V naší první třídě chtělo být námořníkem alespoň pět kluků (dnes by, hádám, převažovalo spíše povolání jůůtůůber). Voda nás láká od nepaměti, teda alespoň ty, kteří z ní nemají strach, což jsem zjistila, že není výjimkou ani v dospělém věku. Všechno to plachtění na moři, sjíždění divokých řek i pádlování přes klidnou vodu má punc romantiky a svobody s kulisami krásné přírody a je to většinou i psychický relax, pokud tedy zrovna nesjíždíte nějaké hromové peřeje, kde zákonitě musí stříkat adrenalin široko daleko.

Nevím, jak to mají přesně dnešní školáci, ale za nás se četly Verneovky a třeba Patnáctiletý kapitán nebo Dva roky prázdnin byly knížky, se kterými člověk na moři zažíval obrovská dobrodružství téměř naživo. Škoda, že současné děti s knížkou a baterkou pod peřinou asi už nenačapáte...

Zdroj Besthdwallpaper

Vzhůru na palubu!

Věděli jste, že každých pět let se v Amsterdamu koná velkolepá přehlídka lodí, největší svého druhu na světě? Na Sail Amsterdam připlují na jeden srpnový týden tisíce plachetnic, motorových lodí, parníků, katamaránů a jachet od těch nejmodernějších až po historické veterány. První přehlídka se tu konala v roce 1975 k 700. výročí založení města Amsterdam a již po prvním ročníku se akce stala tak populární, že se od té doby po pěti letech pravidelně opakuje.

Tedy až do letoška, letošní ročník je bohužel kvůli známým důvodům odvolán a všechny síly organizátorů se nyní upínají k roku 2025. Docela mě láká se tam zajet podívat. Spousty lodí si můžete nejen hodně zblízka prohlédnout, ale také prolézt, je to jedna velká show s bohatým doprovodným programem i pro děti, ohňostroj, koncerty přímo na palubách lodí, rekonstrukce námořních bitev...

Zdroj Coolandcrazythings, Sail.nl

Stylový spinakr

Co že je to spinakr? Je to velká lodní plachta na plachetnici z lehkého, ale velmi pevného materiálu, která se používá při plavbě po větru a při bočním větru. Spinakry mohou mít pravidelný nebo nepravidelný tvar a připomínají rozvinutý padák. Řada firem se specializuje na speciální potisky těchto plachet na míru, což je vzhledem k námaze materiálu docela věda. Ale zase je to opravdu krása...

 

Zdroj Boatinternational

Zdroj Pinterest

Zdroj Pinterest

Zdroj Perininavi

Tu vodáckou holku si na věky nech...

Ahoooj! Pojďme na skok domů, vodáci a vodačky tvoří v Česku početnou skupinu aktivních či rekreačních nadšenců splavování klidných či divokých vodních toků. Ať už nasednou do kánoe, raftu, kajaku nebo pálavy, bez vody si nedokážou představit léto a nenechají si ujít jedinou příležitost naložit svou loď na auto, sbalit věci do sudu, obléci přes plavky pruhované triko a vyrazit.

Zdroj Kudyznudy.cz

Zdroj Padler

Zdroj Fler

Zdroj Fler

Zdroj Fler

Zdroj Fler

Zdroj Fler

Zdroj Fler

Zdroj Fler

Po Nilu s Poirotem

Mám sen uskutečnit jednou plavbu lodí po Nilu, jako za časů Agathy Christie. Ta v jednom ze svých detektivních příběhů vyslala svého slavného detektiva Hercule Poirota na takovou plavbu a nechala ho tam vyšetřovat další tajemný zločin. Bez zločinu bych se obešla, ale výprava na takovém historickém plavidle po druhém nejdelším veletoku světa by se mi zamlouvala. Mám to v šuplíčku - plány na později. Tak třeba se zadaří.

Zdroj Steppestravel

Zdroj Vitabrevis

Zdroj Reddit

Za inspirací do kajut

Stejně jako každý člověk, místo, věc, tak i loď má svůj jedinečný příběh. Vallejo sloužila mezi léty 1898 až 1947 jako klasické přepravní ferry v San Franciscu. Od roku 1949 byla loď ukotvena francouzským umělcem Jeanem Vardou a od té doby se stala útočištěm, inspirací i domovem řady umělců a je tomu tak dodnes.

Mezi její slavné obyvatele patřili Jack Kerouac, francouzská scenáristka, režisérka a dokumentaristka Agnès Vardová nebo Maya Angelou, americká spisovatelka, básnířka, scenáristka, filmová producentka... V dnešní době si Vallejo za svůj přechodný domov vybírá módní návrhář, malíř, ilustrátor, spisovatelka nebo třeba textilní designérka. Není divu, že mezi obyvateli vznikají i zajímavé spolupráce, je jich tu totiž většinou cca 5 najednou, aby studnice vzájemné inspirace nikdy nevyschnula.

Zdroj Josephgreco.weebly.com, foto: Joseph Greco

Zdroj Artsy.net, foto: Erea Azurmendi

Zdroj Flowmagazine.com

 

Kotvíme na Fleru

Plavčíku, vyhoď kotvu! Stavíme v klidné a bezpečné zátoce v divoké bouři kreativní inspirace. Naši tvůrci mají vodu, lodě, bárky, čluny, plachetnice a vůbec celou tu romantiku s vodním živlem spojenou ve velké oblibě...

Plachetnice od Aquarellica

buttonek, brož, kotva od Janíšino

Tahací loutka - Kapitán Sardinka od jeedesign

Kapitánské tričko všechny dětské velikosti od jokersol

Loďka. přání a obrázek 2v1 od Jitka Zajíčková

Baťůžek (námořnický) od Ammyla

"Pepa" od Los Makinos

Přání VELKÉ - Vodáci od Hanunka

Brož PLAVU V TOM! od le_tro

Podvečer u řeky Hudson od Paradise

Kapitán od RS photogallery

Parník kolesový II od Vespula

Černé náušnice aneb Zakotveno, kapitáne od Děláme originály

Holiday season od Circus mind

Červené námořnické prodloužené - vel. XS od Stromli

Parník papírový od Sokino

Vodácká mikina malovaná vel. L od ivcatko

Tabulky! Dámské námořnické tričko s bublinou od Natyris

Námořnické šaty za krk (vel.36-38-40) od GeorgianaQuaint

Vintage plakát Cunard od Artaban1

Klidné moře od Art Vero

Záložka do knihy Sea od de Amor

La Pinta od LuciášZ

Námořnické náušnice od Škutypa

Voskovaný ubrousek S - pádla od bee.Markee

432. Londýn v červené od Overtherainbow

Loď od JanaJitřenka

Na vodě od Sylvie Muselová

Vítr do plachet od Verunoid

Police - loďka od UNLIMITED DESIGN

Tabule - Parník od Majestick

Námořník od balů

Lodě od sasulkape

 Šaty modrobílý proužek od Rock&Rolla

Dočasné tetování - Námořnické od Kresky

Parley, Jacku od Amato

Dřevěná kotva od Gregiho dílna

 

 

 

Úvodní foto:  jeedesign