Zkamenělá kláda na pobřeží zálivu Curio Bay na Novém Zélandu.

Foto Wikipedie

Pro zajímavé nálezy nemusíte jezdit vůbec daleko, dle nejnovějších výzkumů se nejstarší Pompeje na světě nalézají v západních Čechách v okolí města Radnice. Výbuch sopky a následné přikrytí karbonského lesa vulkanickým popelem zde zakonzervoval tropický prales, který dnes může vydat svědectví o tehdejším ekosystému. Zkamenělá dřeva je však možné objevit na mnoha dalších lokalitách.

Rakovník

Chrášťany

Jesenice

Trutnov

Manětín

Stachov

Lišany, zdroj ukázek: Fosilní dřeva.cz

Při vašich letních toulkách můžete v Lounech navštívit muzeum Zkamenělý les, které vystavuje exempláře z oblasti Rakovníku, Slaného a Žatce. Významná naleziště se nacházejí také kolem Nové Paky.

Foto Louny.eu

Zkamenělý strom můžete obdivovat také v Městském muzeu Nová Paka v rámci expozice Klenotnice drahých kamenů.

Foto Českýrajdetem.cz

Psaronie, wolemie, gagáty

No a jaká že to vlastně dřeva můžeme nalézt v terénu, případně koupit od sběratelů? Název araukarit je obecně používán pro zkamenělé dřevo pocházející z mladších prvohor až druhohor a je odvozen od araukárie neboli blahočetu - jehličnanu, který možná znáte z dovolených v exotických krajinách jako Austrálie, Nový Zéland, Nová Kaledonie, Malajsie, případně z Jižní Ameriky. Můžete ho vidět i na evropských zahradách, případně v arboretech, kde by měl být dostatečně chráněn před vymrzáním.

Foto blahočet chilský Floranazahrade.cz

Předchůdce dnešní araukárie rostl už v jurských lesích a byl rozšířen po celém světě, takže fosilní zbytky lze nalézt i u nás.

Dalším překvapením, které nám jehličnany připravily, je v roce 1994 objevená wolemie nobilis, která byla nalezena u australského Sydney v pískovcových skalách. Jedná se o tzv. živoucí fosílii, tj. strom, který byl považován už za vyhynulý. Pokud byste chtěli tuto raritu poznat, můžete si skočit do botanické zahrady v Praze Tróji nebo do brněnské botanické zahrady, kde přebývá ve skleníku.

Wolemie - zdroj fotografií Wikipedia a Iucnredlist.org

Dalším často se vyskytujícím zástupcem zkamenělých stromů jsou kordaity, což byly stromy vysoké až 30 m s dutými kmeny o průměru i 50 cm, které byly u nás nalezeny například v Radnické pánvi. Tento zástupce nahosemenných rostlin končí svůj život ve starších druhohorách.

 

3D model Renderosity.com, kresba Botanika

Psaronie je také zkamenělým stromem. Jedná se vlastně o prvohorní kapradinu. Její dnešní následovníci jsou také viděni převážně v tropických a subtropických oblastech.

Zkamenělá Psaronie s krásnou kresbou...

Zdroj Vesmír.cz a Zkamenělá dřeva

"Černý jantar"

Zajímavostí mezi zkamenělinami vzniklými ze dřeva stromů jsou tzv. gagáty, někdy nazývané také černým jantarem. Jsou to černé až tmavě hnědé kameny, které vznikaly dlouhodobým rozkladem dřeva za vyšších tlaků. Jsou složením podobné hnědému uhlí a hoří!

Dříve se s oblibou používaly hlavně k výrobě smutečních šperků.

Smuteční brož z gagátu, 19. století. Fotografie: Detlef Thomas, foto: Wikipedia

Kousek surového gagátu, foto: Wikipedia

Prsteny z gagátu v moderním pojetí. Autorka Neva Balnikova, foto: Flickr.com

Originální šperky z černého gagátu, ručně zpracované a broušené, kombinované se zlatem, Swarowski krystaly, ale i diamanty vyrábí i Jacqueline Cullen.

 

Zdroj fotografií Jacqueline Cullen

"Švartnový náramky jak smůla černý..."

Na konec můžeme zmínit i švartnu neboli sapropelit, která je gagátu podobná a používali ji staří Keltové k výrobě černých náramků.

Ta však nevzniká ze dřeva stromů, ale rozkladem odumřelých vodních organismů. Nálezy švartny jsou známé i z našeho území.

Foto Historie jinak.cz

Když se dřevo vyleští

Zkamenělá dřeva svou kresbou, ať už vybroušená nebo v původním tvaru, jsou krásnou dekorací pro milovníky přírodních materiálů. Po vyleštění se objeví nádherné struktury a barvy, které dřevu dodaly chemické prvky, jež se při jeho vzniku vyskytovaly:

  • Černou barvu má na svědomí uhlík,
  • oxidy železa barví dřevo do červena, žluta nebo do hněda,
  • mangan do růžova,
  • měď, kobalt, případně chrom do zelena nebo modra. 

Mix zkamenělých leštěných dřev z celého světa, zdroj Pinterest

Leštěná dřeva jsou oblíbeným materiálem hlavně pro šperkaře. Lze je skvěle kombinovat s mědí, cínem, kůží, korálky a dalšími materiály. Žádné dva kameny na světě nejsou stejné, každý je jedinečný originál.

Zdroj Foxlark

Zdroj Hodgepodgerie.com

Zdroj Jeff Fulkerson - Studio JSD

Zdroj Pinterest, autorka Agnesa, Ukrajina

Náhrdelník mix zkamenělých leštěných dřev, mořských korálů, stříbra, polodrahokamů, perel, fosílií, Allison Bellows

Zkamenělá dřeva našla využití také v akvaristice, neboť ve vodě vydrží dlouho krásná a jsou o dost trvanlivější než obyčejné dřevo.

Zdroj fotografií Almanac.charmlab.org

Mýty a pověry

Jako ostatním drahým kamenům byla i gagátu připisována magická moc. Římané věřili, že plaší hady. Vařený s vínem měl léčit bolesti zubů, byl doporučován jako ochrana před nočními můrami, přízraky, inkuby a sukuby. Také se věřilo, že je účinný při léčbě ženských chorob a tuberkulózy.

Dnešní mágové ho doporučují na léčbu dolních končetin a při psychických potížích... nemáte chuť to vyzkoušet?

Hlavně bych chtěla vidět, jak ten gagát hoří...

 

A co Fler tvůrci, umí?

Měla jsem trochu obavy, abych našla na Fleru pro naše téma dost inspirace, ale obavy byly zbytečné, posuďte sami.

Samá luxusní leštěná dřeva a gagáty, zasazené v kovu, oplétané, cínované, krása střídá nádheru...

Zkamenělý od KamilaL

Kapka zkamenělého dřeva od sebastian pozo

Náhrdelník Amazonas od Saraswati

In the middle of wood od Abraka Gabra

Náhrdelník se zkamenělým dřevem od LENKA BLAZA

Srdce horníka - Mochyne a gagát od Nature in drop

Gagát s kabošony z pravého korálu z dílny KREDUM CZ

dřevěný - araukarit od KamilaL

S vůní čokolády od machichi

Náramek ze zkamenělého dřeva od Probuď se

Giltorro - Zkamenělé dřevo od Galholka

JEDNODUCHÝ NÁRAMEK SE ZKAMENĚLÝM DŘEVEM od flaming-star

..ViCToRia .. náhrdelník od JaninaVoda

Ochránce námořníků od Woolf

Pánský náramek - dřevo+araukarit od Lululi

Černobílá od Šperky MONA - cínované

 Náhrdelník se zkamenělým dřevem "Bříza" od mischka

Silver Talons od QAA

Měděný kámen - minerálový náramek od Khaki

Kromě od Safari

Brouček od HanyJewelery

Dřevo se listem odívá od Jíťa Pfau-Polák

Přívěsek ze zkamenělého dřeva od Šutrárna u Brigid

Zkamenělé dřevo, Madagaskar od Český ráj

Posel z dávnověku (araukarit a hadí oko) od almabe

Togaga - topaz v gagátu od Hani

Náramek Večernice od SiHa svět

 

 

Zdroje: Encyklopedie zkamenělin - Martin Ivanov, Stanislava Hrdličková, Růžena Gregorová, Wikipedie

Autorky článku: Radomíra Šmikmátorová, Michala Šmikmátorová