Také si vozíte z každé dovolené od moře pytel písku, dřívek a mušlí, které se jednou budou zaručeně na něco hodit? Jednou... až bude ehm čas, místo, kam to dát, chuť, nápad... Znám to dobře, mám několik kilo mušlí, dřívek, písku, parůžků, kamínků a sklíček. Všechno se mi jednou bude moc hodit nebo budu mít pěknou památku. No, tak prozatím jsem to všechno úspěšně už několikrát přestěhovala z několika bytů a stále na svůj čas, chuť a nápad, co s tím vymyslet, čekám. Místo už by bylo. Tak snad brzy klapne i ten zbytek. S radostí jsem se pustila do sestavování tohoto vyplaveného přímořského inspiromatu a snad se bude líbit i vám.

Ať už vás čeká prázdninová cesta k moři nebo jen chcete provětrat šuplíky a skříně a něco s těmi všemi mušlemi, ježky a sklíčky udělat, právě k vám připlouvá vlna inspirace...

Jeffro ze západního pobřeží

Jeffa Uittro neboli Jeffra najdete nejspíše někde na pobřeží vršícího hromadu pokroucených větví a kořenů v okolí městečka Tokeland, kde žije, pracuje a tvoří. Toto poetické místo leží na západním pobřeží státu Washington omývaném Tichým oceánem. Pokud nebude zrovna opracovávat nějaký kmen vyvržený mořem na pláž, bude nejspíš někde v blízkých kopcích Willapa Hills sbírat různé zajímavě tvarované kořeny a větve, které by se mu hodily na nějakou z jeho dřevěných soch, křesel, jako čelo k posteli nebo ke zvířecí figuře.

Se dřevem pracuje od střední školy a časem si sám vypracoval velmi originální styl. Každý kus je neopakovatelný. Některé výtvory sestavuje pro své zákazníky v místě jejich bydliště. Není výjimkou, že cestuje se svým dřevěným nákladem od Aljašky až po Hawai. Monstrózní dřevěná křesla jako z pohádky, koňské hlavy a celé postavy, ale i originální dřevěná průčelí a nábytek, to všechno je tvořeno z naplaveného opracovaného dřeva. Zajímavé je i jeho pracovní nářadí, které si z velké části vyrábí také sám. 


Zdroj fotografií Jeffrouitto.com

Sklíčka z Atlantiku a Rebecca Long

Hladkých omletých sklíček je po plážích dostatek, chce to jen bystré oči a koukat na přímořských procházkách pod nohy. Při troše štěstí najdete i pěkně barevné kousky. Moře je neustálým převalováním vlnami po písku a kamenech krásně obrousí do hladka, zmatní jejich povrch a už je jen na vás, co s nimi provedete.

Rebecca Long je kreativní maminka s malou dcerkou, která žije a tvoří na pobřeží Atlantického oceánu v americkém státě Massachusetts. Každý den vyráží na procházku s dcerkou a se psem a přináší domů poklady v podobě mušlí, dřívek a barevných sklíček vyplavených mořem. Z nich potom tvoří krásné prostorové zvonkohry, obrázky, jednoduché šperky a drobné dekorace.

A toto je ona pláž, ze které pochází každodenní skleněné poklady...

Zdroj fotografií Rubbishrevival.com

Mušlové mozaiky Svetlany Ivanchenko

Tato ukrajinská umělkyně se narodila na pobřeží Černého moře ve městě Jalta. Za svůj výtvarný materiál si vybrala mušle a mořský písek a dokáže z nich poskládat neuvěřitelné věci.

Obrazy úctyhodných rozměrů tvoří tisíce mušliček nejrůznějších tvarů a barev. Dnes žije a tvoří v Dněpropetrovsku a její mušlové mozaiky obohatily soukromé sbírky na Ukrajině, v Rusku, Německu nebo třeba v Izraeli.

Zdroj fotografií Amusingplanet.comPinterest

Bludný holanďan Eric Cremers

Eric Cremers se narodil v roce 1953 v nejstarším městě Holandska Maastrichtu, které se rozkládá po obou březích řeky Mázy. 27 let byl učitelem výtvarné výchovy na střední škole, než se rozhodnul přesunout společně se svojí ženou na jeden z holandských ostrovů v Karibském moři s názvem Bonaire. Ericova specialita jsou propracované koláže a asambláže různých domečků, lidských obydlí, slamů a vesnic všemožných etnických skupin celého světa. Díky cestování nasbíral nekonečnou inspiraci a svoje zážitky a zkušenosti převádí do svého umění.

Materiálem jsou mu naplavená dřeva, dráty, provazy, ale i kartóny, kusy pytlů či textilu. Vše nachází při svých karibských toulkách a posbíraný materiál recykluje originálním způsobem ve fascinující výtvory.

Zdroj fotografií Ericcremers.exto.orgPinterest

Přístavní nostalgie Tildy´s Room

A ještě jednou domečky, tentokrát takové zmenšeniny, nostalgické rybářské a pobřežní stavby a budky s lodičkami a zábradlíčky z provazů. Karen tvoří své přímořské domečky také z naplavených dřev, desek, plechů a provazů a inspiraci čerpá ze svých dlouholetých pobytů v Austrálii, na Bermudách a bezpochyby z jejího současného domova v britském Yorkshiru.

Ráda spojuje všechny svoje dovednosti, malování, vyšívání, koláže. Svoje tvoření měla vždy jako zajímavý koníček. Ráda jezdí prodávat své výrobky na různé rukodělné jarmarky.

Zdroj fotografií Tildysroom.co.uk

 

A teď pár tipů, co si počít s poklady od moře.

Vyplavené dřevo, sklíčka, lahvičky, mušle, každý máme doma někde zastrčené tyto suvenýry z cest. Třeba vás následující tipy inspirují, oprášíte svoji sbírku a pustíte se do tvoření.


Zdroj fotografií Pinterest

Pokud letos k nějakému tomu moři máte namířeno, třeba budete mít štěstí na zajímavý úlovek v podobě krásných velkých mušlí. Ty nemusejí zůstat zastrčené v šuplíku, ale můžete z nich vyrobit origo desky vašeho prázdninového deníku. No dobře, nazývejme to deníčkem v mušlových destičkách :-).

Zdroj Pinterest

 

Fler do moře zamilovaný

I na Fleru vyplavala spousta zajímavých mušlových a přímořských pokladů. Je vidět, že nejsem sama, kdo má od moře pokaždé půlku batohu s pískem a mušlemi... to se přece bude jednou na něco hodit! ... :-))

Nový Zéland mušle II (20x30 cm) od anisc

Bohémská koruna pro mořskou královnu od Čarbičková Bijoux

Z mořské pěny... od Justka

Post Apocalyptic jewel od Lenka Blaza

Innocenza od Vrzina1

Bylo a bude od Vendulane

Poklady z moře od ZJ-art

Dávno... - závěs z fosilní lasturky od Jíťa Pfau-Polák

Kytice oceánu (Mušle) - brož od cerna kosice

Jedu k moři od ladenka

Dovolená v Chorvatsku od Petrucci

Věnec s mořským nádechem od Holubka

Mořská větrohra/závěs od Yahoodka.

Soutache náušnice mušle v tyrkysu od Creative Nicol

Kolekce "Mořské poklady" od olena.n

Mořský ježek od Milena Kaprálová

Lesní ovoce - náhrdelník od Sněženka

Náhrdelník...Cesta do Pravěku od olena.n

Mušle nebo kámen od JiPe

585/14k zlatý prsten mušle od soamijewelry

Rejnok větší od N A T Á L I E

Vzpomínky na Anglii III od hanyzkaL

S vůní moře 1 od Moana floristika

Svatební kytice Laguna od kultdesign

Tiger Warrior od Leela

Eliščiny veselé korále č.6 jedeme od moře od elabart

Rybářská loď připravená vyrazit, Zanzibar od Ekrystia

Pro letní dny od neverlandfairy

mušličky a hvězdy od Flowers and More

Rak poustevníček - kovaný od Alchifer

Lovkyně perel od Jitka Brožová

Vorvaň - miniatura (driftwood) od lister-senior

Driftwood svícen s otisky a ptáčkem od Lettuce

U moře (XXL) od Vladimír Jeniš

Dům u moře 2 od A150W5KEY

Zvonkohra91 od Kronmon74 Monika Kronďáková

Dřevěná krabička - domečky I od AMA

 

Píseň moře I. od KBart

Mušličkové od BABÁČ

10 000 mil pod mořem od matamity

Mušlovky od Útulek Lesan

Náušnice PŘÍLIV, s lávovým kamenem od Deny-J71

 

Závan moře od vera dekor

Princess of the sea od Nef

Fascinátor lodička modrá od raduha