Sklizená úroda na polích i švestky zpracované v povidlech jasně signalizují pozvolný příchod podzimu. Intenzita letních dní sice každým dnem slábne, ovšem v nastávajícím období se zase na oplátku můžeme plně věnovat tradicím. Třeba dostihům! Pokud také milujete estetiku spletenou do zážitků a adrenalin stoupající se stejnou rychlostí, jakou cválají koňská kopyta, pak se neváhejte inspirovat našim článkem. A našli jsme vám i prima soutěž. ;)

Koňské dostihy u nás každoročně startují na jaře i v létě na závodišti ve Velké Chuchli a poté se střed zájmu přesouvá do Pardubic, kde v září dostihová sezóna vrcholí a v průběhu října také končí. Máte zálusk se na letošních podzimních dostizích objevit, ale jedinou vaší dosavadní zkušeností je společenská hra Dostihy a Sázky? Neklesejte na mysli. Dress code pravidla oblékání naštěstí nejsou v tuzemských podmínkách svázána natolik pevnou nití, aby se nedala trošinku povolit a umožnila tak návštěvníkům účast bez stresů či vidiny jistého faux pas. Jak na to, vám poradíme v druhé polovině článku.

Ale nejdříve samozřejmě oblíbená nálož inspirace a informací! Ať se dokážeme do té atmosféry zcela položit...

Zdroj fotografie: Dolce Lou

Zdroj fotografie: Independent

Tradice v rytmu cvalu

Dostihy se mohou na první dobrou zdát jako hluboce nedotknutelné sportovní odvětví, určené zejména pro potěchu aristokracie. Když se však na ně zadíváme z mnohem bližší perspektivy, zjistíme, že zdání může být na půl míle daleko od reality. Dostihy lze považovat zejména za unikátní zážitek, který si oproti časům dávno minulým může dopřát opravdu každý, alespoň v České republice.

V zahraničí, především pak v Anglii, patří dostihy stále ještě ke kratochvílím určeným spíše pro movitou společnost. Jak probíhají na slavných zahraničních závodištích a do jakých outfitů jsou oblečeni návštěvníci, se většinou dozvíme z televizních záběrů.

Zdroj fotografie: Ocean Blue

Mezi nejznámější a nejokázalejší závodiště zcela bezpochyby patří dostihová dráha Ascot (Ascot Racecourse) ze stejnojmenného městečka ležícího v anglickém hrabství Berkshire. Závodiště založila královna Anna Stuartovna a historicky první dostihy se konaly 11. 8. 1711. V současné době se na tomto místě každoročně v červnu pořádá pětidenní Royal Ascot, jenž s velkou oblibou navštěvují členové britské královské rodiny. V roce 2011 byl také zahájen British Champions Day, kterým se náležitě oslavuje vrchol britské dostihové sezóny.

Další oblíbenou zastávkou v klasických dostihových závodech v Británii je také tradiční Epsom Derby.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: WWD

Zdroj fotografií: © BBC

Zdroj fotografie: © McCarthy and Stone

Pro zajímavost: 

Dress code povolený na ascotské dostihy je vybírán podle velmi přísně stanovených kritérií vyplývajících ze společenské etikety.
Dámy musí mít šaty dlouhé nejméně pod kolena a povinným doplňkem je rovněž klobouk či jiná vlasová ozdoba se základnou minimálně o velikosti 10 centimetrů.
Gentlemani oblékají černý nebo šedý žaket (pánský formální oblek) doplněný o vestu, cylindr a černou uzavřenou společenskou obuv. K samotnému žaketu náleží také bílá košile s manžetovými knoflíčky a šedá kravata. 

Zdroj fotografie: getreading

Zdroj fotografie: Luxury London

Zdroj fotografie: getreading

Posuneme-li prstem na pomyslné mapce směrem na západ od našich hranic, ocitneme se ve Francii. I zde, konkrétně v Paříži, mají věhlasné dostihové závodiště Longchamp, jehož název vychází z latinského longus campus – dlouhé pole. 

 

Zdroj fotografie: The Races

Také mimo Evropu, až v daleké Dubaji, lze nalézt zřejmě nejvíce pompézní koňské závodiště 21. století, Meydan. Velkolepý dostihový komplex s názvem Meydan, jenž se dá volně přeložit jako ‘prostor pro setkávání‘. Vybudovat jej nechal dubajský vládce Mohammed bin Rašíd al Maktúm.

Zdroj fotografie: The National

Zdroj fotografie: Emirates 24/7

Zdroj fotografie: The National 

Na všech zmíněných zahraničních závodištích jsou k vidění dámy v okázalých, luxusních i extravagantních modelech s výraznými fascinátory, jdoucí bok po boku s gentlemany s nasazenými cylindry.

Jakými módními kreacemi oslnit na českých dostizích typu Velká pardubická (pozn.red. koná se v neděli 11. 10. 2020), vám poodhalíme v následujících částech textu.

Zdroj fotografie: GulfInsider

 

Malý průvodce aneb připravte se, dostihy začínají

Každý sport má své zákonitosti, řád i způsob, jakým je konaný. Také dostihový den probíhá podle dopředu stanovených pravidel. Pro návštěvníka, který se na dostizích ocitl poprvé, je proto vhodné si zjistit co nejvíce informací dopředu, nejlépe od zkušených návštěvníků, případně z webových stránek závodiště. Třeba to v pražské Chuchli má pro začátečníky celou speciální stránku.

Na závodiště jako takové by se měl návštěvník dostavit alespoň půl hodiny před startem dostihu. Získaný čas navíc můžete využít k lepší orientaci v areálu a prostudování jednotlivých dostihů.

Při vstupu si rovněž nezapomeňte obstarat dostihový program.

Důležitou součástí, díky které se vám závod bude sledovat o poznání lépe, je dalekohled. Ten si na tuzemských dostizích nelze zatím ještě zapůjčit, proto se raději vybavte vlastním.  

Zdroj fotografie: GloucestershireLive

Před samotným startem má divák možnost vychutnat si intenzivní dostihovou atmosféru a zároveň si všechny závodní koně prohlédnout v tzv. paddocku – speciálně ohrazeném prostoru v těsné blízkosti tribuny. Právě zde si může návštěvník zblízka "ověřit" stav dostihových koní, což může v konečném důsledku napomoci s výběrem možných kandidátů v rámci sázení, které lze realizovat u sázkových terminálů přímo v tribuně nebo přilehlém okolí.

Sázet můžete přímo na vítězství, ale také na ostatní, libovolná pořadí. Na jednom tiketu lze navíc najednou prokombinovat několik různých sázek. I přestože jste se ocitli na dostizích úplně poprvé, rozhodně zkuste odhodit ostych a do sázení se zapojte, ostatně i tahle aktivita dokonale umocňuje adrenalinem prošpikovanou atmosféru! :)

Zdroj fotografie: Visit Cheltenham 

Zdroj fotografie: Evening Standard

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

 

Dámy: Nasaďte eleganci a rukavičky!

Při vyslovení slova dostihy si leckdo vybaví pestrobarevnou dávku módní revue a velkolepé klobouky posazené jako třešničky na pomyslném dortu. Tuzemská dostihová scéna však respektuje jistou dávku uvolněnosti jdoucí ruku v ruce s elegancí namísto striktní a protokolem nařízené nablýskané pompéznosti.

Zdroj fotografie: Beautiful body shape

Navzdory prvkům uvolněnosti by přece jen dámský outfit měl splňovat jistá doporučená kritéria:

  • Ramínka šatů nebo topů by měla být široká minimálně 2,5 cm. Oproti tomu šaty bez ramínek nebo s tenkými (špagetovými) ramínky nejsou vhodné vůbec. V nejlepším případě by však dáma měla mít ramena zcela zahalená.
  • Za společensky "přípustnou" délku šatů a sukní je v tomto případě určena míra těsně nad kolena (často i delší).
  • V případě chladného počasí je možné šaty doplnit elegantním sáčkem či kabátkem, nejlépe tak, aby barevně ladil se zbytkem outfitu.
  • Ani dámy, které se necítí příjemně v šatech, se nemusí obávat na dostihy přijít. Stačí si obléknout kalhotový kostýmek nebo tolik oblíbený elegantní overal.
  • Oblíbeným (a často žádoucím) doplňkem je vysoce elegantní, sofistikovaný klobouk, zdobená čelenka nebo fascinátor.
  • K elegantnímu outfitu dokonale ladí pouze a zase… jenom elegantní kabelka i obuv. Vhodná jsou psaníčka či kabelky z kůže a lakované lodičky na vysokém podpatku. Povolené jsou ale také baleríny na chvilkové přezutí.

Zdroj fotografie: Daily Record

Zdroj fotografie: BBC

Zdroj fotografie: Fashion Lady

Zdroj fotografie: Fabulous Femme

Zdroj fotografie: Guest of a Guest

Zdroj fotografie: Who What Wear

Zdroj fotografie: Goodwood

Oproti prestižním závodům v britském Ascotu nabízí tuzemská dostihová scéna, co se módy týče, svým nositelům značně uvolněnější možnosti. Zejména z toho důvodu, že na českých dostizích (zatím) neexistují žádná psaná ani jakákoliv jiná pravidla etikety. Dámy přesto mohou vklouznout do křehké krajky, sametu, saténu nebo hedvábí. Výsledným outfitům budou perfektně ladit výrazné barvy, stejně dobře tak i něžné, pastelové tóny. 

Čeho byste se naopak měli vzdát, jsou extrémně hluboké výstřihy, krátké, mini délky a neonové barvy.

Typickým znakem každého dostihového outfitu je klobouk. Pokud vám padne do oka nápadně výrazný kousek, zbytek outfitu už vylaďte spíše v decentním stylu.

Zdroj fotografie: Fashion Gone Rogue

Zdroj fotografie: pinterest

Chladnější dny zase přímo vybízí k provětrání kabátků ze semiše, tvídu nebo merina - nejlépe v jemných, zemitých odstínech v kombinaci s černými punčochami bez lesku.

K podzimním dnům se většinou pojí také jistá melancholie, kterou lze zahnat zachumláním do kožešinek - ty totiž na dámské dostihové outfity pasují přímo dokonale. Stejně tak jako dokonale padnoucí šik rukavičky.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Daily Mail

Zdroj fotografie: © lord-of-hahn, tumbrl

Zdroj fotografie: The Gurdian

Zdroj fotografie: pinterest

Vysoce elegantní oděv však rozhodně nemusí být nudný! Oživte váš dostihový model netradičními doplňky. Do klopy si můžete připíchnout zábavnou brož, netradiční náhrdelník či si navléknout tematicky laděný prsten.

Zdroj fotografie: © Michael Rose Jewels, Instagram

Zdroj fotografie: Not on the high street

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: © Jamie´s Horse Jewerly

 

Výbava pro pány: tvídové sáčko či klobouk

Pro pány padá ideální volba na oblek. Nejlépe klasický oblek v hnědém, šedivém či námořnickém modrém odstínu.

Co by ovšem rozhodně měli čeští gentlemani nechat doma ve skříni, je smoking a cylindr. V našich podmínkách by takto seskládaný outfit mohl přerůst spíše do tzv. overdressed (příliš vyšňořený model) rozměrů.

V chladných dnech můžou pánové využít tvídové sako a nebo vestu.

Boty, nejlépe kožené polobotky, by měly být sladěné s barvami doplňků (koženého pásku, hodinek, taškou, ...).

Výsledný outfit lze ošperkovat jednoduchým kloboučkem typu panama nebo trilby. Trilby lze zařadit do skupiny základních moderních klobouků. Charakteristickým rysem je oválná, úzká krempa, která se vepředu lehce stáčí dolů a zadní lem směřuje mírně nahoru.

Zdroj fotografie: Haynet

Zdroj fotografie: He spoke style

Zdroj fotografie: Rio Brazil

Zdroj fotografie: The Jockey Club

Zdroj fotografie: southwell- racecourse

 

Ještě si přibalte...

K dostihům neodmyslitelně patří nejenom sázky, ale také sezení na tribuně. Rozhodnete-li se je navštívit na podzim, je dobré počítat i s neočekávanými povětrnostními situacemi a vzít s sebou praktické pomocníky.

Do "výbavy" se vám určitě bude hodit teplejší pléd (ten navíc vypadá i velmi stylově), lehká, skladná deka velikosti takříkajíc do kapsy. Skutečné a nefalšované zimomřivce by mohly zahřát doplňky z ovčího rouna, návleky na ruce, vesty či ledvinový pás.

Je zcela jisté, že vám na dostizích dříve nebo později vyhládne. Pokud k vašemu outfitu příliš neladí a ani se vám nelíbí ne-eko představa jídla z jednorázových tácků, můžete si přinést vlastní. Na proslulém dostihovém guláši si tak můžete pochutnat třeba z vlastní misky a pomocí dřevěné lžíce. Rozhodně nešlápnete vedle ani ve chvíli, kdy si přibalíte malý ručníček na případné utírání rukou.

Zdroj fotografie: Shopperfever

Zdroj fotografií: Anthropologie

Dobrou zprávu můžeme nabídnout i majitelům psů. Své čtyřnohé miláčky můžete, budou-li na vodítku, vzít s sebou! Rozhodně se tedy vyplatí i pro ně vzít základní "příslušenství" v podobě misky na vodu, deky, apod.

Během čtení výše uvedeného textu vám možná v mysli naskočila jediná otázka: kam všechny doporučované propriety uložit. Současný trh naštěstí nabízí celou řadu rafinovaných, multifunkčních a 3in1 řešení, takže se s představou lodního kufru napasovaného coby nechtěného "doprovodu" můžete rozloučit. Bohatě vám bude stačit stylová kožená brašnička.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: BagShelf

Zdroj fotografie: pinterest

 

Soutěž!

Pokud milujete dostihy a zároveň ve vás dříme kus kreativní duše, je fotosoutěž, kterou připravila Chuchle Arena Praha ve spolupráci s CANONem, ušitá přímo vám na míru.

Snímky zapadající do soutěžního tématu „Neobyčejné momenty, originální zážitky“ lze pořídit zrcadlovkou, kompaktním fotoaparátem, ale také mobilním telefonem.

Více podrobností naleznete na oficiálních stránkách pořadatelů.

Zdroj fotografie: Post- Gazette

 

Dostihy na Fleru

Lesk ušlechtilých koní spolu se stoupající atmosférou protkanou napětím a adrenalinem na závodech inspiruje i zdejší autory. V našem výběru už na vás čekají originální kloboučky, fascinátory, důvtipné šperky, ale také plecháčky a spoustu praktického, šikovného příslušenství, které se vám na dostizích bude tuze hodit.

Fascinátor, konsternátor... od S-tyl

Hnědá minibaretka s modrohnědou růží a lístky od puntík

Kardigan Maxi vol. 6 od Olestars

Myrtle - bavlněné krajkové nátepníky od TetaN

dámský klobouček/ baret s mašlí v Royal style od Klobouky pro Kočky

Klobouk - Sluníčkový od FeltedRainbow

Koktejlový Klobouček Fascinátor Žíně Šíp Zlatý od modistka Jolana

Slunečnice ... fascinator, spona od Maria accessories

Fascinátor č. 7254 od Klobouky Daniela Veselá

Pléd ručně tkaný Kasiopea 3 od artsilk

f/w 2019 - Zimní zavinovací šaty od Zuzana Veselá

Šaty Anchor s volánkovými rukávky od LucLac

Anett midi - putníky v modré od INDIVA

Malá kabelka Ruby MANA MANA Modrozelená/Hnědá od manamana - czech

Luxusní dámská kravata no.2 od Rouz-handmade by ŽN

Dřevěný motýlek STELLA od BeWooden

Lněná vesta od ČaRostřelec

Pánský klasický motýlek od Oli Kovtsur

Košeľa ušitá s čistého ľanu s monogramom od AtelierMM

Pánské šle a motýlek "Blackwatch" v dárkovém balení od U Štěstí dam

Opasek podkova od POKOPELI

Co je vně, je i uvnitř...pánská, lněná košile od smiling sun

len košile- vel. L - MILUJI HOŘČICI! od siska111

Peruán od Eva Prachařová

Kožená kabelka MidiMe STYLE (olivová) od Ammyla

Vyřezávané bolo - kůň od Dejsa

plecháček "PRO MILOVNÍKY KONÍ" od kaya smalt

Dřevěná lžíce od Dřevořezba LŠ

Cestovní kapsa na příbory - herbář od fruitbat

Kožený opasek - westernové sedlo od Kožené výrobky Landsinger

Luxusní variabilní límec z imitace kožešiny od Fego

Růžové s puntíkem... od LaTonka

Královna fialová - čelenka - fascinátor od L-Bee

Sada - fascinátor a psaníčko od Modiství Marlet

Kožená kabelka Origami PS Stone od Leathery

Přívěšek dostihové koně od MILADY šperky

šál z hedvábí cappuccino od Zapletené příběhy

Luxusní dámský kalhotový kostým v béžové barvě od evzenie divinova

šáloboá puntík od Jarosa

IVORY: Měkký svetřík DÁMSKÝ - M od Anabellka Fashion

Biznis sako pieskové od PLZR

Klobouček / fascinátor "Du fond de l´océan" od MATAdesign

Jezdecký Prsten..... od zlatorenda

PORCELÁNOVÝ PLECHÁČEK retro edition 410 ml od luckavo

Plecháček Divočina od moie

Plecháček - Kolem dokola od Nikol z Moravy

Obojek koník bílý 25 - 35 cm od ProPsiska

C24 kabát neopren od TATE

Kovový dalekohled/ kukátko od pospichalka

divadelní kukátko Asra Mignon od webgold

Kožená kabelka Bojana od ALATYR Slovensko

Dámská kabelka - svačinovka II. od Fi.Ji

Opasek zdobený JDOU KONĚ JDOU – černý od Rukodílna

Pro štěstí od JudyKon

Podkova pro štěstí.. Náramek macramé od Oxanka

Parkur od Minulost

 Jezdecká Brož od cinarka

Nežné, letné, ľanové šaty od KatkaPD

Hedvábná dlouhá sukně od D style

Lehounká ručně šitá retro kabelka ve stylu lékařského kufříku od Jakub Tukan Tuček

Hedvábný šátek VANILLA is OPIUM - poudré od Dagmar Jelínková

Pudrová krajková štola, Merino od O-pletánky

Pléd - šál BETY od PRODETAIL

 

 

 

Úvodní fotografie:Departures