Náš domov, pracovní prostory, čekárna u zubaře, taneční sál, hotelová recepce, kavárna nebo třeba noční bar, kam chodíme na skleničku, si logicky žádá vhodné osvětlení. Není to jen tak zvolit něco, co bude funkční a navíc estetické, výkonné a současně nevyplázneme majlant za elektřinu. Vybrat ta správná svítidla je nelehký úkol a je to asi i důvod, proč mnohdy po dokončení renovace či výstavby zůstávají ze stropů viset žárovky na cancouru drátu a vyčítavě čekají dlouhé měsíce, než jejich místo nahradí nějaké to vyvolené svítidlo.

Tedy u nás doma je tomu přesně tak. Téměř vše hotovo, zrekonstruováno, zařízeno, i květiny, koberečky, psí pelech a bedna na hračky mají dávno svoje místo, ale dráty se žárovkami drze trčí ze stropů dál...

Autor: Jakub Velínský, zdroj Jakubvelinsky.cz

Pojďme se tedy spolu podívat, čím by se dal všechen ten chaos nahradit :)

Brooklynský designér Richard Clarkson vymyslel a úspěšně zrealizoval originální designové svítidlo v podobě interaktivního mraku, který nejen svítí, bliká, září nebo jen mihotavě mžourá, ale také hraje a v některých variantách se i pohybuje.

Skoro se až zdá, že něco, co vám svítí do talíře, vytvoří doma pěknou atmosféru nebo romantickou kulisu, zaujme a pobaví hosty, uspí dítě příjemnou hudbou... je až škoda nazývat jen nějakou lampou nebo lustrem, pasovala bych to na platného člena domácnosti.

Zdroj Newatlas

Zdroj: Fubiz. Levitující mrak v akci ZDE.

Studio designérky Roxy Russell sídlí v Los Angeles a se svojí kolekcí svítidel medúzy upozorňuje na problém zamoření oceánů plasty, které se ve všech světových vodách vznášejí stejně jako medúzy.

Svítidla jsou vyrobena z recyklovaného plastu a celý proces výroby včetně balení a posílání zákazníkům klade důraz na recyklaci, co nejmenší možný odpad a šetrnost k planetě. Část výdělků z tohoto projektu jde také na ochranu životního prostředí.

Zdroj Roxyrussell, Sheknows

Pia Wüstenberg je dcera finské mámy a německého táty, narozená na severu Německa. Vyrůstala s bratrem a sestrou domovem jak v Německu, tak ve Finsku. Svá umělecká studia skla, keramiky, kovu jela dokončit do Anglie. Následoval design nábytku. Zaujala ji práce se dřevem, které kombinovala s dalšími materiály.

Svoji vlastní značku a design vytvořila při pobytu ve finské Karélii. Nyní úspěšně tvoří zpět v Německu. Kombinuje sklo (převážně z českých zdrojů), oblíbené dřevo, papír, beton a další materiály a vytváří vskutku originální produkty. 

Skleněná stínidla kombinuje s vysoustruženými korálky z recyklovaného papíru.

Zdroj Piadesign

Hugo a Teresa z portugalského Lisabonu spustili v roce 2016 výrobu hravých prostorových origami lamp a stínidel.

Proč hravých? Protože si před prvním zažehnutím musíte nejprve svoji zvířecí lampičku podle návodu sami složit

Zdroj Owlpaperlamps

Pieke Bergmans a její, ehm jak to nazvat, rozteklé žárovky? Unikátní designérský počin, kterým na sebe v roce 2008 poprvé upozornila tato holandská umělkyně, měl hned velký úspěch a schytal vlnu pozornosti.

Pieke s oblibou používá obyčejné věci denní potřeby a dává jim nové nečekané souvislosti a kombinace.

Zdroj Piekebergmans.comDreamoutloud.stedelijk

Enzo Catellani (Lombardie, Itálie), to je to nejlepší z italského designu, zvláště v oblasti svítidel. Kombinace italského designu, poctivé řemeslné práce, experimentování s materiály, nejnovější technologie a špičková kvalita provedení drží stále značku Catellani & Smith na špici.

Vypráví se příběh, jak Enzo Catellani jednoho krásného dne potkal anglického gentlemana, inženýra Logana Smithe, a z tohoto náhodného setkání vzešla jejich jedinečná spolupráce. Pravdou je, že za značkou Catellani & Smith stojí od počátku výroby roku 1989 pouze první jmenovaný a Logan Smith byl Enzův oblíbený jezdecký kůň. Tímto vtípkem se zřejmě baví dodnes... :)

Zdroj Catellanismith

Zdroj Pinterest

Designéři Francisco Gomez Paz (Itálie) a Daniel Rybakken (Norsko) se úspěšně popasovali s vytvořením svítidel pro značku Luceplan (designová italská svítidla). Jejich úkol byl nelehký, ale o to zajímavější, LED technologie, což bylo zadání, poskytuje nezměrné možnosti kreativního ztvárnění osvětlení, je ekologická, výkonná a úsporná.

LED světelný zdroj se nezahřívá na povrchu, je bezhlučný, recyklovatelný, odolný a nevadí mu časté spínání a vypínání. Za pár let jistě zcela nahradí klasické žárovky. Lustr Mesh z LED světýlek a ocelových vláken, autor: Francisco Gomez Paz.

Koule z foukaného skla v bílém a pokovaném provedení připomínají šišku nebo snad artyčok... název Stochastic, autor: Daniel Rybakken.

Zdroj Dezeen

Kristýna Pojerová, mladá designérka, která se umístila na třetím místě v kategorii Objev roku 2011 na soutěži Czech Grand Design.

Studentka ateliéru Sklo na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze byla nominována za světlo Skleník, které kombinuje světlo s malou osobní zahrádkou na pěstování bylinek v městském bytě. 

Zdroj Designboom

Thyra Hilden a Pio Dia, dánské designérské duo, které pomocí 3D tisku vytváří neuvěřitelná svítidla z říše snů.

Hra světla a stínů působí až strašidelným dojmem temného lesa plného nadpřirozených bytostí...

Zdroj 3dprintingindustry

Renata Sponn, autorka krásných dřevěných stínidel z polské Varšavy. První lampy vyráběla pro členy rodiny a přátele, později se pustila do výroby ve větším a slaví úspěchy.

Dřevo nikdy neomrzí, nevyjde z módy, bude vždy připomínat v našich domovech kus přírody, což nám dělá dobře.

Zdroj En.sponndesign

Mathieu Matégot byl maďarský designér a architekt, kterého nemůžeme vynechat. Po studiích umění a architektury přesídlil roku 1931 do Francie, kde po službě ve francouzské armádě začal v Paříži tvořit ručně dělaný nábytek a také samozřejmě svítidla.

Snad jako první začal používat v nábytku kombinaci kovových trubek a perforovaných plátů. Technologii zpracování si nechal také patentovat a stala se typickým znakem jeho výrobků. Jeho nadčasové kousky myslím mají co říci i dnes. Zemřel v roce 2001.

Zdroj Danishdesignco, Futureantiques

Avaro Catalan de Ocón je španělský designér, který se stal součástí projektu psycholožky a aktivistky v Jižní Americe Hélène le Drogou.

Ochrana životního prostředí a pomoc domorodým obyvatelům ve vyloučených lokalitách se krásně spojila díky Avarově nápadu. Ten vymyslel způsob, jak účelně recyklovat PET lahve, které jsou velkým ekologickým problémem. PET lahve se tam v několika komunitách používají od roku 2012 k výrobě originálních stínidel. Úspěšný projekt se v současné době rozšířil i do dalších zemí (Chile, Etiopie, Austrálie), kde pomáhá přírodě i lidem.

Zdroj Blogremobilia, Designboom

A na závěr trocha tradiční elegance v moderním hávu, útulna a hřejivého pohodlí od anglických Pooky. Nejvyšší kvalita zpracování vybraných látek, originální styl, nekonečně možností lamp, lustrů, stolních lampiček i nástěnných svítidel na výběr...

 

Zdroj Pooky

 

A jak nám svítí Fler?

Šéfredaktorka Helena tu nedávno vystavila pěknou statistiku s počty prodejců a vystavených kusů výrobků. Pokud by někdo tápal a cítil se v té záplavě kreativity zmatený a nejistý, může si na to nyní pěkně posvítit!

Book Lamp od Matěj Ryant

MojeLampa CYLINDER BaW od Mojelampa

Stínítko na lampu Sýkorky - stolní/stropní od Madeforbaby

Originálne stolové drevené svietidlo Rocket od odistudio

Závěsné svítidlo Sheet od akjalab

Lanový lustr lněný od NA.LA.NE

Lustr Luminance velký od HanaJirků

Lustr Jungle Raindrops od Jungle Home

Ptačí hnízdo od Aris

Lustr Lumen Industrial I. od Jindřich a Rudolf

Chcete-li být industriální (lustr) od ZitaN

renovovaný chromovaný lustr od Romkey

rozzářený lustr z vlastnoručně vyrobených skleněných kroužků od recysklo

Šaman - stojací lampa s malovanou podnoží od janas.original

Lampa od Tomáš Sajvera

"Zářivé kapradí"...stínidlo od NaVlně

ZeměKoule lampička od macioza

Lampa " Svítá " od keramikas

Stínidlo FISH 20 x 18 cm od stepansliva

Stínítko BIKE II od Stínítka

Stínidlo CAMPANULA LINOCUT od Sadako

Stylová polohovací lampa od decentart

...lampa - pistáciová.... od Ika Anderlová

Lampička - červené listí od Viola

Tiffany lampa "Paví II." od skloplus

lampa - kostka od jarda rejzek

Lampa Leaf od MooDoo

kovová Stojací lampa III od Kovářství S

Stínidlo ZIGZAG 20 x 18 cm od stepansliva

Závěsné svítidlo Neokubista od VJEM

Lampa vetřelec od Franturky

Lampa choroš od namechu

Puzzle lampa od Creative Lamp

"Plecháčkový" lustr BOREK malovaný od Kateřina N.

Dvě stínítka na lampu - Punťa od Like

lustr keramický - BLUE od keramika Jesleni

Princezna. Drátovaný lustr. od smu

Podzimní ticho... od zu straková

Dýně. Drátovaný lustr. od RoníkoVo

Žluté s modrými sklíčky od ALKKA

Stroooommmm... od Justka

Tajemný hrad v Karpatech II - 3 v 1 od rozrazil rezekvítek

Lampa elektrická 24cm - Nekonečno od Keramika-Kami

 

 

Úvodní foto: Richard Clarkson